fbpx

Listujte si průvodcem   
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Za múzami a uměním do Zámku Slezské Rudoltice

Obec Slezské Rudoltice se nachází na přechodu Jindřichovské pahorkatiny do Osoblažské nížiny. Dostanete se do ní po úzkokolejné trati Osoblažka vlakem, který na území obce zastavuje hned třikrát – v Amalíně, Slezských Rudolticích a Koberně.

První zmínka o obci je z roku 1255 a za 760 let své existence prožila času bouřlivého rozmachu i útlumu. Nyní v ní žije 590 obyvatel. Dominantu tvoří renesanční zámek s neuvěřitelně bohatou historií. Vyrostl v polovině 16. století na místě bývalé tvrze za panování rodu Supů z Fulštejna. V roce 1630 se zámek stává majetkem Jiřího z Hodic. Nejslavnější chvíle zažívá za vlády Alberta z Hodic. Tento zámecký pán totiž miloval luxus a podle toho vybavil své sídlo i park v jeho okolí. Rudoltický zámek se za jeho působení stal kulturním centrem Slezska a proslavil se také v celé Evropě. V zámecké kapele působil Karl Ditters z Dittersdorfu a Karl Hanke, divadlo režíroval Johann Jindřich Müller. Zámek navštívil pruský král Fridrich II., který byl s hrabětem i rodinně spřízněn. Hrabě a jeho zámek byl i obsahem rozsáhlé korespondence, kterou vedl  Fridrich II. a osvícenec a filozof Voltaire. Jméno hraběte a název jeho rodinného sídla se objevovaly v publikacích dobových učenců, politiků, umělců i cestovatelů. Připomíná je i Ján Kollár v poemě Slávy dcera. Po Hodicově smrti však sláva zámku spěje ke svému konci. Po II. světové válce zámek patřil státu. V roce 2008 se stal majetkem obce, která jej částečně zpřístupnila veřejnosti.

Více o historii zámku i obce se dozvíte ze stálé expozice. Vystaveny jsou zde zbraně i mobiliář z kaple v Koberně i archeologické nálezy, expozici doplňují obrazy ze zámků v okolí i přímo ze Slezských Rudoltic a veduty. Rok 2019 se ponese v duchu oslav výročí  350 let založení zámecké kaple v roce 1669.

Otevírací doba

Květen, červen a září

sobota – neděle: 10 – 12, 13 – 17 hodin

Červenec, srpen

pondělí: zavřeno

úterý – neděle: 10 – 12, 13 – 17 hodin

Vstupné

Děti 6 – 15 let: 20 korun

Dospělí: 40 korun

Zámek ve Slezských Rudolticích. Foto: Archiv OÚ Slezské Rudoltice

Zámek ve Slezských Rudolticích. Foto: Archiv OÚ Slezské Rudoltice

CzechTourism