fbpx

Listujte si průvodcem   
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Džem hodný královny

Společnost Supremus je malá firma sídlící v Rýmařově na rozhraní Nízkého a Hrubého Jeseníku. Ručně zde vyrábí pod značkou Fructusterrae džemy i sirupy ve výběrové kvalitě z ovoce, které roste v jesenickém regionu. Kromě borůvek jsou to i jahody, brusinky, divoké třešně, lesní jahody, maliny, meruňky, černé jeřabiny, lesní ostružiny, rakytník, černý a červený rybíz a višně.
Spoluzakladatelka firmy Zora Hajek lesní plody ráda sbírá při svých procházkách po Jeseníkách. Z ovoce speciálním, dnes téměř zapomenutým, postupem podle velmi starých receptur vaří úžasný džem nezaměnitelné chuti. Znají ho labužníci nejen v České republice, ale i v Japonsku, na Thaj-wanu, v USA, Francii, Dánsku, Rakousku, Velké Británii, Německu, Hong Kongu, Španělsku a dalších zemích.
„Jen pro srovnání – podle směrnic Evropské unie je džem směsí ovocné dřeně, cukru a vody o vhodné rosolovité konzistenci a k jeho výrobě musí být použito minimálně 350 gramů ovocné dřeně na jeden kilogram hotového výrobku a v případě džemu výběrového 450 gramů. Džemy fructusterrae jsou směsí ovoce a cukru. Žádnou vodu do nich nepřidáváme, protože to by se babička musela v hrobě obracet. Při jejich výrobě je použito asi 1,5 kilogramu ovoce na jeden kilogram hotového výrobku, žádná e-čka, chemie, náhražky, barviva,“ vysvětluje producentka výrobků.
Jejím mottem je, že džem můžete nabídnout své babičce, tchýni i anglické královně. Za svou kvalitu a chuťové vlastnosti získal prvenství v Soutěži o regionální potravinu Moravskoslezského kraje a rovněž nese značku Jeseníky – originální produkt.
„Původním povoláním jsem makroekonomka. V Německu jsem pracovala jako investiční poradce privátní klientely. V roce 1993 jsem přišla do České republiky a spoluzaložila společnost Supremus. Vždy jsem chtěla vytvořit něco hmatatelně užitečného, prospěšného. A česká manufaktura, vyrábějící z českých zdrojů ve špičkové kvalitě, prostě prospěšná je,“ dodává Zora Hajek.

Džemy Zory Hajek nesou značku Jeseníky – originální produkt. Foto: www.regionalni-znacky.cz

CzechTourism