fbpx

Listujte si průvodcem   
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Když ti vítr napne plachtu

Jachting je mezi sporty jedinečný.  Už jen z toho důvodu, že věk, kdy s ním začít, není rozhodující. Pro mnohé se tak stal způsobem, jak trávit volný čas v souznění s přírodou, relaxací po náročném dnu nebo týdnu, či prožití aktivní dovolené. Pro někoho zase nezbytnou součástí života s možností cestování a poznávání.

Jedny z nejlepších podmínek pro jachting v České republice má nejmladší přehrada v Čechách a na Moravě Slezská Harta na Bruntálsku. O tom je přesvědčen jachtař a majitel jachtařské školy na Slezské Hartě Tomáš Svoboda.
„Jsme první půjčovna kajutových plachetnic a jachtařská škola na této přehradě. Aktivity jsme zde začali rozvíjet od roku 2001 a více než patnáct let působíme na přehradě jako Yachtsport. Milovníkům vody a vodních sportů od roku 2010 nabízíme pronájem dvou chat –  Harty a Roudna pro šest a pět osob. Lidé si mohou pronajmout i některou z našich plachetnic a strávit s ní na přehradě nezapomenutelný víkend či týdenní dovolenou,“ zve k pobytu u doposud málo objevené vodní hladiny a krásné přírody v Nízkém Jeseníku Tomáš Svoboda.
jachtantila

Slezská Harta je pro jachting jako stvořená. Foto: Tomáš Svoboda

Do jachtařské školy se hlásí především manželské a jiné dvojice ve věku od 25 do 40 let. „Jsme akreditované školící středisko pro kurzy jachtingu a ověřování praktických dovedností na Slezské Hartě, které jsou nutné pro získání kapitánského průkazu.  Pořádáme výcvikové plavby pro začátečníky, zaměřené především na praktickou stránku – techniku plavby a pravidla na vodě a základy jachtařské etiky. Vše podle osnov vydaných Státní plavební správou,“ dodává T. Svoboda. Jakmile si tyto znalosti i zkušenosti osvojíte, nezbývá nic jiného, než vykasat plachtu a hledat ten správný vítr. A zpívat si třeba písničku skupiny MIG: Když ti vítr napne plachtu, když ti plachta popožene jachtu, když ti jachtou jízda dodá klid… Krásné je žít!

jachta

Jedna z jachet, které je možné si půjčit. Foto: Tomáš Svoboda

CzechTourism