fbpx

Listujte si průvodcem   
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Krása, která zahaluje

Expozice Muzea Rýmařov Dějiny textilnictví na Rýmařovsku v budově Hedvy Český Brokát vypráví o tom, že zde textilnictví bylo už ve 13. století. Potvrzují to první nálezy v podobě přeslenů, útržků tkaného plátna či zbytků nůžek. Len se pěstoval i zpracovával na výborné úrovni a tkalcovství ve 14. a 15. století získalo řemeslnou úroveň. Rýmařovský tkalcovský cech tvořený třinácti tkalci byl založen v roce 1568.
Významnou janovickou manufakturu, ve které se soustředila plátenická výroba i obchod s přízí, značně rozšířil Ferdinand Bonaventura Harrach tím, že do ní povolal tkalce ze svého plátenického střediska na Šluknovsku. Janovická manufaktura zásobovala domácí i zahraniční trhy do poloviny 19. století.
Plátenickou tradici od 19. století začíná pozvolna střídat tradice hedvábnická. Mezi nejvýznamnější hedvábnické podniky rakouské monarchie a první republiky patřila firma bratří Flemmichů Flemmich´s Söhne (1871 – 1945). Soustředila se na exkluzivní výrobky uměleckého tkalcovství a církevních parament. Textilní závod bratří Schielů (1890 – 1945) vyráběl saténové kravatoviny, dámské šatovky, ale tkaly se také krojové či církevní brokáty. Úspěchů v hedvábnickém textilním průmyslu dosáhla také textilka Viléma Bachracha v Horním Městě či podnik Löriu v Rýžovišti.

Pohled na textilní fabriku v Rýmařově v roce 1914. Foto: http://www.muzeumrymarov.cz

Poválečné Rýmařovsko neblaze poznamenal odsun Němců a téměř úplná výměna obyvatel. Zanikla tak tradice lnářství a bavlnářství, hedvábnictví však pokračovalo. Firmy pohltil podnik Henap (1946), v roce 1949 přejmenovaná na Brokát – Hedva. Od 60. let minulého století textilní kolos zásoboval nejen evropské trhy kravatami, šatovkami, africkými šátky, kroji, církevními tkaninami a sbíral nejrůznější ocenění. V roce 1964 byly rýmařovské podniky Hedvy 04 sloučeny s Národním podnikem Hedva Moravská Třebová. Výrobní program byl obohacen o výrobu dekoračních tkanin či prošívaných dek.
Devadesátá léta 20. století a začátek 21. století pro textilní průmysl v Rýmařově nebyl šťastným obdobím – některé podniky byly zrušeny, výroba se značně omezila, zredukoval se počet stavů i zaměstnanců. V současné době rýmařovský závod HEDVA ČESKÝ BROKÁT vyrábí hlavně kravatové tkaniny, brokáty a bytový textil. Expozice vznikla v rámci projektu „Krása, která zahaluje“ spolufinancovaného z fondu mikroprojektů Euroregionu Praděd a městem Rýmařov.

 

CzechTourism