fbpx

Listujte si průvodcem   
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Křupavé pečivo od Pradědu

Omamnou vůni čerstvě upečeného rohlíku, koláčů či chleba miluje snad každý. Abychom si mohli dát k snídani křupavé housky nebo další pečivo, o to se ve Vrbně pod Pradědem stará zdejší Pekárna pod Pradědem pod vedením Sabiny a Vladimíra Holajových. Historie pekárny podle nich sahá až do roku 1942, kdy zde pečivo ve dvou parních pecích vyrábělo SD Včela.
I v současnosti zaměstnanci všechny výrobky dělají ručně a pečou je v klasických parních pecích. Každému kousku věnují maximální pečlivost – od míchání těsta, tvarování pečiva až po sázení do pece a kontrolu propečenosti. Stále dodržují staré osvědčené receptury předků, kteří moc dobře věděli, že žádné chemikálie do pečiva a vůbec jídla nepatří. Základem je správné prokvašení těsta, kde se nesmí nic uspěchat, a dobrý poměr surovin. Ty požadují od dodavatelů jen v nejvyšší kvalitě. Část surovin si pěstují sami na BIO poli.
„Zakládáme si na výrobě tradičního řemeslného chleba s dobrou pórovitostí a křupavou kůrkou. Takových kvalit se dá dosáhnout pouze v klasických parních pecích, v kterých pečeme, a které obsluhují pekaři zvládající namáhavou práci s lopatou. Důležitá je teplota vzduchu a vody. Udělat dobré těsto tradiční metodou bez chemických příměsí je věda, vliv na něj má i počasí. Když mrzne, těsto kyne pomaleji, protože jsou díže chladnější, naopak v létě letí rychle nahoru,“ říká provozovatel Vladimír Holaj.

IMG_3605

Chleba musí mít dobrou pórovitost a křupavou kůrku. Ilustrační foto: MTA

viola_s_tuzkou_100A jak poznat správně upečený dobrý chléb? Třeba podle kůrky. Chléb by měl po zmáčknutí zapraskat a spodní kůrka by měla po zaklepání „zazvonit“. Na škodu není ani trochu rozpraskaný povrch. Kůrka by měla být stejnoměrně zabarvená a přiměřeně moučená.

CzechTourism