fbpx

Listujte si průvodcem   
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Pivovar Hasič Bruntál

Kdo hasí požáry? Hasiči! A kdo vám nejlépe uhasí žízeň? Na Bruntálsku to zkuste s pivem Hasič. Pivovar Hasič v Bruntále je regionálním pivovarem, který se specializuje na výrobu domácího piva. Je nositelem značky originální produkt Jeseníky. Nachází se v turisticky atraktivní oblasti Jeseníků v budově bývalé textilky.
První zmínka o pivovarnictví v Bruntále pochází ze 13. století, kdy město s nejstarší zakládací listinou v českých zemích získalo právo vařit pivo. V této době zde bylo 109 právovarečných domů. Panský pivovar zřídil v Bruntále v letech 1556 – 1557 Jan starší z Vrbna. Další pivovar založil Řád německých rytířů v roce 1653. Po 2. světové válce byl pivovar sloučen s lihovarem a v roce 1955 byl zrušen. Bruntálský pivovar se znovuzrodil v roce 2015.

Varna v pivavaru. Foto: Archiv pivovaru Hasič

S využitím místní sladovny vaří domácí pivo a speciální piva klasickým způsobem. Je vybaven moderní technologií. Oproti průmyslovým europivovarům se však liší kvalitou a dodržováním starých receptur. Pivo se nepasterizuje ani nefiltruje. Používá přírodní slad a chmel, díky původní receptuře má pivo jedinečnou chuť která je nezaměnitelná. Technologie je sice řízená počítačem, aby každá várka byla na stejné úrovni, přesto je každá originál. Jak znalci piva ví, i mírná změna kvality chmele a sladu mají totiž vliv na výslednou chuť.

Pivo můžete ochutnat v pivním baru. Foto: Archiv pivovaru Hasič

viola_s_tuzkou_100Pivovar provozuje také pivní bar a vzorkovou prodejnu. Specializuje se na prezentaci výrobků s výkladem o výrobě piva. Hlavním sládkem v pivovaru je Maxim Hentek. Po studiu pivovarství pracoval několik let v oboru blízko Prahy. „Nabídka bruntálského pivovaru mě oslovila, protože chci vařit poctivé pivo z přírodním surovin. Našel jsem zde lidi, kteří mají stejný cíl a to je pro mne výzva i závazek současně. Zdejší pivovar je specifický přímým propojením pivovaru s barem. Vždyť co může být pro sládka větším oceněním jeho práce, než vidět, jak jeho pivo chutná.“

Pivovar Hasič
Ruská 1448/1
792 01 Bruntál 1

tel. +420 739 600 000
www.hasicpivo.cz

CzechTourism