fbpx

Listujte si průvodcem   
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Ochranáři zjišťovali počty zimujících netopýrů na Javorovém vrchu

Věděli jste, že na území CHKO Jeseníky těžili kovy již staří Keltové? Nedávno jsem se to dočetla na stránkách AOPK ČR Správy Chráněné oblasti Jeseníky. Ale i ve středověku se zde intenzivně těžily drahé kovy a železo. Po staletích hornické činnosti zůstaly na mnohých místech rozsáhlé podzemní prostory a zajímavé je, že celoročně stabilní teplotu v nich využívají k zimnímu spánku netopýři.
Jedním z nejvýznamnějších zimovišť netopýrů v Hrubém Jeseníku je Národní přírodní památka Javorový vrch. Nachází se tu rozsáhlé labyrinty podzemních prostor, které vyhovují teplomilným druhům netopýrů, i drobné štoly, které osídlily otužilé druhy. Dávají přednost průvanu a teplotám těsně nad nulou. V letošní zimě 2021 zde ochranáři napočítali 13 druhů netopýrů. Nejpočetnější je vrápenec malý. Ve spánku se zabalí do křídel a připomíná hruštičku visící ze stropu. Letos jich na Javorovém vrchu napočítali 1 612, téměř o dvě stovky více než v roce 2020. Ochranáře čekalo příjemné překvapení – 215 chladnomilných netopýrů černých. V porovnání s předchozím rokem jich přibylo 56. Přitom jejich počty v minulých letech spíše klesaly.
Ovšem, jak mi řekl taťka, každé vyrušení netopýrů v jejich zimovištích je může probouzet ze zimního spánku a zbytečně připravit o tukové zásoby nezbytné k přežití. Proto, ačkoliv podzemní prostory často lákají k průzkumům, ochranáři důrazně od vstupu do nich všechny odrazují. Navíc nezkušené osoby v nestabilních podzemních prostorech doslova hazardují se životem.

Takto přezimuje kriticky ohrožený vrápenec malý. Foto: https://www.facebook.com/CHKOJeseniky

Opatrnosti na horách nikdy není dost

Nezodpovědnost návštěvníků hor je někdy zarážející. Můj děda vždycky jen s údivem kroutí hlavou, když se dozvídá, že mnozí lidé porušují víceméně všechna nepsaná pravidla a doporučené postupy, které se jen porušit dají.
Do hor, kde se počasí může změnit každým okamžikem ze slunečného v bílou tmu, se vydávají nedostatečně obutí i oblečení, nemívají suché náhradní věci ani třeba čelovku či baterku. O tom, že by si pro jistotu měli stáhnout aplikaci Záchranka, vůbec neuvažují. Přitom při stisknutí nouzového tlačítka v případě, že se člověk nachází na horách, dochází k odeslání nouzové zprávy s přesnou GPS polohou, stavem baterie a zdravotními informacemi, kontakty na osoby blízké a dalšími údaji, jak na ZZS příslušného kraje, tak všem členům HS v dané oblasti. Následně dochází vždy k vytočení linky 155, kde operátoři koordinují záchrannou akci. V případě, kdy je součinnost obou záchranných složek potřebná, mají obě složky současně k dispozici kompletní identifikaci volajícího.
Turisté si často pro túry vybírají lavinové oblasti, kde by se vůbec neměli pohybovat. A to i přes třetí stupeň lavinové nebezpečí, které Horská služba Jeseníky vydala. Pro příklad nemusíme daleko. Dispečink horské služby v pondělí 1. února 2021 řešil záchranu skialpinistky, která si poranila nohu. Dva skialpinisté středních let lyžovali ve volném terénu na okraji lavinového katastru Velkého Kotle v Jeseníkách. Nakonec je zachraňovala letecká záchranná služba.
Také nedávný smrtelný úraz cizinky, která sjížděla sjezdovku na Kopřivné v Malé Morávce na prakticky neřiditelném sněhovém talíři, svědčí o tom, že opatrnosti není nikdy dost. Takže pamatujte, zima na horách je nádherná, ale pokud se zbytečně riskuje, může pobyt v přírodě skončit velkou tragédií.

Opatrnosti na horách nikdy není dost. Foto: Archiv EUR Praděd

Spotřebitelé oceňují značku Priessnitz

Priessnitzovy léčebné lázně získaly ocenění v kategorii spotřebitelských značek – Czech consumer superbrands 2021. Superbrands je nejuznávanější nezávislou globální autoritou v oblasti hodnocení a oceňování obchodních značek. Jedním z hlavních cílů ocenění je seznámení s historií úspěchu populárních značek, s nimiž si zákazníci spojují významné hodnoty a mají k nim osobní vztah. Do programu Superbrands se jednotlivé značky nemohou samy přihlásit. Udělení titulu daného roku předchází vícekolové výběrové řízení.
Program Superbrands obnovil své působení v České republice v roce 2013. Od roku 2014 jsou značky vyhodnocovány nejen v kategorii spotřebitelských, ale také v oblasti podnikatelských či průmyslových (B2B) značek. Spotřebitelské a podnikatelské Superbrands daného roku představují absolutní špičku mezi konkurencí.
Od svého vzniku ve Velké Británii si projekt získal celosvětové uznání a v současnosti je cena Superbrands uznávána jako speciální ocenění v téměř 90 státech na pěti kontinentech. K získání ocenění, kde hlavní slovo mají zákazníci, gratulujeme!

Při pátrání po pohřešovaných pomáhá v Jeseníkách Cedr

Jsou to psí hrdinové. Pátrání po ztracených lidech mnohdy i s nasazením života je pro ně největší zábavou i celoživotním motorem. To druhé mají se svými páníčky společné. Kynologická brigáda Horské služby České republiky má nyní 11 atestovaných psích záchranářů. Vycvičení jsou především na pátrání v lavinách, ale umějí hledat i lidi ztracené v terénu.
V Jeseníkách se stal atestovaným psovodem v listopadu 2019 Marek Koněrza z Karlova pod Pradědem. Členem Horské služby je od roku 2004, od roku 2016 se stal profesionálem. Jeho psím parťákem je tříletý belgický ovčák malinois, lidově maliňák, Cedr. Patří k typickým představitelům svého plemene. Je chytrý, houževnatý, má velkou chuť k práci i dlouhou výdrž. Je srdnatý, a nějakou tu bolístku snese. Extrémně ale nemá rád následné léčení. V praxi své přednosti během jednoho roku služby projevil v pěti ostrých nasazeních.
Úspěch podle Marka přináší hlavně vzájemná důvěra mezi psem a psovodem. Bezvýhradná a absolutní. Jen tak se může jeden na druhého v ostrém nasazení skutečně spolehnout. Mimo práce má Cedr nejraději, když může skákat do vody a lovit míčky.

Cedr v akci. Foto: Archiv HS ČR

Cedr v akci. Foto: Archiv HS ČR

Cedr miluje nejen sníh, ale také vodu. Foto. Archiv HS ČR

Cedr miluje nejen sníh, ale také vodu. Foto. Archiv HS ČR

Moravskoslezský kraj podpořil horské záchranáře

Kvůli vysoké návštěvnosti hor stoupl počet zásahů horských záchranářů v letní sezoně 2020 meziročně skoro o 10 %. Podobný trend se očekává i v zimě. Přitom nejvyšší nárůst počtu zásahů v letní sezoně evidovala Horská služba u cyklistů. Zatímco v roce 2019 zasahovala v 781 případech, v roce 2020 potřebovalo její pomoc při úrazu na kole 927 cyklistů. „Úrazy na kole patří k těm nejvíce devastujícím. Zasažena často bývá hlava a páteř. Meziroční nárůst počtu těchto typů úrazů o 19 procent je nejvyšší od doby, co je statistika sleduje,“ uvedl nově jmenovaný ředitel Horské služby ČR René Mašín s tím, že tento růst významně souvisí s rozvojem trailů, singltreků a downhill cyklistiky obecně.
Jako významný dlouhodobý trend se potvrdil přesun ohniska zásahů do terénu. Ještě před 10 lety zasahovala Horská služba ze 75 % na sjezdovkách, v poslední sezoně se poměr zásahů mezi sjezdovkami a terénem vyrovnal. Zásah ve volném terénu je přitom personálně, technicky i časově mnohem náročnější. Jejich počet se zvyšuje i v zimním období, kdy se lidé přes varování čím dál častěji pohybují mimo značené cesty.
Horská služba tak očekává z hlediska počtu zimních zásahů mimořádnou sezonu. Pokud bude dostatek sněhu, předpokládá návštěvnost českých hor stejně jako v létě kvůli pandemii COVID 19 vyšší než v jiných letech. Také proto horské záchranáře v Beskydech a Jeseníkách podpořil koncem roku 2020 Moravskoslezský kraj. Z neinvestiční dotace 300 000 korun budou vybaveny stanice HS v regionu kraje. Milion korun je určen na nákup dvou terénních čtyřkolek.

Lyžaři si užívají i zábavný skikros. Foto: Archiv Ski areál Čerťák

Ilustrační obrázek. Foto: Archiv Ski areál Čerťák

Starý foťák nevyhazujte!

Při nedávném malování a předvánočním gruntování našel můj děda fotoaparát, s nímž dokumentoval dětství mojí mamky a strýce. Teď už ho mnoho let nepoužívá, jen ho překládá z místa na místo. Babička se při každém větším úklidu ptá, co s tím aparátem udělat. A tak ho dědeček hned po Vánocích odnesl Pavlu Rapušákovi, který je předseda Klubu Za starý Bruntál.
Náhodou se totiž dozvěděl, že může pomoci rozšířit sbírku fotoaparátů klubu, která vznikla zcela neplánovaně. „Občas někdo přijde a řekne, že zdědil fotoaparát a je mu ho líto vyhodit, a zda ho tedy nechceme. A my řekneme ano,“ řekl Pavel Rapušák, který přístroje ochraňuje ve skříni v garáži. Už nyní jich tam má stovku. Deskové, filmové i digitální. „Máme fotoaparát vyrobený před rokem 1900, ale také poslední digitální zrcadlovku Pentax starou čtyři roky. Přístroj majitelce spadl a oprava by byla dražší než pořízení nového. Sbírka zatím nemá hlavu ani patu. Spíš jde o přehled různých typů, ukázka toho, co se vyrábělo. Z některého období máme těch fotoaparátů více, z jiných zase nic,“ dodal P. Rapušák.
Řada kinofilmových přístrojů vyrobených po roce 1940 je funkčních. Horší to je s fotoaparáty prvorepublikovými a staršími, kdy u mnohých dochází ke slepnutí objektivu. Vosk, kterým byly objektivy lepené, je zamlží. Okem to není vidět, ale fotografie vypadá jak vyfocená přes tečkovaný filtr. Takže, pokud vlastníte starý fotoaparát a nevíte, co s ním, nevyhazujte ho, ale darujte ho Klubu za Starý Bruntál. Členové klubu nyní řeší, kam sbírku v budoucnosti umístit, aby byla přístupná všem zájemcům. A Bruntál tak třeba bude mít zase o zajímavost více.

IMG_2990

Pokud vám doma už jen překážejí, darujte je do budoucího muzea. Foto: MTA

Malé dárky, které udělají velkou radost

Víte, kde ráda vybírám dárky? V turistických informačních centrech. Nabízejí zde nejrůznější drobnosti a suvenýry z dílen místních drobných řemeslníků a podnikatelů. Ve Vrbně pod Pradědem mají medovinu od místního včelaře, tu mi mamka koupí pro dědu. Do Bruntálu zajedu za originálními čepicemi s dominantami města a postavičkami sportovců, třeba lyžaře či cyklisty. Ideální pro tátu s mámou i brášku, protože jsou v modré, červené a bílé barvě. Čokoládky s fotečkami města udělají radost babičce.
Kamarádkám věnuji nějaké záložky, klíčenky, peněženky, podložky pod hrnek, ty jsou k dostání v každém informačním centru. Koupit se tu dají také svíčky, perníčky, ale i kalendáře na rok 2021 s fotografiemi měst nebo obcí.
V Bruntále nabízejí kalendáře s netradičními pohledy na město, v Rýmařově stolní kalendář nabízí historické fotografie na téma školství na Rýmařovsku před rokem 1945 a vydalo jej Sdružení obcí Rýmařovska. Velký nástěnný kalendář představuje fotografie, které zvítězily ve facebookové soutěži města Rýmařova. Také v Krnově je kalendář pro rok 2021 plný unikátních historických snímků, které pocházejí ze sbírek městského muzea i od Jiřího Křivy a dalších sběratelů. A koupit se tu dá také dřevěný betlém.

V rýmařovském informačním centru dostanete dýmníka. František pak provoní celý byt. Foto: Archiv IC Rýmařov

Originální čepice z Bruntálu. Foto: Archiv MÚ Bruntál

Krnovský kalendář na rok 2021. Foto: Archiv TIC Krnov

Za geologií Jeseníků do Karlovy Studánky

Při výletě do půvabné Karlovy Studánky vždycky obdivuji zdejší architekturu a z plných plic dýchám velmi čistý vzduch. Prý nejčistší ve střední Evropě! Nikdy se nezapomenu zastavit u geologické expozice, která dokumentuje vývoj celého Jesenicka. Vznikla v roce 1991 a byla tehdy první svého druhu v České republice. Na ploše půl hektaru je umístěno 350 hornin z nejrůznějších lokalit Jeseníků. Jedná se až o několikatunové balvany v parkové úpravě. Nachází se zde horniny typické pro Hrubý Jeseník, Nízký Jeseník, Kralický Sněžník a Rychlebské hory. Jako příklad lze uvést mramor z Horní Lipové, videlskou rulu z Videl, bludný balvan z Vidnavy a mnohé další horniny. Z informační tabule s časovou osou, která začíná před 600 milióny let v prvohorách a končí čtvrtohorami, se dovídám nejednu zajímavost. Třeba to, že kamenné moře zde zanechal ledovec a sopky tu byly činné na konci třetihor. V Jeseníkách nechybí ani krasové jevy. Už se těším, až se opět otevřou jeskyně Na Špičáku či Na Pomezí, v prosinci mívají pravidelně zavřeno, a my se tam vypravíme zase na prohlídku zázraků vzniklých v mramoru.

Informační tabuli najdete hned na začátku této neobvyklé naučné stezky. Dlouhá je pouhých 200 metrů. Foto: Archiv CHKO Jeseníky

EquiRelax nabízí jedinečné zážitky

Víte, co je tufit a jak vznikl? Pokud máte ve svých znalostech mezery, pak se vypravte do Razové na farmu EquiRelax Slezská Harta. Na procházce S Terezčiným průvodcem Razovou každé dítě dostane svého průvodce, v němž najde spoustu zajímavých informací nejen o tufitu, ale především úkoly poničky Terezky, které je potřeba během vycházky splnit a získat tak odměnu. Tou je setkání se skutečnou poničkou. Tu si po návratu zkusí vyčistit a svezou se v sedle. Novým zážitkem je aktivita s názvem Vlna ovečky Dorotky. Farmu si prohlédnete formou komentované procházky. Dozvíte se, jak žijí ovečky, jak je třeba o ně pečovat i je zkusíte nakrmit senem. A z odstřihnutého kousku vlny si metodou suchého plstění vyrobíte jedinečnou plstěnou ozdobu. Těch zážitků tu však nabízejí mnohem více. Navíc jejich aktivity podpořil i Moravskoslezský kraj. Tak neváhejte, najděte si čas a vypravte se do Razové. Jen nezapomeňte, farmáři jsou od rána do večera v jednom kole, proto svoji návštěvu dopředu ohlaste!

Na procházce k tufitům. Foto: Archiv Equirelax Slezská Harty

 

 

Bruntálský betlém se rozroste o nový výjev

Každý rok se těším na to, co nového přibude v betlému Josefa a Františka Nedomlelových v bruntálském kostele Nanebevzetí Panny Marie. Letos ho rozšíří dílna ševce s pěti pohybujícími se figurami. S vyřezáváním bruntálského betlému začal v roce 1956 Josef Nedomlel. Inspiroval se svým rodištěm a životem.
Součástí je například jeho rodný dům ve Víchové nad Jizerou, bruntálský zámek, zámek Hradec nad Moravicí, Křižlický vodní mlýn, větrný mlýn, několik kopií vesnických domů ze Starého Města u Bruntálu. Od roku 1987 v díle pokračuje jeho syn František. „Vždycky se snažím zachytit dobu o sto až sto padesát let starší. Chci hlavně mladší generaci přiblížit, jak se tenkrát žilo,“ svěřil se mi řezbář. Ten loni scenérii doplnil o selské stavení s kravkou a dvěma selkami. Jedna dojí kravičku, druhá stlouká máslo, malý chlapec pije z hrníčku mléko. „Vždyť mnoho dětí dnes neví, jak se vlastně dojí kráva,“ dodal František Nedomlel.
Betlém zabírá víc než 40 metrů čtverečních a v současné době čítá na 220 figurek. Jejich pohyb a osvětlení vymýšlí pastorační asistent farnosti Karel Peschke. Během dvou minut se vystřídá rozednění, poledne, podvečer a noc. Mezi tím se některé budovy rozsvěcují a zase zhasínají. Poprvé letos lidé betlém uvidí 25. prosince 2020 po mši, která začne v 9 hodin. Kolik si ho však stihne během svátků prohlédnout, bude záviset na opatřeních spojených s pandemií koronaviru. Loni si toto originální dílo během deseti dnů nenechalo ujít asi 7 tisíc lidí.

Výjev, který v žádném betlému nechybí. Foto: Karel Peschke

Výjev, který v žádném betlému nechybí. Foto: Karel Peschke

Pasáček s ovečkami zvěstuje všem tu zázračnou novinu. Foto: Karel Peschke

Pasáček s ovečkami zvěstuje všem tu zázračnou novinu. Foto: Karel Peschke

Původní řemesla a mnoho dalšího přibližují život našich předků. Foto: Karel Peschke

Původní řemesla a mnoho dalšího přibližují život našich předků. Foto: Karel Peschke

CzechTourism