fbpx

Listujte si průvodcem   
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Podívejte se na obraz Lesního zámku na Ježníku

Tak krásně vypadal v dobách své větší slávy Lesní zámek na Ježníku u Krnova. Obraz Hermanna Wilsche najdete ve sbírkách krnovského městského muzea. Podle informací jeho pracovnice Ľubici Mezerové, jde o dílo amatérského umělce. Obraz je vytvořený kombinovanou technikou – malovaný na lepence, větší část je vyhotovena z barvené slámy. Zajímavostí je, že vlajka na věžičce byla později vyškrábána.
Populární lázeňský hotel Lesní zámek v roce 1932 vybudoval krnovský podnikatel Josef Irmler. Luxusní hotel nabízel hostům lázeňské procedury, taneční parket, vyhlášenou kuchyni a prosluněnou terasu. Za války se z něj stala léčebna vojáků wehrmachtu. Znárodněn byl vyhláškou ministra vnitřního obchodu ze dne 10. listopadu 1949. Později se změnil na plicní sanatorium Ozon pro horníky z Ostravska. Pak areál sanatoria přešel pod správu krnovské nemocnice, ale z důvodu restrukturalizace lůžkového fondu ho nemocnice přestala provozovat.
V té době areál vlastnilo město Krnov, které nemovitost o rok dříve dostalo darem od Moravskoslezského kraje. V plánu bylo zde vybudovat domov pro seniory. Záměr se ukázal jako nevhodný a budova byla nabídnuta k prodeji.
Areál i třípatrový hotel si zachovaly základní původní charakter a dispozici. Novým majitelem Ozonu je Středisko praktického vyučování Renova. Má sloužit žákům, kteří se rozhodli pro obory restaurátor historického nábytku a umělecké zpracování dřeva. V budově vzniklo muzeum nábytku, kam se určitě vypravte, až pomine boj se současnou pandemií koronaviru.

Obraz Lesního zámečku je v depozitáři krnovského muzea. Foto: Archiv MMK