fbpx

Listujte si průvodcem   
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Seznamte se s židovskými tradicemi v podání Marka Podwala

Výstavu Ze židovských tradic amerického autora, lékaře, filmaře a karikaturisty Marka Podwala najdete v krnovské synagoze. Autor čerpá inspiraci z židovských pramenů, z Tanachu, Talmudu a z midrašů, a také z legend a lidových vyprávění i z každodenního života jako je svět modlitby, oslav šabatu a židovských svátků
Mark Podwal vystudoval na přání rodičů lékařství. Během studií na univerzitě začal v letech 1967 až 68 kreslit plakáty proti válce ve Vietnamu. Těch si všimli redaktoři New York Times a nabídli mu spolupráci. Jeho první kresba, týkající se masakru izraelských sportovců během olympijských her v Mnichově, vyšla v novinách v roce 1972 a odstartovala více než třicetileté období, v němž Podwal uveřejňoval politické kresby a karikatury glosující americkou politiku a události na Blízkém východě.
Přitahován židovskou tradicí, příběhy o andělech a démonech, o Golemovi a životu východoevropských „štetlů“, odkud ve dvacátých letech přišli do Spojených států jeho rodiče, začal Podwal kreslit obrázky na tradiční náměty, které postupně v jeho tvorbě převládly.
Výstava potrvá do konce roku. Komentované prohlídky se konají vždy v pondělí a ve středu od 10 do 12 hodin a od 13 do 16 hodin, v úterý, ve čtvrtek a v pátek do 15 hodin. Začínají vždy v celou hodinu a poslední hodinu před uzavřením synagogy.