fbpx

Listujte si průvodcem   
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Nový život starého statku

Vdechnout nový život starým budovám nebývá jednoduché, snadnější je postavit něco zcela nového, moderního na zelené louce. Zdeněk Adamec s týmem se však rozhodl pro obtížnější variantu a doslova z ruin historického statku v obci Razová vystavěl moderní Centrum Slezská Harta. Rekreační komplex na břehu stejnojmenné vodní nádrže, která je rozlohou devátá největší v republice, poskytuje nyní zázemí pro školení, odborné kurzy, semináře, výchovně vzdělávací akce, firemní akce i rodinné oslavy. Pro individuální i skupinovou rekreaci nabízí po celý rok dvaadvacet lůžek s možností přistýlek. Podařilo se vyřešit i výtahy, takže je centrum postaveno jako bezbariérové. Bez problému ho využívají lidé na vozíčku či jinak pohybově indisponováni.
Návštěvníci mají k dispozici krytou pergolu s grilem, venkovní posezení s udírnou, wellness s vířivou vanou, saunou, dřevěnými vanami, které poskytují relaxační koupel doplněnou speciální vzduchovou perličkovou lázní, masážemi a odpočívárnou. Kvalitu poskytovaných ubytovacích i stravovacích služeb garantuje značka Jeseníky – originální produkt.

Centrum Slezská Harta. Foto: Archiv Centra Slezská Harta

O tom, že k opravám tu přistupovali srdcem svědčí využití místního specifika – Razovských tufitů. Tufity vznikly ze sopečného materiálu vyvrženého z nedaleké sopky Velký Roudný a je doloženo, že se zde těžily po dobu asi 800 let. Z měkké a dobře zpracovatelné horniny si obyvatelé vyráběli necky, žlaby, schody, používala se jako stavební materiál pro mosty, veřeje, silniční a zahradní sloupy, mlýnské kameny, náhrobky, podstavce, podezdívky a podobně. Sloužila při stavbách slezských kostelů a hradů. Postaveny jsou z nich i arkády Bruntálského zámku. I v Razové se s tímto materiálem setkáte na každém kroku. Najdete tu například mohutnou ohradní zeď, která byla postavena z tufitových kvádrů na ochranu přilehlé komunikace před bočním sesuvem. Místa jsou označena tabulkami a podrobným popisem, takže je nemůžete minout. V Centru Slezská Harta je uvidíte v části zrekonstruovaného statku, kde byly použity na stěny, schody do sklepa, ale také v exteriérech.

Dřevěné vany ve wellness centru. Foto: Archiv Centra Slezská Harta

Blíže o vulkanické činnosti v Nízkém Jeseníku se dovíte při procházce po pětadvacet kilometrů dlouhé naučné stezce. Tabule podrobně popisují vulkanickou činnost, která zde vrcholila na počátku čtvrtohor, z geologického hlediska tedy nedávno. Projdete se po vulkánech, lávových proudech a dalších místech, která s vulkanickou činností souvisejí. Podrobné informace poskytuje patnáct tabulí a na značených trasách je umístěno deset odpočívadel.

Razovské tufity. Foto: Archiv Centra Slezská Harta

 

CzechTourism