fbpx

Listujte si průvodcem   
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Objevte kouzlo tradičních odrůd

Rozkvetlé sady, zahrady či aleje, zejména třešňové, ale i jabloňové i hrušňové dokáží okouzlit každého, kdo jimi prochází nebo projíždí. Aleje jsou navíc jedinečným jevem v naší krajině. Jejich výsadbu nařídila císařovna Marie Terezie. Zajišťovat měly mimo jiné stín i potravu pochodujícím vojskům. Výsadby ovocných alejí podnítil rovněž Josef II. Velmi se ovocné aleje rozšířily po 2. světové válce a podél cest se dochovaly do současnosti, často však jsou už přestárlé, poškozené, předurčené k zániku. Najdou se však milovníci, kteří usilují, aby nejen tyto důležité krajinotvorné prvky, ale také původní ovocné druhy byly zachráněny a znovu pěstovány. Odborníci totiž tvrdí, že jsou nezaměnitelným kulturním dědictvím stejně jako movité a nemovité památky.
Na Krnovsku se vedle alejí jabloňových a třešňových nacházejí aleje hrušňové, švestkové i ořešákové. Velkou raritou je třeba krátká alej moruší na tzv. Královské cestě mezi Osoblahou a Studnicí. Právě Osoblažsko poskytuje svými výjimečnými půdními i klimatickými podmínkami dobré předpoklady pro intenzivní pěstování ovoce. Není proto divu, že se v okolí Vysoké, Pitárné, Bohušova a Dívčího Hradu v posledních letech rozšířilo ekologické sadařství.

kvetoucistrom

Ilustrační foto Táňa Arťušenková

Unikátní sad s původními starými a krajovými odrůdami ovocných stromů z oblasti Nízkého Jeseníku najdete v Razové u přehrady Slezská Harta. Nadšenci ho na rozloze zhruba půl hektaru vysadili na podzim roku 2013. V sadě je 72 ovocných stromků – jabloní, hrušní, višní, moruší nebo jeřábů. U každého stromu je popisek, z něhož se návštěvníci dozvědí, o jaký druh se jedná i o jeho původu. „Mnohým z těchto kdysi tradičních odrůd hrozí dnes zánik. Jabloně, hrušně, slivoně, třešně, višně, moruše a jeřáby jsme doplnili o drobnoplodé a méně známé druhy ovocných stromů a keřů, kterým se rovněž daří v drsných podmínkách západní oblasti Nízkého Jeseníku,“ uvedl Radim Lokoč, který se starým a krajovým odrůdám ovocných stromů ve Slezsku dlouhodobě věnuje. Ve spolupráci s Místní akční skupinou Nízký Jeseník zmapoval ovocné dřeviny typické pro tento region a vytvořil jejich genofond. Některé druhy jsou přitom známy již několik set let.
viola_s_tuzkou_100V Jeseníkách se stává, že první sníh napadne ještě v době, kdy na zahradách není vše sklizeno. Místní zahrádkáři proto ve zdejší oblasti s nadmořskou výškou 400 až 600 metrů nad mořem, na západě až 800 metrů nad mořem, upřednostňují odolné ovocné dřeviny. Staletí prověřila staré odrůdy jako například jabloně Grávštýnské, Gdánský hranáč, Boskoopské, Sudetskou renetu, Ontario, Panenské české a mnoho dalších. Ty většinou vykazují vysokou odolnost nejen proti mrazu, ale také vůči nemocem a škůdcům.

CzechTourism