fbpx

Listujte si průvodcem   
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Pozoruhodné muzeum s galerií v Úvalně

Dříve usedlost zámožných rychtářů, pak sídlo zemědělského družstva a teď pozoruhodné muzeum s galerií. To všechno je úvalenská Rychta. Někdejší selské stavení v centru obce prošlo v posledních letech výraznou proměnou a v současnosti láká nejen turisty, ale i renomované umělce, kteří na Rychtě obdivují její členité výstavní prostory a zvláštní genius loci. „Rychta funguje jako galerie a výjimečně se využívá pro další akce – měli jsme tady klavírní koncert i svatební obřad. Nicméně v patře chceme provozovat přednostně galerii,“ říká starosta Úvalna Radek Šimek.

Galerie na Rychtě vznikla z barokní kontribučenské sýpky z roku 1699, jedná se o ojedinělou kulturní památku v celém Slezsku. Kontribuce bývala něco jako daň v naturáliích neboli společný příspěvek obilí shromážděný z celé vesnice, který byl odváděný panovníkovi nebo nařízený nepřítelem. Ve skutečnosti fungovaly především jako rezerva a společná zásoba obilí celé vesnice pro léta neúrody. Sýpka neboli Rychta nabízí systém neobvykle propojených místností a poslední zbytky technologie sýpky s mlýnicí. Mimořádné průhledy a vrstvy omítek sešlé stářím zde vykouzlily neopakovatelnou atmosféru. Ze zanedbané budovy vzniká nové kulturní centrum. Muzeum s galerií je pro turisty o prázdninách otevřeno denně, prohlédnout si ho mohou zájemci i na požádání.

V Úvalně můžete navštívit také Faru, která se nachází naproti Rychty. Na nostalgii starých časů láká návštěvníky Retromuzeum, které přibližuje hlavně období padesátých až sedmdesátých let minulého století. Součástí sbírek jsou často věci odložené v kontejneru místního sběrného dvora.  „Občas se tam objeví nějaký poklad, něco, co je nám líto vyhodit. Tak jsme to schovávali, až vznikla sbírka starších věcí z dob našeho mládí,“ dodává Radek Šimek.

viola_s_tuzkou_100Novou atrakcí Rychty je Zrcadlový labyrint. Objevil se tu tajný vchod do Říše divů. Prostě vejdete do obyčejné skříně na šaty a ocitnete se v zrcadlovém bludišti. Je stejně velké jako to nejslavnější na Petříně. Místnost má necelých 30 metrů čtverečních a tvoří ho přes šest desítek zrcadel. Bludiště je přístupné po domluvě nebo v rámci různých akcí.

Zrcadlový labyrint. Foto: Archiv OÚ Úvalno

CzechTourism