fbpx

Listujte si průvodcem   
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Obujte pevné boty

nordic-walkingFenoménem Jeseníků zůstává pěší turistika, stovky kilometrů precizně značených turistických tras křižujících hory i nové naučné stezky. Někomu stačí vystoupat po asfaltové silnici na Praděd a rozhlédnout se z vyhlídkové věže vysílače do všech světových stran. Druzí volí raději kamenné stezky a ten neuvěřitelný pocit volnosti a svobody. Nemusíte dlouhý čas potkat ani živáčka, usednete na hřebeni, někde na kameni či do trávy a koukáte do krajiny. Na dlouhé výpravy už se vyplatí mít plán a po ruce nejen kvalitní mapu, ale třeba také rozpis linek turistbusů. Zajíždějí do velkých rekreačních center a umožňují dostat se navečer zpátky do svého hotelu nebo k zaparkovanému vozidlu.

Krátké trasy:

Karlova Studánka, Hubertus: po žluté k rezervaci Bílá Opava – vodopády Bílé Opavy – rozcestník nad vodopády Bílé Opavy – po modré zpět do Karlovy Studánky. Délka trasy 7,5 km, převýšení 350 m, vhodné pro důchodce i rodiny s dětmi, náročnost střední, schůdné: květen – říjen.

Na túře po Karlově Studánce. Foto: Stanislav Juga

Ovčárna: po červené až k rozcestníku s odbočkou na Švýcárnu – po modré na vrchol Pradědu (možnost využití rozhledny ve vysílači) a po téže trase zpět. Délka 8 km, převýšení 210 m, vhodné pro rodiny s dětmi a důchodce, náročnost nízká, schůdné: celoročně – v zimě nejlépe na běžkách.

Vrbno pod Pradědem: z křižovatky na Ludvíkovpo silnici směrem na Vidly asi po 500 m natrefíme na značku turistického okruhu (červená), vede lesem, až k lesní asfaltové silnici, zde zahneme doprava a dále stoupáme po cestě, která je značena jako lyžařská a po vrstevnici pokračuje na Sedlovou boudu. Odtud vyrážíme směrem do Karlovy Studánky. Délka trasy 11 km, převýšení 395 m, vhodné pro rodiny s dětmi a důchodce, náročnost nízká, schůdné: celoročně – v zimě na běžkách.

Ovčárna:po červené na Švýcárnu a stejnou cestou zpět. Délka trasy 10,3 km, převýšení 235 m, vhodné pro rodiny s dětmi a důchodce, náročnost nízká, schůdné: celoročně – v zimě na běžkách.

Vhodnou trasu najde v Jeseníkách každá rodina s dětmi. Foto: Stanislav Juga

Malá Morávka: od Rychty po žluté k rozcestí na Karlov – Pod Vápenkou – Temná – Nad Velkým kotlem – Nad Ovčárnou – Ovčárna. Délka trasy 9,2 km, převýšení 745 m, vhodné pro rodiny s dětmi a zdatné důchodce, náročnost střední, schůdné: květen – říjen.

 

Střední trasy:

Ovčárna: po červené značce k rozcestníku na Divoký důl – po modré Divokým dolem – dále po zelené na Zámčisko – U Františkovy myslivny – Nad Malým kotlem – Jelení studánka – po červené na Alfrédku – po zelené na Mravencovku – Karlov Moravice – Karlov rozcestí – Malá Morávka. Délka trasy 24 km, převýšení 770 m, náročnost střední, schůdné: květen – říjen.

Skřítek:po žluté k rozcestníku Pod Ztracenými kameny – Pod Zelenými kameny – Alfrédka – po zelené na Mravencovku – po modré na Jelení – po žluté do Karlova a z Karlova po silnici do Malé Morávky. Délka trasy 18 km, převýšení 500 m, náročnost střední, schůdné: celoročně – v zimě na běžkách.

Kouty nad Desnou: po modré Pod Medvědí horou – spodní nádrž PVE Dlouhé Stráně – Kamenná chata – po zelené Zámčisko – U Františkovy myslivny – Nad Malým kotlem – po červené Kamzičník – Vysoká hole – Nad Ovčárnou – Ovčárna. Délka trasy 18,8 km, převýšení 901 m, náročnost střední, schůdné: květen – říjen.

Jeseník: po modré na Křížový vrch – Zlatý chlum (rozhledna) – Čertovy kameny (vyhlídka) – po žluté k pramenům Javorné a pak na Rejvíz – po modré k chatě Svobody – po zelené na Ondřejovické sedlo – Zlatorudné mlýny – Zlaté Hory. Délka trasy 19,2 km, převýšení 440 m, náročnost střední, schůdné: květen – říjen.

Dlouhé trasy:

Vrbno pod Pradědem: po zelené Železná – Solná chata – pásmo Orlíku – po žluté Lysý vrch – sedlo Videlský kříž – Černík – Švýcárna – po červené Praděd rozcestí – Ovčárna. Délka trasy 27,5 km, převýšení 890 m, náročnost vyšší, schůdné: květen – říjen.

pradd vysla 3

Praděd. Foto: Archiv EUR Praděd

Po naučných stezkách

violka-v-trave-kyticky

Velká kotlina: Karlov pod Pradědem – Ovčárna; 6 km, 7 zastávek, 610 m převýšení, náročnost střední, přístupná: květen – říjen. Vhodné pro rodiče s dětmi a zdatné důchodce. Stezka stoupá ledovcovým karem. Jsou zde pěkné výhledy do Velkého kotle. Na jednotlivých zastaveních se seznámíme se vznikem ledovcového karu, s jeho flórou a faunou. Jedno ze zastavení je věnováno prameništi řeky Moravice. V zimním období je oblast Velké kotliny lavinová.

Údolím lapků z Drakova: Mnichov – Rejvíz; 12 km, 10 zastavení, 352 m převýšení, náročnost lehká, přístupná: celoročně – v zimě na běžkách. Vhodné pro rodiče s dětmi a důchodce. Stezka, kterou je možné absolvovat také na kole, vede údolím Černé Opavy, seznamuje nás s přírodou a historií této oblasti. Dříve se zde těžily železné rudy a zlato, které se dopravovalo do světa po kupecké stezce, na níž obchodníky přepadávali loupežníci a lapkové. Stezka nás nakonec přivede k Velkému mechovému jezírku.

technická památka v Drakově

Dřevouhelná huť v Drakově. Foto: Archiv EUR Praděd

Se skřítkem okolím Pradědu: Ovčárna – Praděd; 3,5 km, 7 zastavení, 187 m převýšení, náročnost lehká, přístupná: celoročně. Vhodné pro rodiče s malými dětmi a důchodce. Je zaměřena na přírodu a historii okolí Pradědu, výhled na Petrovy kameny, vodní dílo Dlouhé Stráně a další části Jeseníků. Možnost výhledu z vrcholu televizního vysílače. Za pěkného počasí dohlédneme až na Krkonoše nebo na druhou stranu do Beskyd.

Bílá Opava: Karlova Studánka – chata Barborka; 10,5 km, 7 zastavení, 550 metrů převýšení, náročnost střední, přístupná: květen – říjen. Vhodné pro rodiče s dětmi a zdatné důchodce. Stezka vede údolím Bílé Opavy přes dřevěné mostky a schody. Jsou zde k vidění četné kaskády a vodopády této horské říčky. Jednotlivá zastavení nás seznámí se změnami koryta říčky při povodních a jiných povětrnostních vlivech, také s faunou a flórou tohoto skvostného místa Jeseníků.

Světem horských luk: Ovčárna – Skřítek; 12 km, 12 zastavení, 595 m převýšení, náročnost střední, přístupná: celoročně – v zimě pouze na běžkách. Vhodné pro rodiče s dětmi a zdatné důchodce. Tato naučná stezka nás provede po hlavním hřebeni Jeseníků, z něhož jsou krásné výhledy na velkou část Jeseníků. Půjdeme kolem Petrových kamenů známých z čarodějnických procesů a sletů čarodějnic. Dále budeme míjet pozůstatky letiště na Vysoké holi, až přijdeme k Jelení studánce. Stezka nás dále zavede na Ztracené kameny, odkud je krásný výhled na Šumperk. Cestou se seznámíme s prostředím horských luk, zdejšími rostlinami a živočichy.

Historií a přírodou Karlovic: Karlovice; 8 km, 11 zastavení, náročnost lehká, přístupná: celoročně. Vhodné pro rodiče s dětmi a důchodce. Stezka nás provede obcí Karlovice a jejím okolím, seznámí s historií významných budov a jejím rozvojem.

Hornická naučná stezka: Zlaté Hory; 16 km, 12 zastavení, 560 m převýšení, náročnost střední, přístupná: květen – říjen. Vhodné pro rodiny s dětmi a zdatné důchodce. Tato naučná stezka nás provede okolím Zlatých Hor, kde se seznámíme s geologií, těžbou rud a historií hornictví v oblasti. Cestou míjíme stará důlní díla, která zde zůstala po těžbě rud v minulých stoletích. Je nutné dbát na zvýšenou bezpečnost. Také je možné navštívit jen skanzen zlatorudných mlýnů, který je vzdálen asi dva kilometry od Zlatých Hor. Zde se můžeme seznámit s těžbou zlaté rudy a jejím zpracováním.

Skanzen ve Zlatých Horách

Skanzen zlatorudných mlýnů. Foto: Archiv MTA

Rejvíz: Rejvíz; 3 km, 5 zastavení, 13 m převýšení, náročnost lehká, přístupná: celoročně. Vhodná pro rodiče s dětmi a důchodce. Naučná stezka začíná u penzionu Rejvíz, který je známý vyřezávanými židlemi s podobou štamgastů. Stezka nás seznamuje se vznikem a vývojem rašelinišť v této oblasti a také se vzácnými rostlinami, které zde rostou. Mimo jiné je to masožravá rostlina rosnatka okrouhlolistá. Velká část stezky vede po haťovém chodníku, aby nedocházelo k ničení vzácného biotopu.

S Koprníčkem na výlet Keprnickými horami: Červenohorské sedlo – Ramzová; 15 km, 14 zastavení, 410 m převýšení, náročnost střední, přístupná: celoročně – v zimě na běžkách. Vhodné pro rodiče s dětmi a zdatné důchodce. Tato naučná stezka vede nejstarší přírodní rezervací na Moravě. Seznámíme se na ní s přírodními a historickými zajímavostmi území, s Vřesovou studánkou, kamenným mořem pod Spálenou horou. Můžeme navštívit i vrchol Vozky a pak pokračovat na Keprník a Šerák. Cestou jsou pěkné výhledy na Jeseníky směrem k Pradědu. Ze Šeráku je možné do Ramzové sestoupit nebo se svézt lanovkou. A kdopak nás to tady vede? Skřítek.

Za slávou Horního Města Hankštejna: Pokud se zajímáte o hornictví, které se řadí k nejstarším druhům lidské činnosti, vydejte se do Horního Města vzdáleného čtyři kilometry jihozápadně od Rýmařova. Můžete vstoupit na hornickou naučnou stezku „Za slávou Horního Města Hankštejna“. Zpřístupněna je od roku 2013, a projít lze některá ze 17 zastavení, nazvaná třeba Rešovské dobývky, Stříbrné hory, Jáma Jaromír, Štola Bohaté štěstí či Starý a Mladý Šmechtl. Zjistíte, že nejstarší stopy dobývání drahých kovů jsou z časů, kdy území obývali Keltové. Slované se zaměřili na dobývání železných rud i zlata a první stopy podzemní těžby jsou už z druhé poloviny 12. století. Málokdo tuší, že na tak čarokrásném území s neporušenou přírodou ještě před několika málo desítkami let probíhala intenzivní těžba, a to bez přerušení více než osm století. Naučná stezka je první fází projektu hornického skanzenu s replikami důlních a těžních strojů, které byly v hankštejnském revíru užívány, a jenž bude završen zpřístupněním veřejnosti historické štoly sv. Antonína Paduánského.

Tipy na výlet s kočárkem nebo invalidním vozíčkem

Ovčárna – Praděd a zpět: po červené až k rozcestníku s odbočkou na Švýcárnu – po modré na vrchol Pradědu (možnost využít rozhledny ve vysílači) a stejnou cestou zpět. Délka trasy 8 km, převýšení 210 m, náročnost střední.

Ovčárna – Švýcárna a zpět: po červené na Švýcárnu a stejnou cestou zpět. Délka trasy 10,3 km, převýšení 235 m, náročnost střední.

Zlaté Hory – Zlatorudné mlýny a zpět: po červené z náměstí k vlakovému nádraží – po zelené až k Zlatorudným mlýnům. Délka trasy 5,8 km, převýšení 61 m, náročnost nízká.

Kudy se vydáme na kole

na koleJak jsme různí, se ukazuje také ve velké rodině příznivců cyklistiky. Leckdo potřebuje svou denní dávku kilometrů ukrojených za každého počasí na asfaltu, další milují cyklostezky vedoucí lesem, přes horské nivy i po kraji pole. Jiným nestačí ani to a vyhledávají singletracky či extrémně náročné trasy s přejezdy přes balvany či vybudované lávky. Při pobytu v Jeseníkách si vybere vhodnou trasu pro sebe každý, jen je třeba správně zvolit typ bicyklu pro daný terén. A nezáleží na tom, zda jste rodina s dětmi nebo senioři či parta dobrých kamarádů.

kolobezkari

Také koloběžky si mohou rodiny s dětmi, ale i senioři při pobytu v Jeseníkách půjčit. Foto: Archiv EUR Praděd

Na elektrokolech se příliš nezadýcháte, protože s nimi pohodlně zdoláte i táhlá stoupání. Můžete zvolit typ vhodný na asfaltové cesty i třeba kola horská. Půjčují je v informačních centrech v Bruntále i v Krnově i na dalších místech v Jeseníkách.   A přidají též mapku s doporučenými trasami i vyznačením míst, kde si můžete elektrokola dobít. Podle náročnosti terénu zvládnou 40 i 60 km. Více se o cyklotrasách, které vedou také do polského pohraničí, dovíte na E-bike friendly.

K elektrokolu můžete připojit vozíček pro své malé dítě, na lesní cestě či cyklostezce bude váš potomek v bezpečí. Leckteré dítko takový výlet na zdravém jesenickém povětří prospí jako dudek , jiné naopak rádo pozoruje okolí a možná zahlédne zajíce nebo srnu. Jakou trasu by vám určitě doporučila mladá maminka z Vrbna pod Pradědem Helena Rybárová? Pojeďte z Vrbna pod Pradědem-Mnichova na Rejvíz – po červené turistické značce. Jezdíme trasu i s vozíkem za kolo pro malého. Vede sice dost do kopce, ale ujede ji i můj děda, který se narodil roku 1933. Pěšky tuhle trasu jde člověk dost dlouho, má skoro 16 km, ale pokud bych měla doporučit túru pro rodinku s dětmi, se sportovním kočárkem, mohl by stačit úsek „jen“ 7,5 km na Drakov. Cesta vede převážně lesem a je asfaltová, místy posypaná kamením. Můžete se těšit na několik hezkých míst: na konci Mnichova je dřevěná kaplička, a několik zastavení, například Tajemný mnich z Mnichova, tabule Přírodní poklady, Lapkové na Koberštejně, Lorenzova pila a další. Těch zastavení s informačními tabulemi je tady devět, no a konečná je Rejvíz. To je samo o sobě lákadlo,“ řekla Helena.

Kolem Slezské Harty. V čase léta by byla škoda minout Slezskou Hartu nebo malebné Osoblažsko. Vyrazte z Nové Pláně přes Roudno, k přehradní hrázi, na Leskovec, Valšov a zpět do Nové Pláně. Pojedete krajem vyhaslých sopek, můžete si zaplavat, dopřát si projížďku na lodi, přidat se k rybářům. Pokud se vydáte na Osoblažsko, doporučujeme trasu z Třemešné do Liptaně, Dívčího Hradu, Osoblahy do Slezských Rudoltic a zpět do Třemešné. Můžete zvolit také trasy překračující státní hranici s Polskem. Takové se nabízejí také na Vidnavsku, například z Vidnavy k Otmuchówským jezerům (necelých 13 km), k Nysskému jezeru (21 km) či náročnější, téměř 32 km dlouhá trasa přes Bernartice, Javorník a Bílou Vodu do polského Zloteho Stoku. Ve vidnavském informačním centru vám doporučí také příjemnou projížďku přes Velkou Kraš k Venušiným miskám, dál na Černou Vodu a Starou Červenou Vodu. Nevíte, co jsou to Venušiny misky? Žulové skalní prohlubně v malém skalním městečku na vrcholu kopce Smolný připomínající mísy. Ta největší má kruhový půdorys o průměru 1,5 metru, hloubku kolem metru a pojme prý až 65 litrů vody.

slovansky_pramen

Slovanský pramen v Priessnitzových léčebných lázních v Jeseníku. Foto: Archiv PLL Jeseník

Karlov pod Pradědem – Dolní Moravice – Malá Morávka. Trasa měří 15 kilometrů a vede po kvalitních lesních cestách. V Karlově vystoupáme zhruba tříkilometrový úsek na Mravencovku – známou křižovatku všech turistických tras. Pokračujeme dále po cyklotrase 6077 až ke směrníku, u něhož odbočíme vlevo a navážeme na cyklotrasu 6142. Sjedeme až nad Novou Ves, v místní stylové chatce nebo hospůdce je dobré se posilnit, protože další úsek žádá dost sil. Čeká nás sjezd z Nové Vsi po silnici 6142 a přenádherný výhled do širokého okolí. Pokocháme se pohledem na sopku Velký Roudný i na bratříčka Malý Roudný. Dál pokračujeme jen po silnici, z níž sjedeme do Dolní Moravice, tam na křižovatce odbočíme vlevo směrem na Malou Morávku.

K nejvyššímu hradu na Moravě. Z Rýmařova se vydejte třeba na Rabštejn. Tam jsou pozůstatky nejvýše položeného hradu na Moravě, ale též oblíbené cvičné skály pro horolezce, kteří tu mají k dispozici tábořiště. Celá trasa měří 33,3 km a zdoláváte převýšení 299 metrů. Jedete směrem na Starou Ves, míjíte zámek v Janovicích a dál jedete na Rabštejn, kde se můžete občerstvit v tamní horské chatě. Trasa vede dále na sedlo Skřítek, odtud se začínáte vracet přes Žďárský Potok – vyhlášenou vesnickou památkovou zónu s úžasnou původní zástavbou – do Staré Vsi a Rýmařova.

viola_s_tuzkou_100Nevíte kam? Kam se vydat a jaké kolo vlastně vzít, takový základní plán bezesporu řešíte už doma, nicméně alternativ je bezpočet. Možná dáte na doporučení svých ubytovatelů, nebo zajdete do informačních center, či přímo na radnice měst a obcí. Mají tam pro vás pestrou nabídku, často také tematických tras, které vás vedou třeba po stopách zlatokopů, nebo tam, kde se objevovaly čarodějnice.

Na slovíčko se Zdeňkem Jarmarem

Vyzpovídala jsem houževnatého cyklistu Zdeňka Jarmara, představitele české části Euroregionu Praděd:

Kam byste poslal cyklistu, který miluje výzvy a adrenalin?
„Na Rychlebské stezky do Černé Vody. Nabízejí několik variant podle obtížnosti, jedete mezi kameny, lesem, místy po lávkách. Je pravda, že provozovatelé stezek pamatovali na začátečníky, na pokročilé i na nejlepší jezdce s vynikající fyzickou kondicí, každý tu najde něco podle vlastního gusta. Osobně bych si tu nejobtížnější trasu jet netroufl , tím ale neříkám, že už není pro mou generaci. Každý musí zvážit, na co má.“

Do Jeseníků přijíždějí rovněž sváteční cyklisté, třeba senioři, přesto aktivní lidé zvyklí na pohyb a zátěž. Na jaký výlet byste je pozval?
„Úžasnou rozmanitost mají trasy kolem Slezské Harty, třeba z Nové Pláně na Roudno, k přehradní hrázi, na Leskovec, Valšov a Novou Pláň. Při návratu doporučuji zajet do Moravskoslezského Kočova a dát si skvělý oběd v tamní Farmě. Nebo se vydejte na Osoblažsko, z Města Albrechtic na Třemešnou, Liptaň, Dívčí Hrad, Osoblahu a přes Slezské Rudoltice zpět. Na několika místech se potkáte s úzkokolejkou Osoblažkou.“

Co byste poradil rodinám s dětmi nebo seniorům s vnoučaty?
„Jako Vrbeňan určitě trasu na Drakov, odtud přes kopec do Heřmanovic, krásné vesničky s pečlivě udržovanými staveními, dále do Holčovic, kde můžete výtečně poobědvat na náměstíčku. Pak odbočíte a vystoupáte asi 2 km směrem na Karlovice, na Jelení jedete kolem ohrad Bellamy s ovečkami a jinými zvířaty.“

Pro zdatné a zkušené borce

viola-kolo-duchodceMilovníci adrenalinu, kteří své kolo dokonale ovládají, už znají Rychlebské stezky v Černé Vodě. Mají na výběr traily rozličné náročnosti, jezdí se mezi kameny, lesem, místy po násypech i povalových lávkách. Ty je za mokra lepší přejít, neriskovat bolestivý pád. Na stezky se doporučuje celoodpružené kolo a pláště 2, 3, hlavně ale zvládání techniky jízdy. Stezky jsou přístupny jen do konce října, otvírají se znovu až začátkem dubna.

Rychlebské stezky pod Sokolím vrchem jsou pro zkušené bikery, kteří se musí na úzkých pěšinách a lávkách popasovat s nejednou nástrahou. Zejména v první půlce náročné adrenalinové trati stále stoupáte do kopce, navíc kličkujete mezi stromy, obřími žulovými balvany a nevyhnete se ani horskému potoku. Cyklisté jsou vítání i v Bohémaland ve Zlatých Horách. Nabídnou uzamykatelnou úschovnu kol, dobíjecí stanici pro elektrokola, vnitřní mycí box na čištění kol, vybavení pro opravy a údržbu kol.

Rychlebské stezky jsou adrenalinovým sportem. Foto: rychlebskestezky.cz

 

Co tak jeden den změny? Vyjeďte si na horských koloběžkách. Třináctikilometrový sjezd na horské koloběžce z Pradědu až k chatě Kopřivná je vhodný pro příznivce adrenalinové rychlé jízdy a také pro ty, kteří si zvolí pomalejší tempo se zastávkami, při nichž se kochají okolní přírodou. Nahoru vás samozřejmě vyvezou. Jen nezapomeňte, že koloběžky nemají křídla, brzdy jsou tu opravdu na místě. V Jeseníku ve sportovním areálu Na Smrťáku a také na Ramzové můžete osedlat terénní minikáry. Na vrchol kopce vás dopraví lyžařský vlek a dolů si každý jede dle libosti. Minikáry jsou vybaveny vysoce účinným pružením a brzdným systémem.

Draka zkroťte adrenalinem

viola-na-lanechPřekonáte nebezpečí, zvítězíte nad vlastním strachem a dostaví se příjemný pocit z adrenalinu, který tělo vyplaví do krve. Kdo adrenalinovým sportům propadl, ví, o čem je řeč. Zkrotíte-li draka na lezecké stěně, v zorbingové kouli, na trailu v hlubokých lesích nebo v nebezpečných vodách horských bystřin, adrenalinové sporty si jednoduše zamilujete.

Adrenalin na lezecké stěně. Stěnu, vysokou více než devět metrů, najdete v Krnově. Je opticky rozdělena na dvě části, na úsek s převisem a část pro paralelní lezení. Má  třináct jistících linií a kolem šestadvaceti lezeckých cest. Využívají ji nejen hasiči, policisté, horolezecké oddíly nebo vodní záchranáři, ale také veřejnost.

Pumptrack ve Vrbně pod Pradědem. Freeriderová trať sestavená z dřevěných prvků na kovovém základu je určena zejména mladší generaci cyklistů. Ti si mohou vyzkoušet jízdu po klopených zatáčkách a zhupech, rovnováhu a šikovnost. Pokud se na sem vydáte opakovaně, může pumptrack překvapit změnou. Tohle sportoviště totiž umožňuje variabilní sestavování tras, a protože je poměrně lehké, lze ho stěhovat na různá místa.

Nabídku sportovního vyžití v Jeseníkách rozšířila koncem ještě jedna bobová dráha s celoročním provozem. Dopřávají si ji milovníci rychlé jízdy ve Ski Areně Vrbno pod Pradědem. Dvoumístné boby jezdí po okruhu dlouhém 907 metrů maximální rychlostí 40 km v hodině. V Petříkově je bobová dráha dlouhá 800 metrů a během jízdy v rychlosti až 45 km/hod si při 100 metrovém převýšení užijete 15 zatáček a tři terénní sjezdy. Rychlost a styl jízdy v dvousedačkové kabině volíte podle svého uvážení.

bobva draza Vrbno pod Pradedem

Bobová dráha ve Vrbně pod Pradědem. Foto: Archiv MěÚ Vrbno pod Pradědem

Ani Funpark na Kopřivné v Ma­lé Morávce nedá nikomu zažít nudu – můžete na kole seskočit z odrazového můstku do big airbagu, dopřát si letní tubing, vyzkoušet zdejší bikepark a singletrack, zahrát plážový volejbal, utkat se s přáteli v paintball aréně. Pro děti připravili čtyřkolky i elektrické motorky a k tomu i aktivity poklidnější. Stačí si zakoupit speciální platidlo kopřivy a pak vybírat, co si užít a vyzkoušet. V Karlovicích na Vrbensku byl otevřen pro cyklisty dirt park s přírodními překážkami. Relaxa ve Staré Vsi na Rýmařovsku disponuje Rambodráhou, vyzkoušíte dvojité salto vpřed i vzad na bungee-trampolíně nebo si zahrajete týmový airsoft.

Discgolf v Krnově. Tento druh golfu je vhodný pro celou rodinu včetně babiček a dědečků. Místo míčku používáte disk, který házíte do košů nahrazujících klasickou jamku. Discgolf zařadil do své nabídky Krnov se zařadil. Hřiště vzniklo v městském parku za Albertem a je volně přístupné. Disky si zájemci mohou zdarma půjčit v turistickém informačním centru nebo v pokladně městských lázní, vratný poplatek je 200 korun. Zahrát si ho mohou zájemci i v Priessnitzových léčebných lázních v Jeseníku. Disky si můžete zapůjčit v Lázeňském informačním centru a na recepci Sanatoria Priessnitz.

Discgolf patří k oblíbeným hrám. Foto: Archiv PLL

Discgolf patří k oblíbeným hrám. Foto: Archiv PLL

Cvičit se dá do sta let

koleckoveNebrat se tolik vážně, brát život kolem s nadhledem. To je možná mot­to některých měst tady v Jeseníkách, které začaly budovat cvičební prvky pro děti do sta let, posilovací stroje pod oblohou, třeba v městských parcích jako Rýmařovští, nebo v Malé Morávce-Karlově, Úvalně i jinde.

Na hravých kolečkách. Rádi bruslíte? I na kolečkách? Pak si při své cestě do Jeseníků in-line brusle určitě vezměte, přibývá tady míst, kde můžete jezdit, co jen libo. Třeba na okruhu po obvodu horní nádrže Dlouhé Stráně nebo Malé Morávce-Karlově, který funguje v místě tábořiště. Je určen cykloturistům či chodcům, ti všichni ti všichni si mohou užít také kondiční trénink na venkovních posilovacích strojích. V místě je dřevěný přístřešek i sociální zázemí, ani za parkování tady nezaplatíte. Hezky si zajezdíte také na stezce u Vrbna pod Pradědem údolím Střední Opavy, ale také v rýmařovské zahradě Hedvy.

Sportování ve městech. Dotace z evropských fondů pomohly zrekonstruovat rekreační sportovní areály v mnohých městech a obcích. Například v Zahradě Hedvy Rýmařov si můžete zahrát plážový volejbal, tenis, fotbal, nohejbal nebo košíkovou. Pro vyznavače skateboardu a in-line bruslení jsou k dispozici zpevněné asfaltové plochy. Je zde instalováno také osmnáct cvičebních nářadí, z nichž mnohé jsou určeny rovněž pro seniory. Moderně zrekonstruovaný areál s možností zahrát si volejbal, nohejbal, tenis, badminton i fotbal slouží ke sportovnímu vyžití v Horním Městě.

Ovládněte alespoň laso. Držitel mnoha ocenění ze světových klání ve westernových disciplínách Ladislav Gin Šín provozuje v areálu starého lomu v Janovicích na Rýmařovsku westernovou školu Camp Indiana. Mistr biče, koltů a vrhání noži tady učí zájemce zvládat alespoň základy dovedností kovbojů. A také pořádá oblíbené westernové bály s posezením u táboráků a dobré hudby.

Jízdy se psím spřežením. Bára Vlčková má čtyřnohé kamarády rasy husky. Do Lipové-lázní se s nimi přistěhovala z Krkonoš. Do Jeseníků totiž následovala svého manžela Viktora. Po celý rok Vlčkovi nabízejí rekreantům originální Husky zážitky. Výlet se severskými psy, zapřaženými od jara do podzim do čtyřkolky. Bářini psi mají po svých předcích milou a přátelskou povahu, v pohodě je zvládnou i lidé se sníženou pohyblivostí. Jízda není extrémně fyzicky náročná, děti se vozí už od tří let věku, rádi se svezou i senioři. Projeví-li zájem, mohou si psí spřežení řídit sami, ovšem vždy za doprovodu odpovědného mushera, který spřežení jistí. „Vyjížďky, zejména pro děti, jsou na malém 200metrovém okruhu, ale dospělí milovníci přírody si většinou volí hodinový až dvouhodinový program,“ uvedla Bára Vlčková.

Golf pro malé i velké

viola_s_tuzkou_100Chcete si zahrát golf? Bez obav, golf není jensportem pro vyvolené. Přesvědčite se o tom ve Městě Albrechticích. Tříhektarový areál Golf Clubu Město Albrechtice vyhledávají amatéři, hráči začínající i ti na vyšší úrovni. Že nemáte golfové hole? Nevadí, správce vám je ochotně půjčí, ať hrajete levou nebo pravou rukou. A pak už si můžete užívat driving range a plochu pro hru na krátkou a střední vzdálenost s centrálním greenem, písečnými a vodními překážkami. V případě nevlídného počasí se schováte v prostorách pod střechou, kde pokračujete ve hře na zhruba 130 metrech čtverečních tréninkové puttovací plochy, nebo můžete trénovat daleké odpaly do ochranné sítě.

golfove_hriste

Golfové hřiště ve Městě Albrechticích. Foto: Archiv EUR Praděd

Tísňové linky Horské služby

viola-telefonPevná bota, pohodlný oděv jistící člověka i pro případ prudké změny počasí na horách a do třetice správný odhad vlastních sil – to je základ bezpečné turistiky. Překvapuje mě, když tady potkávám ženy na jehlových podpatcích, v sukních a krajkových blůzičkách, byť si vyberou nenáročný úsek s asfaltovým povrchem. O tom, že jsme schopni podceňovat hory, by mohli vypravovat profesionální záchranáři – muži z Horské služby Jeseníky.

Statisticky nejvíce úrazů Horská služba Jeseníky ošetří v zimní sezóně, zpravidla jde o lyžaře. A jak je to po zbytek roku? Jsou to hlavně pěší turisté, kteří si nejčastěji přivodí úraz. I několikrát do roka organizuje Horská služba pátrací akce, když někdo na horách zabloudí a nedorazí do cíle.
O pomoc Horské služby můžete požádat na tísňových linkách, ale také na nouzové lince +420 1210. Důležitá rada majitelům chytrých telefonů: do mobilu si stáhněte aplikaci s názvem Horská služba. Získáte tak nejen aktuální zpravodajství o počasí, ale v případě nouze záchranáři snadno zjistí, kde se zrovna nacházíte.

CzechTourism