Pozor na letní bouřky, aneb hory přejí připraveným

Pozor na letní bouřky, aneb hory přejí připraveným

18.08.2020 | Aktuality
To, jak se bezpečně pohybovat po horách, mi rodiče neustále připomínají. Především jde o pečlivou přípravu túry, kde nechybí ani úvaha, zda ji zvládnu, mít dobrou výbavu, od bot a oblečení počínaje. V baťůžku by neměla chybět láhev s vodou i svačinka. A také je důle?

To, jak se bezpečně pohybovat po horách, mi rodiče neustále připomínají. Především jde o pečlivou přípravu túry, kde nechybí ani úvaha, zda ji zvládnu, mít dobrou výbavu, od bot a oblečení počínaje. V baťůžku by neměla chybět láhev s vodou i svačinka. A také je důležité někoho informovat, kam se vydáváme, mít sebou nabitý mobil s čísly na horskou službu nebo záchranku. V létě je si třeba dát pozor, zda není v předpovědi počasí bouřka. Ty v horách přicházejí často nečekaně a jsou mnohem intenzivnější, provází je nejen blesky, ale také silný vítr a déšť. Přicházející bouřku je možné poznat podle černých kupovitých mraků, zvedajícího se větru a pokud mraky ještě probleskují je nutné co nejrychleji sestoupit ze všech vyvýšených míst a hledat úkryt v horských chatách, přístřešcích, kabince lanovky nebo v lese. A když už nás déšť a blesky zastihnou v otevřeném terénu, pak se snažím najít nějakou prohlubeň či se co nejvíce snížit k zemi. Ideální pozice je na bobku, na špičkách a nestát přímo na zemi. Radši si stoupnu na batoh, lano nebo aspoň složenou bundu. Ve větší skupině je nutné dodržet od sebe odstup dva až tři metry a hned ze sebe sundat kovové předměty a také batoh, obzvlášť pokud z něj trčí trekové hole. Z kapsy vytáhnout telefon. Některá místa budí zdánlivý pocit bezpečí, ale opak je pravdou. Patří k nim osamělé stromy, popřípadě vysoké stromy v řidším porostu, skalní převisy nebo jeskyně. Skála je totiž vodivá, a pokud navlhne a udeří do ní blesk, pak není bezpečná. Jedinou možností je být dva metry od jejích stěn. Podmáčená půda je dalším nebezpečným prvkem, je třeba držet se dostatečně daleko do potoků, bystřin, mokřadů. Krátce řečeno, pobyt na horách je sice krásný, ale dobré je neustále mít na paměti, že dokáží být i velmi nebezpečné. Jak říká můj děda, přejí hlavně těm, kdo je na ně důkladně připravený!

Magické Petrovy kameny. Foto: Archiv EUR Praděd Jeseníky jsou velmi podmanivé, ale počasí se zde může změnit každým okamžikem.. Foto: Archiv EUR Praděd