Pohádkově podzimní výlet v Jeseníkách

Pohádkově podzimní výlet v Jeseníkách

16.10.2017 | Aktuality
Jesenická příroda se umoudřila a na stříbrném podnose nám nabídla půvabný podzimní víkend. „Kdo nezaváhal, nemohl litovat!“ V slunečnou sobotu jsem se hned po poledni vydala lesní cestou k nedalekému rybníku. Listí na stromech se už dokonale zbarvilo, až přechází zrak.

Jesenická příroda se umoudřila a na stříbrném podnose nám nabídla půvabný podzimní víkend. „Kdo nezaváhal, nemohl litovat!“ V slunečnou sobotu jsem se hned po poledni vydala lesní cestou k nedalekému rybníku. Listí na stromech se už dokonale zbarvilo, až přechází zrak. Když přes jejich mohutné koruny dohlédnu na svůdně modrý horizont, zaslechnu podmanivou podzimní melodii. „Kolik odstínů, tolik tónů. Kolik stínů, tolik notových nádechů. Nádhera…!“ Musím si sundat teplou bundu a nasadit sluneční brýle, abych mohla přes všudypřítomnou sytou zář vnímat jedinečný obraz podzimu.

Míjím dvě slečny. Se zálibou odborníka znalecky vybírají jednotlivé barevné listy a pečlivě je vkládají do půvabného vějíře. „Snad bude učitelka spokojená…,“ zavrní mladší z nich.  „Aby ne! Taková krása se hned tak nevidí,“ zasvěceně přitakává starší.

Když se v dálce pozorně zadívám na pestrobarevný horský masiv, rozeznávám ostré kontury televizního vysílače na Pradědu. Kdykoli oblíbeného velikána na svých toulkách spatřím, hned se cítím o něco bohatěji a bezpečněji.

K tichému rybníku zbývá několik kroků. Dvojice seniorů na lavičce u něj spokojeně odpočívá. Jeho stříbrná hladina se mihotá v odlesku podzimní nálady. Občas z ní vykouknou nedočkaví kapříci, aby zjistili, co se o víkendu v Jeseníkách děje. Pak se zase radostně ponoří do svého vodního království.

„Vlídné a laskavé teplo jako v létě,“ napadá mě při zpáteční cestě. „Jeseníky jsou tak krásné…! Pečlivě nás hladí, šimrají po tváři a kouzelně načechrávají vlasy.“ V neděli jsem se vydala do Karlovy Studánky. Pohádkově podzimní výlet, na který hned tak brzo nezapomenu! „Snad jste stejně jako já přelstili svou lenost a vydali se do míst, která máme všichni tak rádi…“ 02- Pohlednice podzim 15.10.2017 - b Podzimní pohlednice Stanislava Jugy