fbpx
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Do Pradědovy galerie k Halouzkům

Dobrá zpráva úvodem: V Pradědově galerii U Halouzků v Jiříkově mají otevřeno celoročně každý den. Jak říká řezbář Jiří Halouzka, i kdyby trakaře padaly a draci vzduchem létali! Svou galerii pod jesenickým nebem otevřel v roce 2005 a postupně ji rozšiřuje. Na osmi hektarech rozmístil více než 450 vyřezaných plastik. Vždyť jen betlém tvoří přes 250 soch! Nechybí zde ovečky, sloni nebo velbloud. Výjimečné dílo drží titul Největší betlém na světě, vyřezaný v životní velikosti, a ocenění Asociace betlémářů v Římě.

Dominantou Halouzkovy galerie je socha vládce jesenických hor – Děd Praděd. Tyčí se do výše 10,4 metru a váží celých 15 tun. Foto: Archiv Euroregionu Praděd

Jiří Halouzka se téměř každý den mazlí se dřevem a lidem tak připravuje další milá překvapení. Tak třeba ve sklepení galerie vybudoval strašidelné peklo, do něhož vyřezal dvanáct čertů. Nechybí ani pořádný  kotel pro zlobivé s cedulí: Koho peklo schvátí, nehodné už nenavrátí.  A aby ti zlobiví z pekla neutekli, u všech oken a dveří hlídají Halouzkovi andělé. Jejich autor jich zhotovil osmnáct a všichni jsou v životní velikosti.

Jiřího Halouzku můžete pozorovat i při práci. Foto: MTA

Návštěvníci galerie se často ptají na obří dřevěný obraz Pradědova říše. Původně visel ve staré kamenné rozhledně na vrcholku Pradědu. Ta se ale zřítila a zničila vše včetně obrazu. Nové ztvárnění Pradědovy říše Jiří Halouzka vyřezal z 24 lipových kmenů, měří 5,5 x 2,2 metru.

Jízda na velbloudu. Foto: MTA

U Halouzků si lze osahat každý exponát. Zadovádět si můžete na kolotoči. „Je zajímavé, že se rádi povozí i dospělí, například důchodci, kteří k nám často jezdí,“ směje se Jiří Halouzka. Zejména pro seniory nově instaloval v zahradě dvanáct posilovacích strojů.

Malí návštěvníci se radují  z prolézaček a houpaček. Těšit se však mohou i na novou 30metrovou lanovou dráhu. I když je tato atrakce určena hlavně dětem a mládeži, často se svezou i dospělí.„Má nosnost 130 kilogramů, to je má váha a v pohodě mne uveze,“ podotýká řezbář. Dráha se nachází kousek od chodníčku, po kterém návštěvníci směřují k dančí oboře. S příchodem teplejších dnů si v galerijní zahradě zašprtáte s hliněnými kuličkami. „Vracíme se k tradicím a obyčejům našich krásných Jeseníků,“ dodal na závěr Jiří Halouzka.  (še)

Děti si mohou zvířata osahat i si na nich zajezdit. Foto: Archiv Euroregionu Praděd