fbpx
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Ennea je řecky devítka

I v dnešní uspěchané době čas od času zatoužíme po útulném místě a šálku voňavé kávy. V Jeseníku oázu klidu, kde vám k černému moku přinesou specialitu vlastní výroby, najdete v Ennea caffé. Sídlí v domě z roku 1835. V interiéru s okenními klenbami z neomítnutých cihel, které řemeslníci objevili náhodou, i stropem z původních trámů je zřejmý obdiv ke zručnosti původních stavitelů. Bar-pult vznikl ze starých cihel získaných při budování výlohy, dřevo z původní podlahy a stropu posloužilo ke zhotovení okenních parapetů. Místo k setkávání, k diskusi, získávání poznatků i nových přátel.
Příběh této kavárny je neobyčejný. Ennea znamená řecky devět a je vzpomínkou na tatínka, který vařil svým kamarádům a vůbec všem kolemjdoucím moc rád kávu. Jeho rodiče utekli z občanskou válkou zmítaného Řecka a usadili se před sedmdesáti lety v Československu.

eneacafe

Posedět u kávy je možné i venku. Foto: Archiv Ennea caffé

V příjemném prostředí si zákazníci vychutnají lahodnou kávu i skvělé zákusky, na něž Ennea získala certifikát Jeseníky – originální produkt. V Devítce pečou podle původních receptů. Například nadýchané tvarohové koláčky slezské psaníčko. Nabídnou také šlehačkový věneček či karamelovou trubičku. Jejich výrobky jsou z místních surovin. Mouku nakupují z mlýna v Písečné, tvaroh a jogurty v místním zemědělském družstvu, žitnou mouku ve Starém Městě. A třeba bezlepkový makový dort přezdívají Supíkovický, protože je z máku vypěstovaného v nedalekých Supíkovicích. Vyžádat si můžete krajíc žitného kváskového chleba nebo obloženou housku se šunkou a goudou a zeleninou, vege housku s rukolou a rajčaty. A pokud vám nechutná káva s kofeinem, pak vám tu uvaří pravou špaldovou.

enea

Nabídka pro mlsné jazýčky je svádivá. Foto: Archiv Ennea caffé

Žízeň zaženete domácí limonádou. Sirupy Fructusterrae z Rýmařova jsou skutečně plné ovoce a chuti. Jejich základem je převážně ovoce a plody sbírané ručně na jesenických kopcích, v místních sadech a zahrádkách… Najdete tu rovněž koutek s regionálními lahůdkami. Šípkové sirupy a džemy z Jeseníku, rakytníkové šťávy, chytré ovoce z Hané, Medovinu z Nízkého Jeseníku. Lidé do kavárny přicházejí také za kulturou. Promítají se tu třeba filmy v rámci festivalu Severský filmový podzim a Severská filmová zima či Jeden svět, pořádají autorská čtení, přednášky nebo koncerty.

viola_s_tuzkou_100Podobnou nabídku má také kavárna U Jana na nádvoří zámku Jánský Vrch v Javorníku, kde v létě zvou návštěvníky do letního kina. Ve Vidnavě navazují na tradici v Didier caffé. Její název je odvozen od bývalé šamotárny Didier – Werke. Kavárna tak malinko připomíná zašlou slávu místního průmyslu.