fbpx
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Kde je všechno v cajku

Zajímá vás, co znamená „mít všechno v cajku“, co je prošlup, nitěnky, brdo, člunek, osnova… Pak zamiřte do minimuzea Tkalcovna na Rejvízu. Uvidíte, jak namáhavé bylo tkalcovské řemeslo i to, jak se spřádala na kolovratu ovčí vlna. Je to jeden z projektů Klubu přátel Zlatých Hor.
Útulná stará jizba vedle kostela vás uvítá v časech dávno minulých. Malá kamínka zvaná vincek, nad nimi zavěšené usušené byliny, jejichž vůně se mísí s vůní lněných výrobků… V koutě postel s peřinou, stará panenka, hodiny kukačky, truhla, vyřezávaná židle, forma na máslo… Expozice ukazuje, jak dříve žili rodiny horalů, kdy tkalcovství představovalo jednu z mála možností obživy. O nejednoduchém bytí zde na horách svědčí  i škrpál s dřevěnou podrážkou pobitou železnými hřeby.

Pohled do místnosti tkalcovny. Foto: Archiv KPZH

Při vzniku muzea členy klubu těšil nejvíce zájem místních lidí. Mnoho exponátů pochází totiž přímo ze zdejších sklepů a půd. Nadšenci nabídli dokonce i dva tkalcovské stavy! Dnes je možné zhlédnout v expozici tři druhy stavů. První je replika ručního stavu, na kterém se ukázkově tkají koberečky ze zbytků tkanin. Druhý je velký, původní stav ze Supíkovic. Za nadšené pomoci tkalcovských mistrů z textilky Goldberg ve Zlatých Horách byl zrekonstruován a předvádí se na něm dobové tkaní plátna. Třetím je gobelínový stav, na němž se koberce vážou.

Najdete tu tři stavy. Foto: Archiv KPZH

Atmosféra chalupy napovídá hodně o historii místních samot a zde, na Rejvízu, nejvýše položené osadě Jesenicka. Nachází se v nadmořské výšce 780 metrů. Vše je ještě umocněno starými bájemi o mechových jezírkách a skřítcích, o pyšném městě Hunohradu. Nejznámější rejvízská postava, bájný pastýř Gill, se vyskytuje občas i v tkalcovně. Vypadá pořád stejně, tak, jak ho před lety vyřezal slavný řezbář Bernhard Kutzer. Jenom ta zatvrzelá nenávist, s níž kdysi způsobil potopu Hunohradu, vyprchala. Vyzná se skvěle v bylinkách. Za tmavých nocí se toulá okolo mechového jezírka a vzpomíná… Do muzea přispěl vzácným darem – lampou z potopeného Hunohradu. Ta jediná vyplavala na hladinu, protože i spojovací hřebíčky v ní jsou ze dřeva! Nevěříte? Přijďte se podívat do rejvízské tkalcovské expozice!

Jak se pracovalo na stavu vám ukáže bájný pastýř Gill… Foto: Archiv KPZH