fbpx
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Když ti vítr napne plachtu

Jachting je mezi sporty jedinečný.  Už jen z toho důvodu, že věk, kdy s ním začít, není rozhodující. Pro mnohé se tak stal způsobem, jak trávit volný čas v souznění s přírodou, relaxací po náročném dnu nebo týdnu, či prožití aktivní dovolené. Pro někoho zase nezbytnou součástí života s možností cestování a poznávání.

Jedny z nejlepších podmínek pro jachting v České republice má nejmladší přehrada v Čechách a na Moravě Slezská Harta na Bruntálsku. O tom je přesvědčen jachtař a majitel jachtařské školy na Slezské Hartě Tomáš Svoboda.
„Jsme první půjčovna kajutových plachetnic a jachtařská škola na této přehradě. Aktivity jsme zde začali rozvíjet od roku 2001 a více než patnáct let působíme na přehradě jako Yachtsport. Milovníkům vody a vodních sportů od roku 2010 nabízíme pronájem dvou chat –  Harty a Roudna pro šest a pět osob. Lidé si mohou pronajmout i některou z našich plachetnic a strávit s ní na přehradě nezapomenutelný víkend či týdenní dovolenou,“ zve k pobytu u doposud málo objevené vodní hladiny a krásné přírody v Nízkém Jeseníku Tomáš Svoboda.
jachtantila

Slezská Harta je pro jachting jako stvořená. Foto: Tomáš Svoboda

Do jachtařské školy se hlásí především manželské a jiné dvojice ve věku od 25 do 40 let. „Jsme akreditované školící středisko pro kurzy jachtingu a ověřování praktických dovedností na Slezské Hartě, které jsou nutné pro získání kapitánského průkazu.  Pořádáme výcvikové plavby pro začátečníky, zaměřené především na praktickou stránku – techniku plavby a pravidla na vodě a základy jachtařské etiky. Vše podle osnov vydaných Státní plavební správou,“ dodává T. Svoboda. Jakmile si tyto znalosti i zkušenosti osvojíte, nezbývá nic jiného, než vykasat plachtu a hledat ten správný vítr. A zpívat si třeba písničku skupiny MIG: Když ti vítr napne plachtu, když ti plachta popožene jachtu, když ti jachtou jízda dodá klid… Krásné je žít!

jachta

Jedna z jachet, které je možné si půjčit. Foto: Tomáš Svoboda