fbpx
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Krnov má sedmnáct kamenů zmizelých

ZDE BYDLEL LEO AUERBACH
NAR. 1927
DEPORTOVÁN 1942
DO TEREZÍNA
ZAVRAŽDĚN 8. 10. 1942
V TREBLINCE
Takové nápisy najdete v Krnově v ulicích Jeremenkova, Mikulášská, Soukenická, na náměstí Minoritů a na Hlavním náměstí. Kameny zmizelých jsou součástí evropského projektu Stolpersteine, jehož autorem je německý umělec Gunter Demnig. Připomínají osudy těch, kdo byli nacisty deportováni, vyhnáni, zavražděni či spáchali sebevraždu. Doslovný překlad slova Stolpersteine je kameny, o které je třeba klopýtnout (zavadit pohledem). V Krnově jich dosud bylo umístěno šestnáct. V červenci 2020 byl položen i ten zatím poslední, sedmnáctý.
Adolf Schulhaber se narodil 20. května 1881 v Krnově, vlastnil rohový dům, v jehož přízemí se dnes nachází restaurace Hermes. V podnikání se mu dařilo, což v roce 1914 umožnilo jeho rodině vybudovat své sídlo přímo naproti radnice. Do Terezína byl transportován 28. ledna 1942. V březnu téhož roku byl deportován do Izbice, která byla transportním ghettem, z něhož byly vypravovány transporty do vyhlazovacích táborů. Dodnes není zřejmé, jestli zahynul v některém z nich nebo už v Izbici, Výměrem krajského soudu v Brně byl v roce 1946 prohlášen za mrtvého. Po příchodu nacistů byl Schulhaberův podnik arizován, včetně domu na náměstí, po válce přešel do majetku města.
Gunter Demnig přišel v 90. letech minulého století s připomínkou památky obětí nacistické genocidy za druhé světové války formou stolpersteine. Jde o dlažební kostku o rozměru deset krát deset centimetrů, na jejímž povrchu je uvedeno jméno s místem zavraždění a je umístěná v dlažbě chodníku před domem, v němž nacisty zavražděný člověk naposledy bydlel. Dodnes všechny kameny nejen vyrábí, ale také osobně po celé Evropě pokládá. Obětí holocaustu bylo jen v Krnově na tři stovky.

Více se o krnovských židovských rodinách dozvíte při prohlídkách Po stopách krnovských Židů, které pořádá zdejší synagoga.