fbpx
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Na běžkách z Ovčárny

Pokud chcete mít jistotu, že své běžky provětráte po přírodním sněhu a navíc se vám po cestě naskytnou obdivuhodné výhledy na zimní jesenickou přírodu, určitě se vydejte po některé upravené stopě z Ovčárny. Je křižovatkou běžeckých, cyklistických i turistických tratí a dojet sem lze pohodlně autobusovou kyvadlovou dopravou z parkoviště Hvězda nad Karlovou Studánkou.
Před túrou se můžete občerstvit v turistickém hotelu Ovčárna, jehož historie sahá do roku 1863. V roce 1949 přešla původní horská chata do správy Československé armády. Budova byla opravena, rozšířena a zmodernizována. V současné době Hotel Ovčárna, který slouží i jako vojenská zotavovna, nese certifikát***superior.

Nad Ovčárnou. Foto: Archiv EUR Praděd

Z Ovčárny na Švýcárnu
Pro rodiny s dětmi je ideální výlet z Ovčárny na Švýcárnu. Trať je dlouhá asi 5,5 kilometru a bývá nejdéle sjízdnou a upravovanou běžeckou stopou na Moravě. Sníh zde totiž obvykle vydrží dlouho do jara. Zpočátku pojedete po rovině pak začnete mírně stoupat k nepřehlédnutelnému Pradědu. Po dvou kilometrech dosáhnete sedla pod Pradědem. Odtud se dá odbočit po silnici (pro běžkaře speciálně neupravované, ale většinou na lyžích sjízdné) až k vysílači na vrcholu Pradědu ve výšce 1491 metrů nad mořem. Pokud jste u něj ještě nebyli, stojí za to se k němu vydat. K chatě Švýcárna pak trasa vede traverzem. Po cestě se míjíte odbočky k Barborce a Kurzovní chatě.

Horská chata Švýcárna. Foto: Archiv EUR Praděd

Vysoká hole – Jelení studánka – Alfrédka – Malá Morávka – Hvězda – Karlova Studánka
Pokud plánujete delší výlet, vydejte se na Vysokou holi, druhý nejvyšší vrchol Jeseníků (1464 m n. m.). Z Ovčárny pojedete po červeně značené trase. V zimě tu však bývá až 2,5 m sněhu, takže je nutné se orientovat podle tyčového značení. Z vrcholu Vysoké hole vede pět kilometrů dlouhá trasa po zamrzlých poloninách nejvýše položeného hřebene Jeseníků k Jelení studánce. Cestou se naskytují výhledy do strmých srázů Velkého a Malého Kotle.

Sněhu na Ovčárně bývá hodně. Foto: Archiv EUR Praděd

U Jelení studánky se turisté i běžkaři mohou schovat před nepřízní počasí v kamenném útulku. Od rozcestí trasa pokračuje po červené k bývalé chatě Alfrédka. Zpočátku jde o náročný sjezd přes národní přírodní rezervaci se zachovalými smrkovými porosty vystřídaný převažujícím mírným klesáním až k chatě. Dále vede po zelené značce dlouhým nenáročným sjezdem k Mravencovce. Odtud se jede po červené běžkařské trase k silnici v Malé Morávce.
Z Malé Morávky je třeba jít asi 500 metrů kolem silnice, pak už lze opět nasadit běžky a po proplužených cestách dojet k poslednímu stavení, za kterým čeká krátký, ale výrazný kopec. Na parkoviště Hvězda odtud zbývá šest kilometrů jízdy v udržované stopě. Z Hvězdy do Karlovy Studánky sjedete krátkým prudkým sjezdem.