fbpx
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Naučná stezka Cesta kolem vody

Projít se z Vrbna pod Pradědem do Karlovic můžete po nové naučné stezce Cesta kolem vody. Je dlouhá zhruba šest kilometrů, má deset zastavení a končí ve Vzdělávacím centru VÍCE Ve mlýně Karlovice. Není náročná, zvládnou ji i rodiny s kočárky.

stezkatabule

Po stezce vás provedou tyto tabule.

Stojí za to se po ní vydat pro zábavu a poznávání. Na úvodním zastavení vítá průvodce stezkou liška. Ta představuje stezku a také zříceniny strážních hrádků v okolí Vrbna pod Pradědem. Dozvíte se, kde pramení řeka Opava, jejíž vody plynou přes Vrbno pod Pradědem, kteří živočichové v ní a okolo ní žijí, jaké rostliny rostou v rybnících a řekách i na jejich březích. Možná vás překvapí poznání, jakou roli hrála řeka při osídlování kraje pod horami, kdy se lidé vydávali do hor podél vodních toků, aby zde hledali zlato a jiné drahé kovy. Zjistíte, že voda poháněla pily, hamry, mlýny, a také kde stály a jak pracovaly. Nechybí informace o povodních i o tom, jak lidé mohou proti nim svá obydlí chránit.

jezevec

Poznáte mnoho nového o přírodě kolem nás.

Při Cestě kolem vody se seznámíte s nejrůznějšími vodními i lesními obyvateli a rostlinami, hnízdy, stopami i siluetami zvířat a ptáků. Například u zastavení Strom jako dům. U Rybího království zase jednotlivé druhy ryb provedete bludištěm do jejich přirozeného prostředí. U rybníků stojí hnízdo, v němž se můžete vyfotit. Potkáte makety bobra, lišky i jezevce v životní velikosti. Autory jsou žáci místní základní umělecké školy a kresby jsou kouzelné. Na houpačce se vyhoupne až nad hladinu řeky Opavy, projdete si chodníček bosých nohou a odpočinete v dřevěném přístřešku.

houpacka

Houpačka vás vynese až nad hladinu řeky.

I v Karlovicích je připravena stezka bosých nohou a navíc doskočiště, kde si vyzkoušíte, jestli skáčete jako skokan, liška, veverka nebo zajíc. Kromě toho si zde vydechnete ve slunečních lázních. Stezka je zakončena ve Vzdělávacím centru VÍCE Ve mlýně Karlovice, kde ochutnáte Jeseníky všemi smysly a jsou zde další zajímavé výstavy.
Stezka je určena zejména pro pěší a terén není náročný. Je však potřeba projít částečně lesem, kde stezka není upravena. Cyklisté s trekovým kolem se ale nemusí bát, že by neprojeli a mohou si na ni troufnout i odvážnější rodiče s kočárkem. Vozíčkářům ji zatím nedoporučujeme, ale doufáme, že se v budoucnu podaří stezku upravit tak, aby se na ni mohli vydat i oni. (MTA, foto: Archiv Cesta kolem vody)

stezkahnizdo

V hnízdě u rybníka se lze vyfotografovat.