fbpx
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Poznejte Gräfenberg Walking

Zakladatel lázní v Jeseníku Vincenz Priessnitz v první polovině 19. století věřil intenzivnímu pohybu na čerstvém vzduchu. Své klienty téměř vyháněl do okolních lesů k procházkám proloženým sprchováním ve venkovní sprše, pitnou kúrou, sluněním, ale i brouzdáním v ranní rose. Objevit jedinečné okolí prvních vodoléčebných lázní světa můžete i dnes na lázeňských trasách. Lázeňští hosté si také pochvalují bezplatnou mobilní aplikaci Gräfenberg APP. S ní získali přehled o dvanácti turistických, cykloturistických a léčebných trasách zaměřených na posílení fyzické kondice v okolí Studničního vrchu.

Lázeňské stezky

Lví stezka D – délka 1,7 km, převýšení 19 m, čas 30min
Motivační body: Hygie (Český pramen) – odhalení se uskutečnilo 16. srpna 1874, tři roky po zahájení samotné stavby, dvoudenní oslava byla zakončena ohňostrojem. Pomník během své existence několikrát změnil své místo. Teprve v roce 1928 byl trvale přemístěn na začátek Ripperovy promenády. Polský pomník – neoficiálně odhalen v roce 1894, pomník se skládá z trojbokého jehlanu na podstavci, na vrcholu pomníku na kouli stojí bronzový polský orel s roztaženými křídly a královskou korunou. Maďarský pomník lev pomyslný ochránce vody, ale i odvěký symbol síly, zdraví a odhodlání. Patří mezi nejnavštěvovanější památky Gräfenberku. Slavnostní odhalení proběhlo za účasti V. Priessnitze v říjnu 1840.

Jubilejní stezka D+ – délka 1,5 km, převýšení 13 m, čas 30 min
Motivační body: Hygie (Český pramen), Kaple – Hrobka Vincenze Prinessnitze je zapsaná v seznamu nemovitých kulturních památek UNESCO. Vincenz Priessnitz byl původně pohřben na starém městském hřbitově v Jeseníku. Krypta byla postavena v roce 1853 a pod kapli byl uložen kovový sarkofág s ostatky V. Priessnitze. Uvnitř jsou na podstavcích ze supíkovického mramoru umístěny tři sarkofágy. Na pravé straně velký sarkofág Priessnitzův, rakev vlevo patří manželce Sofii. Malá rakvička uprostřed skrývá kostru dítěte ve věku do tří let, patrně dcery Karoliny Marie (1840–1843).

Bylinková stezka C – délka 1,2 km, převýšení 38 m, čas 30 min
Motivační body: Discgolf – je oblíbenou zábavnou hrou odvozenou z golfu. Místo golfového míčku se do jamky – ocelového koše – hází létající disk. Bylinková zahrádka

Discgolf patří k oblíbeným hrám. Foto: Archiv PLL

Discgolf patří k oblíbeným hrám. Foto: Archiv PLL

Rumunská stezka C+ – délka 2,9 km, převýšení 75, čas 45min
Motivační body: Slovanský pramen – první zmínka se dochovala z roku 1839, měl tvar jednoduché zídky s mramorovým odtokem a deskou s názvem Stříbrný pramen, v roku 1945 byl přejmenován na Slovanský pramen. Nynější podobu získal v roce 2015, kdy žulovou mohylu nahradil výrazný mramorový solitér z lomu v Horní Lipové, voda vytéká ze sevřených dlaní, které se snaží symbolicky darovat přírodní bohatství všem návštěvníkům. Rumunský pramen – veřejnosti začal sloužit 1. července 1890, kdy došlo k jeho vysvěcení. Jižní svah – nedílnou a nepřehlédnutelnou spojnicí mezi centrem lázní a okolní volnou přírodou je Jižní svah. Jeho výjimečnost spočívá v nepřekonatelných výhledech na hřebeny Hrubého Jeseníku a v ojedinělé sochařsko-krajinářské kompozici. Jedenáct sochařských objektů ze slezské žuly symbolizuje přírodní děje, lidskou existenci a jejich vzájemné propojení. Jejich vyvrcholením je monumentální socha „Vzepětí“ poukazující na moc lidské vůle. Nepřehlédnutelná je také Sluneční brána připomínající prehistorické dolmeny.

Pohled z jižního svahu. Foto: Archiv EUR Praděd

Bezručova stezka B – délka 2,5 km, převýšení 68 m, čas 50 min
Motivační body: Slovanský pramen, Bezručův pramen – bezprostředně po vyznamenání Priessnitze civilní medailí v roce 1846 zde byl vystavěn trojdílný pomník z mramoru na náklady pacientů z Nysy. Původně byl pojmenován Pruský pramen. V roce 1961 byl opraven a pojmenován po básníku Petru Bezručovi. Rumunský pramen

Polská stezka B+ – délka 5 km, převýšení 165 m, čas 70 min
Motivační bod: Polský pramen – tento pramen nechali vystavět v roce 1869 polští návštěvníci. Po odsun sudetských Němců v letech 1945-1947 pramen téměř upadl v zapomnění. V roce 1961 Československé státní Lázně Jeseník přemístily mramorovou část mohyly pramene asi o sto metrů níž. V roce 2005 došlo k restauraci tohoto pramene. Dobrovolníci z Hnutí Brontosaurus Jeseníky přemístili mramorovou část pramene na původní místo, zavedli vodu, upravili zeď a okolí. Nassauský kámen – postaven v roce 1872, označoval začátek Nassavské stezky. Stezka byla vystavěna jako poděkování za úspěšnou léčbu vévodou Adolfem Nassavským. Po roce 1945 byla deska odstraněna. Stezka byla obnovena v letech 2012 – 2013. Vilémův kámen – odtud je pěkný výhled do údolí. Kámen je pojmenován po prvním synovi Adolfa Nassavského. Enhuberův náhrobek – původně dřevěný kříž jako vzpomínka na majora rakouské armády Fridricha von Enhubera z Vídně. Ten se stal obětí tzv. krize, která se během tvrdé priessnitzovské kúry dostavovala. Enhuber tento stav psychicky nevydržel a ukončil svůj život. Navzdory sebevraždě byl pohřben na městském hřbitově, ale po protestech místních lidí bylo jeho tělo exhumováno a pochováno na Gräfenberku, v místě jeho sebevraždy.

Jitřní stezka A – délka 5,5 km, převýšení 205 m, čas 70 min
Motivační body: Rozcestí U Mnicha – první zmínka je datována k roku 1920, rozcestí označuje již třetí dřevěná deska, která je připevněna na strom. Enhuberův náhrobek, Hydropatické skály – do skály byl vytesán první děkovný nápis Vincenzi Priessnitzovi (Géniu hydroterapie věnuje v roce 1836 baron von Chabot), původní nápis již neexistuje. Skály jsou silným energetickým bodem. Večerní pramen – nechal vystavět baron von Ujházy v roce 1846, původně měl půlkruhový tvar, ale při renovaci v roce 1862 uprostřed mohylu zvýšily. Priessnitzův pramen – podle pověsti unesli za třicetileté války švédští vojáci předkovi Priessnitze dceru. Ten se ji vydal se svými čeledíny hledat a únosce dohonili právě v místě, kde vyvěral pramen. Dívce se podařilo utéci, bohužel otce a většinu čeledínů pobili. Proto si dcera vzala život. Pověst dále praví, že ze studánky vystoupila víla, která předpověděla rodu slávu. V roce 1842, ke dvoustému výročí tragické události, nad pramenem byl postaven jehlanovitý pomník s amforou na vrcholu, kolem které byl omotán had.

Nassauská stezka A+ – délka 6,5 km, převýšení 210 m, čas 100 min
Motivační body: Polský pramen, Nassauský kámen, Vilémův kámen, Františkova skála – v roce 1871 pojmenována po druhém synovi Adolfa Nassavského, který se však dožil pouhých šesti let. Priessnitzův pramen, Jitřní pramen – byl vystavěn v roce 1842 českými lázeňskými pacienty původně pojmenován jako Český pramen. Kvalitní voda s mírnou radioaktivitou má příznivé účinky na lidský organismus. Enhuberův náhrobek

slovansky_pramen

Slovanský pramen. Foto: Archiv PLL

Dětská stezka K – délka 1,9 km, převýšení 42 m, čas 45 min
Motivační body: Slovanský pramen, Bezručův pramen

Kondiční stezka K+ – délka 7,7 km, převýšení 115 m, čas 100 min
Motivační body: Rozcestí U Mnicha, Arnoštův krmelec, U Pomezí, Bernské odpočívadlo, Kaplička sv. Kryštofa – vznikla z iniciativy místních patriotů v roce 2014. Výklenková kaplička s dřevěnou soškou obra nesoucího malé dítě a hůl, na níž raší zelené listy, znázorňuje motiv z legendy patrona poutníků a cestovatelů svatého Kryštofa.

Stezka V. Priessnitze N – délka 5,7 km, převýšení 188 m, čas 180 min
Motivační body: Pražský pramen – při svém druhém pobytu nechal vybudovat v roce 1846 pražský bankéř. Odpočívalo Svornost – první zmínky se datují k roku 1839. odpočívadlo má podobu otevřené kamenné stavby s dřevěnou střechou, která je známá z historických kreseb. Tvoří ho dvě části: zakryté posezení s výhledem do okolí a Priessnitzova přírodní sprcha. Rumunský pramen, Jitřní pramen, Hydropatické skály, Enhuberův náhrobek, Polský pramen

Stezka živé vody N+ – délka 10,3 km, převýšení 345 m, čas 240 min
Motivační body: Enhuberův náhrobek, U Sokolího vrchu, Finský pramen – pramen byl roku 1845 postaven finským zemským kancléřem, měl půlkruhový tvar z nasucho poskládaných kamenů. V roce 1985 byl pramen poškozen přírodními živly, Hnutí Brontosaurus jej obnovilo v roce 2002. Ripperův kámen, Pramen Šárka, Priessnitzův pramen, Jitřní pramen. Na panelech jsou fotografie vodních krystalů ze vzorků místní vody a dřevěné sochy přírodních bytostí z pohádek, mýtů a legend.

stezky