fbpx
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Seznamte se s klopkařem, zubákem i mackem

Nové lákadlo pro turisty i místní obyvatele má Vrbno pod Pradědem. V místní části Mnichov vznikla malá expozice historického truhlářství. Zájemci uvidí, jak vypadala truhlářská dílna v čase našich dědů nebo spíše pradědů.
Seznámíte se s jejich pracovními nástroji, přičemž u některých z nich budete asi na rozpacích, na co se vlastně používali. Zjistíte, jak se liší hoblík uběrák od hladíku, klopkaře a co je to macek s klopnou. Mezi základní hoblíky, které měl každý truhlář, totiž patří uběrák, hladík, klopkař, cidič, zubák a macek. Ale existují ještě žlábkovače k vyhoblování různých žlábků a žlabů, občas doplněné o pérkaře (dušníky). Svlakovníky sloužily k výrobě svlaku neboli rybiny. Součástí byl kocour pro výrobu svlakové drážky. A málokterý mistr svého oboru se obešel bez okeníků, na výrobu sudů zase nechyběly speciální bednářské hoblíky.
V expozici se nachází i další tradiční ruční nářadí. Návštěvníci mají možnost poznat tradiční pracovní postupy truhlářů při výrobě třeba židle nebo šuplíku. Práci se dřevem si mohou sami vyzkoušet a přesvědčit se, že truhlařina v minulosti nebyla žádná legrace. „Chodí sem lidé z nedaleko Domova pro seniory, vyrobí si nějakou drobnost a moc se jim to líbí. Mnozí si při tom vzpomenou na své mládí,“ řekl tvůrce expozice David Valach.
Expozice historického řezbářství, která tak nezávisle doplnila Výstavu na ulici k 100. výročí vzniku Československa, má ve Vrbně své opodstatnění. Upadlo téměř v zapomnění, že v minulosti existovala ve městě Císařská řezbářská škola. Výrobky jejich žáků je dnes možné spatřit v krnovském muzeu.

David Valach ve své expozici historického truhlářství. Foto: Archiv MÚ Vrbno pod Pradědem