fbpx
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Tam, kde pohladíte krávu, poníka vedete na vodítku, podrbete prasátko

Nevíte, kde a jak strávit s potomky prodloužený víkend nebo několik dní o prázdninách? Skvělým řešením je návštěva statku či farmy. Pokud se rozhodnete pro ekofarmu Bovine v Heřmanovicích, pak poznáte, jak se žije v drsné přírodě Hrubého Jeseníku.
Manželé Iveta a Tomáš Svobodovi zde hospodaří na 550 hektarech luk a pastvin. Při pobytu se i vy můžete zapojit. Stále je tu totiž co dělat a ruce navíc se vždycky hodí.

„Nejvíce a nejraději pomáhají děti. Ty malé baví slepice, ať jejich krmení nebo večerní zahánění do kurníku. Větší si vyzkouší třeba dávat telatům pít z láhve a dospělí občas dojení,“ popisuje Iveta Svobodová.
Chodu farmy se účastní zpravidla ubytovaní hosté. „Nedávno u nás pobývala rodina se dvěma syny – čtyřletým a šestiletým. Klukům se tak práce kolem zvířat líbila, že rodiče museli každé ráno s nimi chodit na ranní krmení. A pak oba chlapci vzali kolečka, vidle a kydali hnůj. Dokud nebylo uděláno, tak se prostě nešlo na žádný výlet,“ vzpomíná s úsměvem farmářka.

Poníci a oslíci jsou na farmě pro radost. Foto: Archiv farma Bovine

Kromě masného skotu, který je pro farmu stěžejní, tu najdete i desítku rozmazlených dojnic. „Masné krávy chováme celoročně venku na rozlehlých pastvinách s přístupem do stájí nebo s možností úkrytu v remízkách, také dojné kravičky od jara do podzimu chodí na pastvu a zároveň likvidují trávu v našem areálu. Pro milovníky exotiky a z důvodu naší zvědavosti jsme koncem roku 2007 koupili na farmu šest yaků tibetských. Stádečko se postupně rozšířilo na dvacet kusů. Jsou nenároční, čas tráví nejraději pod širým nebem,“ říká I. Svobodová.

Rozsáhlé pastviny a krásné výhledy na jesenické panorama. Foto: Archiv farma Bovine

Nedávno se chov rozšířil o prasátka plemene mangalica, což je staré uherské plemeno, které díky srsti žije v podstatě celoročně venku, dále o dvě malé vietnamské prasátka Čertíka a Bertíka a o prasničku anglického plemene Tamworth. Pro radost je na farmě stádečko poníků a oslů. Malí i velcí tak obdivují hucula Rokyho a českého sportovního pony Astru i miniaturní koně plemene Minihorse, kteří milují česání a procházky na vodítku.

Volnosti si užívají kočky i slepice. Foto: Archiv farma Bovine

O letních prázdninách kapacita apartmánů praská ve švech, v ostatních měsících lidé upřednostňují pobyty o prodloužených víkendech. Ale farmu lze navštívit třeba jen na několik hodin. Pro školní a dětské kolektivy nabízejí exkurzi, na níž se děti dovědí, jaký je rozdíl mezi ekologickým a konvenčním zemědělstvím a jak vypadá to v horských podmínkách. Při procházce po farmě pak vidí všechno na vlastní oči. A na závěr pobytu si vyřeší malý kvíz, kde zjistí, co všechno si zapamatovaly.