fbpx
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Bludičky, čerti i hejkal zvou do zámku v Janovicích

Se skřítky, čerty, čarodějnicemi, bludičkami, hejkaly a dalším pohádkovými bytostmi se setkáte na zámku v Janovicích u Rýmařova. Pravda, jedná se jen o loutky, a protože se jejich autorka Melyna Ciosová inspirovala pověstmi a bájemi Rýmařovska a Jesenicka, nechybí děd Praděd. Ten je dokonce v nadživotní velikosti. Hned u vchodu vás uvítá skřítek Janíček, hlavní strážce janovického zámku.

Z expozice loutek. Foto: Archiv EUR Praděd

Expozic tu najdete povícero. S řemesly vás seznámí Nedělní škola řemesel ze Stránského, Zámecká zákoutí zase na svých obrazech zachytil místní naivní umělec Miroslav Morávek. Představuje se také výsledek celoročního projektu ZUŠ Rýmařov a dalších škol a školek Rýmařovska s názvem Květy a kytice. Součástí expozice jsou velkoformátové historické fotografie interiéru s původním vybavením a exteriéru zámku. Letos přibyla výstava fotografií Vstup zakázán Petra Šimčíka.
Historie tohoto půvabného renesančního sídla od roku 1945 není jednoduchá. Pro veřejnost se zámek otevřel až v roce 2012. Místnosti jsou proto zatím bez obvyklého vybavení, zdobí je však nevšední dřevěné stropy, ale najdete zde třeba zcela unikátní vestavěné dřevěné záchody.

Erb na nádvoří zámku. Foto: Archiv EUR Praděd

Původní pozdně gotickou tvrz postavil v letech 1520 až 1530 zástavní pán Petr ze Žerotína. Z doby počátku zámku se asi zachovala jen část přízemí s věží. Dodnes lze identifikovat klenby s jemnými hřebínky a nejspíše původní je Cínový sál, nyní obřadní síň, který v sobě spojuje doznívající gotiku s malebností štuků nastupující renesance. Dnešní tvář získal zámek v letech 1827 až 1850. V 19. a ve 20. století došlo k vnitřním úpravám a poslední vnější úpravy jsou z roku 1901. Zámek se stal trvalým sídlem janovické linie Harrachů za Karla Alfréda v druhé půli 19. století. Poslední majitelkou byla jeho dcera Anna Marie, žena maďarského diplomata Františka Zikmunda Rosty. Nejtěžší chvíle pro sídlo nastaly po roce 1945. Majetek byl rodině zabaven, část mobiliáře vyvezena do Maďarska, něco umístěno na zámku Liběchov, většina však zničena nebo rozkradena.
V 19. století zřídili Harrachové za zámkem na místě vysušených bažin botanickou zahradu, nynější přírodně krajinářský park, o rozloze více než 2 ha, známou jako severské arboretum (650 m n. m.). V průběhu druhé světové války byla poničena, ale i tak tu stále rostou exotické dřeviny, třeba borovice vejmutovka ze Severní Ameriky. Park zdobí vzrostlé lípy a další staré stromy. Při procházce si všimněte garáže s kovanou mříží. V ní parkoval vůz, ve kterém byl v roce 1914 zastřelen následník rakousko−uherského trůnu, arcivévoda František Ferdinand d´Este.
Letní sezona s pravidelnými prohlídkami začíná v červnu a končí v září. Zámek můžete navštívit třikrát týdně (úterý, čtvrtek a sobota) od 13 do 17 hodin.

Zámek v Janovicích. Foto: Archiv EUR Praděd