fbpx

Listujte si průvodcem   
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Z Ostravy na Ovčárnu od května pojede cyklobus

Cyklobus na Ovčárnu začne pravděpodobně jezdit o víkendech a státních svátcích od 1. května do 28. září 2021. Půjde o linku 910120 Ostrava – Opava – Bruntál – Malá Morávka, Karlov – Karlova Studánka – Ovčárna. Jak informovala společnost Z-Group bus, dříve ČSAD Vsetín, získala licenci k provozování cyklobusu z Ostravy na Ovčárnu v trase přes město Krnov. Odjezd z krnovského autobusového stanoviště bude v 9.05 hodin s příjezdem na Ovčárnu v 10.15 hodin.  Kapacita cyklobusu je 25 kol, cestující si mohou místa pro jízdní kola rezervovat přes IDOS.cz.

910120

Lidé mohou podpořit opravu parní lokomotivy Rešica

Fandové úzkorozchodné dráhy Osoblažka a historických železnic přispěli do října 2020 na opravu parní lokomotivy Malý štokr 158 411 korun. Transparentní účet, který založily Slezské zemské dráhy, bude zachován. Peníze budou použity na opravy lokomotiv a vozů provozovaných na osoblažské úzkokolejce.
„Rozhodli jsme se, že transparentní účet zachováme i nadále s tím, že na něm budeme shromažďovat finanční prostředky na opravy parního vlaku, v nejbližším období zejména na opravu parní lokomotivy Rešica U46.002, jejíž oprava již započala koncem roku 2020. Kromě opravy této parní lokomotivy budou moci prostředky posloužit i na další opravné práce na lokomotivách a vagónech Slezských zemských drah,“ říká o plánovaných záměrech Pavel Schreier, ředitel Slezských zemských drah.
Novou sbírku zahájí 1. dubna 2021, od kdy bude transparentní sbírkový účet číslo 115-8563880247/0100 všem dárcům k dispozici.

Peníze ze sbírky budou sloužit i na opravu této krasavice. Foto: Archiv SZD

Ohlédnutí za sezonou 2020 v Janovickém zámku

Ti, kteří rádi navštěvují hrady, zámky, muzea, se už určitě těší, že také letos se jejich brány otevřou. Kdy přesně, to nikdo zatím neví, a tak se aspoň podíváme na to, jaká byla sezona 2020 v zámku Janovice u Rýmařova. Podle kastelánky Jitky Slané náročná, zkrácená a poučná. Zahájena byla na začátku června a předčasně ukončena 12. října 2020. Na zámek zavítalo 1 126 návštěvníků, což je o 253 víc než v předcházející sezoně.
Po většinu roku se objekt vyklízel objektu, myla se okna, luxovalo. Generálním úklidem prošly i rozsáhlé půdní prostory. V západním křídle byly odinstalovány dětské výtvarné práce žáků z místních mateřských školek a základní i umělecké školy s plánem umístit práce nové, ale to zastavila koronavirová pandemie. Přibyla nově zbudována pokladna, zprovozněny byly ojedinělé skříňové toalety v 1.patře východního křídla z 2.poloviny 19.století. Kromě toho se návštěvníci v roce 2021 mohou těšit na nové zámecké sociální zázemí. Osazena byla rovněž kovaná brána na jižní straně zámeckého areálu s cílem v  budoucnu  areál oplotit a uzavřít.

Cenný je zachovaný kazetový strop. Foto: Táňa Arťušenková

V zámku je k vidění také zachovaný kazetový strop. Foto: Táňa Arťušenková

Zamrzlé rybníky vyhnaly morčáka velkého do Jeseníků

Pokud se vydáte v těchto slunečních dnech na procházku kolem jesenických řek a říček, uvidíte možná zvláštní štíhlou kachnu. Jedná se o morčáka velkého, ptáka lovícího zejména drobné rybky. Podle informací pracovníků CHKO Jeseníky žije morčák u stojatých vodních ploch a pomalu tekoucích řek. Ovšem několik týdnů trvající mrazy, kdy jezera a rybníky i pomalu plynoucí řeky zamrzaly, vyhnaly tyto ptáky hledat volné vodní plochy. Ještě nedávno hnízdili morčáci velcí pouze v severní Evropě a Pobaltí. V současnosti ho mohou lidé vidět také v CHKO Litovelské Pomoraví. K hnízdění využívají dutiny starých stromů.

Morčáka velkého zachytila Markéta Večeřová

Za bruntálskými výletními kamínky

Dvěstě padesát pokreslených kamínků z Městského informačního centra Bruntál můžete v těchto dnech objevit na různých výletních místech a přemístit je jinam, kde udělají radost zas dalšímu nálezci. Najít je můžete v Bruntále, Ostravě-Porubě, Linhartovech, Slezských Rudolticích, Vinu, Krnově, Nových Heřmínovech, Liptáni, Městě Albrechticích nebo na Hvězdě. Jakmile se rozběhnou, ocitnout se mohou i na dalších nečekaných místech. Tak teď už organizátoři akce netrpělivě čekají, odkud se jejich krasavci ozvou. Každá správná akce má svého patrona. Patronkou se stala Ľubica Mezerová z Městského muzea Krnov. Při slavnostním poklepání na výletní kámen popřála všem, kteří budou kamínky nalézat a přemisťovat, aby si užili objevování nových míst a vždy se ve zdraví vrátili domů.

Tyto výletní kamínky připravili v informačním centru v Bruntále. Foto: Archiv MIC Bruntál

Ľubica Mezerová křtí jeden z toulavých kamínků. Foto: Archiv MIC Bruntál

 

Rekonstrukce zámku pokračuje i v mrazech

Opravy zámku Linhartovy pokračují i v tomto zimních období. Podle Karla Knappa zimní počasí v posledních dnech přinutilo stavební dělníky dodavatelské firmy omezit venkovní zemní práce před východním křídlem. Dokončují výměnu oken ve II. podlaží, vyvážejí suť z nádvoří zámku, pokládají dlažby v zámeckém sklepení. Kastelán Jaroslav Hrubý kromě aktivní spolupráce při rekonstrukci se připravuje na novou zámeckou sezonu. Nyní vytváří zámeckou šlechtu technikou lepení a barvení papírových vrstev. U zámeckých dam se soustředil na to, aby žádná neměla stejné šaty, totéž platí o jejich nalíčených tvářích, úpravě vlasů a různých pokrývek hlavy.Vše se snaží propracovat do nejmenších detailů. K zabydlení zámku má už nyní připraveno přes tři desítky postav.

Nová dlažba v zámeckém sklepení. Foto: Karel Knapp

Okna zaměňují repliky kastlíkových historických oken stejné velikosti a původního členění. Foto: Karel Knapp

O historii kina se dozvíte z programových skříněk

Šedesát let uběhlo od chvíle, kdy se z poválečného kina Demokracie stalo kino Panorama Mír, a Krnovanům byla poprvé představena širokoúhlá projekce. Protože sál kina kvůli epidemickým důvodům stále čeká své první letošní návštěvníky, oslavy kulatin se musí zatím obejít bez nich.
Seznámit se s historií budovy, interiérem kina, promítacími přístroji a dalšími zajímavostmi můžete ve vitrínách, ve kterých bývá zveřejňován program. Jsou zde vystaveny fotografie s krátkými texty . Při procházce ti starší mohou vzpomínat, mladší se dovědět něco z historie. Pro připomenutí tohoto významného výročí se připravuje také publikace.
„Chybí nám podrobnější starší dokumentace z 60. a 70. let minulého století. Prosíme všechny naše příznivce, pokud mají doma například snímky z akcí v kině nebo na rodinných fotografiích najdou propagaci kina či jeho rekonstrukci, zda by nám je mohli poskytnout. Stejně tak nás potěší například staré průkazy filmového klubu, vstupenky a další suvenýry. Víme, že v té době byly některé akce zaznamenávány i na filmový pás, ale netuším, zda se některý z těchto záznamů zachoval. Pokud je vlastníci nebudou chtít muzeu a kinu věnovat, budou během zápůjčky vytvořeny jejich kopie a samozřejmě je majitelům vrátíme,“ říká vedoucí kina Pavel Tomešek.

Kaple v Lipkách, Karlova Studánka a rozhledna v Nové Vsi soutěží o ceny

Které místo v Moravskoslezském kraji je lidmi neobjevené? Kde to dýchá pravou zimní atmosférou a kterou atraktivitu by Moravskoslezskému kraji mohl celý svět závidět? V takových kategoriích mohou dát lidé svůj hlas atraktivitám cestovního ruchu ve druhém ročníku soutěže Ceny cestovního ruchu Moravskoslezského kraje 2020.
Východní Jeseníky jsou zastoupeny ve dvou kategoriích. O titul Neobjevený skvost Moravskoslezského kraje se uchází kaple V Lipkách v Rýmařově. V kategorii Nejmalebnější místo v zimě v Moravskoslezském kraji pak soutěží Karlova Studánka a vyhlídková věž v Nové Vsi u Rýmařova.
„Po loňském úspěchu prvního ročníku soutěže Cen cestovního ruchu Moravskoslezského kraje jsme se rozhodli uspořádat i druhý ročník. Také prostřednictvím této ankety bychom chtěli kvalitní projekty ocenit a subjekty v cestovním ruchu v této nelehké době alespoň trochu motivovat,“ sdělil ředitel destinační společnosti Moravian-Silesian Tourism David Karčmář a doplnil, že svůj hlas mohou lidé dát do 28. února 2021. Výsledky soutěže a výherci Cen cestovního ruchu 2020 budou zveřejněni na jaře 2021. Hlasovat můžete zde.

Interiér kaple V Lipkách. Foto: Archiv EUR Praděd

Kouzelná Karlova Studánka. Foto: Archiv EUR Praděd

Vyhlídková věž v Nové Vsi u Rýmařova. Foto: Archiv MSK

Z pozůstalosti neznámého legionáře

Muzejní pondělky Městského muzea Krnov přinesly už nejednu zajímavost, která se ukrývá v jeho depozitářích. Patří k nim i zvláštní typ přilby s hodností a tak zvaně sdruženým znakem čs. odboje, která pochází z pozůstalosti neznámého legionáře.
Podle historiků první světová válka zastihla všechny bojující armády v podstatě nepřipravené. Týkalo se to také ochrany proti novým druhům zbraní. Narychlo se přetíraly okrasné přilby a čáky používané od 19. století, vymýšlely se různé látkové potahy nebo dokonce první nasazovací ocelové či pancéřové ochranné prvky. Po zjištění, že většina zranění hlavy je zaviněna úlomky střel a šrapnelů, začal na obou stranách fronty horečný závod o vybavení vojsk moderní ocelovou přilbou.
Prvními byli Francouzi, kteří zahájili výrobu přilby s označením vz.15. Podle svého vynálezce plukovníka Adriana dostala lidový název „Adrianka“. Nikdo v té době netušil, že se tato přilba stane hlavní výstrojní součástkou v desítkách států světa, používanou až do poloviny 20. století. Československá armáda po roce 1918 tento typ přilby do výstroje nezavedla. Po rakousko-uherské armádě měla rozsáhlé zásoby původně německých přileb vz. 16 s lepší technickou konstrukcí.

Přilba neznámého legionáře. Foto: Archiv Městského muzea Krnov

Připraveno osmdesát kilometrů stopy pro běžkaře

Ve východní části Jeseníků je v oblasti Malá Morávka – Karlov pod Pradědem strojně upraveno od pondělí 8. února 2021 osmdesát kilometrů běžeckých tras. Vydat se můžete stopou:
1. Karlov – Mravencovka – Alfrédka (přes Malý Kotel nebo po zelené) – Ztracené Kameny – Skřítek – Žlutý potok – Zelené Kameny – 28 kilometrů
2. Vodárna Karlov nebo Nad Karlovem – Mravencovka – Nová Ves – Karlov – 13 kilometrů
3. Karlov Polesí – Pod Vápennou – Kopřivná – Kapitánská – Hvězda – Ranná – Malá Morávka – 23 kilometrů. Zde v úseku u školky – Ranná probíhá těžba a jezdí těžební technika
4. Fit okruh Karlov (tábořiště) – 3 kilometry
5. Železniční stanice Rudná pod Pradědem – Ranná – 3 kilometry
6. Okruh kolem Ostružné (Alfrédka) – 6 kilometrů
7. Alfrédka – Anenská Huť – 4 kilometry

Ilustrační foto: Martin Pokorný

 

CzechTourism