Přijeďte k nám již tuto sezónu
Přijměte pozvání do Jeseníků, do půvabného kraje plného
přírodních krás, sportovního vyžití a kulturních památek.
Aktuálně
0%
Projděte si pětikilometrovou historii o průmyslu ve Vrbně

Projděte si pětikilometrovou historii o průmyslu ve Vrbně

Zajímá vás, jaká řemesla a průmyslová výroba se od 19. století rozvíjela v nevelkém horském městě? Vydejte se na Průmyslovou stezku města Vrbna pod Pradědem. Naučná trasa vás seznámí s jeho vskutku nevšední průmyslovou historií až po současnost. Dozvíte se, kdo stál za jejím rozmachem a spoustu dalších zajímavostí.
Vrbno patřilo v 19. století mezi největší hospodářská centra v západním Slezsku. Nejvíce se o to zasloužili podnikatelé Grohmannové. V jejich továrnách se zpracovávaly nitě, kovy, dřevo i len. Městečko propojili silniční i železniční tratí a až do konce druhé světové války výrazně ovlivňovali dění ve městě a okolí. Po válce došlo k odsunu obyvatel německé národnosti a všechny továrny byly zestátněny.
Vrbno však i nadále patřilo k nejprůmyslovějším městům v tehdejším Československu a ve střední Evropě. Rozvíjel se tu především průmysl textilní, sklářský, dřevařský a plastikářský. Okruh Průmyslové stezky je dlouhý pět kilometrů a má dvanáct zastavení s osmi informačními tabulemi. Nová zastavení č. 9–11 se týkají architekta Josefa Hoffmana, který navrhoval stavby pro rodinu Grohmannových.
23.07.2024 | Ostatní
Užijte si víkend s lapky z Drakova

Užijte si víkend s lapky z Drakova

Setkání s různými pohádkovými postavami, třeba vodníkem, čarodějníkem, alchymistou, lesními skřítky, kejklíři i královskými rytíři, vás čeká o víkendu 20. a 21. července 2024 na Lesní slavnosti Lapků z Drakova v lesích Biskupství Ostravsko – Opavského nedaleko Vrbna pod Pradědem.
Zkusit si můžete rýžování zlata, podívat se, jak vznikají sochy pod rukama řezbáře Jiřího Halouzky či obdivovat práci uměleckého kováře, zasadit svůj vlastní strom, s rybáři si ulovit nějakou rybičku. Čeká vás rovněž soutěž Drakovský plaváček i hudební představení různých skupin. Na slavnosti se představí známé rytířské spolky, mezi nimi Arma Ferre, Agripa, Arcus, katovna Ordál anebo Burgmistři
Odvážlivci se určitě vydají hledat zlatý poklad Lapků z Drakova, který je ukryt v hlubokém lese. K hledání pokladu je pro děti do 15 let připravena Razítkovací hra. Pamětní razítka dostanou do Vandrovní knížky. Lesní pěšinky a cesty budou obsazeny různými zábavnými atrakcemi, ty s razítky jsou označeny. Pokud je navštívíte, určitě se dobře pobavíte a kromě razítka zde dostanete nějakou sladkost i obrázkovou kartičku rytíře zdejších hradů nebo kněžny. Stanovišť s razítky je celkem osm, nenajdete-li je všechny, nezoufejte. K vyzvednutí odměny z pokladu lapků postačí, předložíte-li pořadatelům na konci putování otisk alespoň pěti razítek.
Lesní slavnost Lapků z Drakova je ojedinělou akcí v celém jesenickém regionu, která se letos koná už po devatenácté. Původní myšlenkou vzniku této akce v roce 2005 byla výzva k záchraně pozůstatku historické stavby, jedinečné technické památky Lorenzovy huti. Ta se nachází v lese na Drakově. Návštěvníci si zde budou moci prohlédnout záchranné stavební práce této dřevouhelné hutě.
16.07.2024 | Letní aktivity
Cyklobus propojuje celé Jeseníky

Cyklobus propojuje celé Jeseníky

I letos je cestování do Jeseníků pohodlnější a dostupnější nejen pro cyklisty.
Zájemci se díky speciální autobusové lince dostanou bez přestupu z Ostravy až na
Červenohorské sedlo a zpět. Linka propojuje moravskoslezskou i olomouckou část
Jeseníků. Jedná se o přímé spojení z Ostravy přes
Opavu, Bruntál, Malou Morávku a Červenohorské sedlo až do Koutů nad Desnou.
Autobus jezdí o víkendech a o svátcích až do 1. září. Přepravuje i kola,
kapacita cyklovleku bude 7 kol.

Stejně jako v loňském roce provoz linky finančně podpořila olomoucká i
moravskoslezská centrála cestovního ruchu. „Je skvělé, že se nám podařilo propojit
oba kouty Jeseníků. Lidé nebudou muset složitě řešit parkování. Budou moci nechat
auto třeba na parkovišti v moravskoslezské části Jeseníků, například v Karlově
Studánce, kde mají nový systém parkování, vydat se na hřebenovou túru do
olomoucké části a pak se autobusem dostanou pohodlně zpět k vozu,“ řekl jednatel
krajské centrály cestovního ruchu Moravian-Silesian Tourism Petr
Koudela.

Pohodlně můžete také parkovat v Malé Morávce a dále pokračovat autobusem až do Karlovy Studánky nebo na Ovčárnu.
12.07.2024 | Ostatní
Bavte se s Novopláňským srdcohraním na koupališti

Bavte se s Novopláňským srdcohraním na koupališti

Další ročník Novopláňského srdcohraní na koupališti v Nové Pláni si užijete od pátku 12. do neděle 14. července 2024. Festival otevře v pátek v 17 hodin zlínská kapela Leon, která na sebe v hudebním světě upozorňuje zdařilými autorskými písničkami. Mezi ty nejvýraznější rozhodně patří Tancuj, Najdi svůj tón, Spojení, Sex léčí, Pantomima nebo Chemie. Tato tříčlenná formace svůj první singl vydala již v roce 2016 a aktuálně hraje ve složení Marek Švanda – zpěv, kytara, klávesy, David Šenkeřík – bicí a Martin Glausch – baskytara. Sami o sobě tvrdí, že „vždycky chtěli něco světu říct a dokázat“. Bavit se budete i s pražskou kapelou Prudič Band a po duši vás jistě pohladí písničkář Vlasta Redl, jehož texty jej - navzdory všem snahám vymykat se jakémukoli zaškatulkování - řadí mezi "folkaře", ať už poetikou, či snahou o společenský a duchovní přesah.
Večer zakončí Malone pětičlenná skupina z Hradce Králové Malone, jejichž cílem je od začátku založit popovou kapelu, do které „propašují“ všechny své hudební experimenty s alternativními žánry, které milují. V textech se objevují i jiná témata než jen láska, která Malone navíc rádi podávají s pořádnou dávku sarkasmu.
V sobotu se můžete těšit na folk-trampskou-country skupinu z Opavy 5 pod nulou. A pak se budete bavit
při zábavné a sarkastické stand-up komedii divadla Kam jdeš Válka Roseových nebude! Režisér a bývalý ředitel zlínské scény Petr Michálek se inspiroval vlastní zkušeností a napsal hru pro sebe a svou ženu Kateřinu Liďákovou. Neděle je určena dětem. Od 15 hodin začíná Pohádkové divadlo.
09.07.2024 | Letní aktivity
Vydejte se za tajemstvím vzniku textilnictví na Rýmařovsku

Vydejte se za tajemstvím vzniku textilnictví na Rýmařovsku

Seznámit se s historií výroby látek na Rýmařovsku můžete v prostorách firmy Hedva Český Brokát v Rýmařově. Ve spolupráci s rýmařovským muzeem zde vznikla zcela neobvyklá expozice, kde uvidíte haly i výrobní stroje, na nichž lidé tkaniny vyráběli. Návštěvníkům se expozice otevírá každým rokem tři dny v týdnu od května do září.
03.07.2024 | Letní aktivity
Léto s Igráčkem si užijete v Krnově

Léto s Igráčkem si užijete v Krnově

Putovní rodinná výstava Fenomén Igráček začne od pátku 28. června 2024 v Městském muzeu v Krnově. Expozice přibližuje historii, výrobu i současnost populární české hračky, s níž si děvčátka i chlapci hrají od roku 1976.
26.06.2024 | Letní aktivity
Pobytové balíčky