Přijeďte k nám již tuto sezónu
Přijměte pozvání do Jeseníků, do půvabného kraje plného
přírodních krás, sportovního vyžití a kulturních památek.
Aktuálně
0%
Seznamte se s pány ze Sovince

Seznamte se s pány ze Sovince


Slavnosti pánů ze Sovince zažijete o víkendu 22. a 23. června 2024 na hradě Sovinec. Po oba dny je připraven zajímavý program, v něm vystoupí šermíři, sokolníci i kouzelník. Hlavně dětem jsou určeny pohádky z nůše. Uvidí příběh o soví princezně a o ohnivém koni. V sobotu od 20 hodin je pak připraven zvláštní program na počest pana Voka ze Sovince a jeho družiny, který zakončí ohňová show.
Kromě víkendového programu se můžete každou půlhodinu vydat na prohlídku hradu s průvodci. Podle vaší volby vás provedou kolem hradeb s nově otevřenou podzemní chodbou. Zvolit si můžete základní prohlídku hradu včetně nově otevřených expozic, interiérů a výstav nebo prohlídku pro "práčata" určenou i pro menší děti, kde se zábavnou formou dozví hodně zajímavého nejen o hradě a jeho historii. Po ukončení prohlídky máte volný vstup na věž s překrásnou vyhlídkou na okolí a na všechny nádvoří a exteriéry hradu. Hrad si můžete projít také sami bez průvodce. K novinkám patří expozice Čistota půl života aneb střípky z historie hygieny na středověkém hradě a expozice třicetiletá válka spolu s otevřením sovinecké zbrojnice, kde uvidíte v 3D modelu, jak Švédové dobývali hrad. Samozřejmě je přístupná také 82 metry dlouhá podzemní chodba přístupná přes hradní příkop.
19.06.2024 | Ostatní
Půjčte si elektrokolo nebo koloběžku a jeďte na výlet

Půjčte si elektrokolo nebo koloběžku a jeďte na výlet

Vyrazit za dobrodružstvím po Jeseníkách můžete na vypůjčených elektrokolech nebo koloběžkách. V Turistickém informačním centru ve Vrbně pod Pradědem vám od června do konce září nabídnou čtyři elektrokola, dvě koloběžky pro děti a dvě pro dospělé. Vyzkoušet si lze také jízdu na čtyřkole. Zamluvit si kola i koloběžky můžete na telefonu +420 733 534 167. Půjčovna je otevřena v červnu a září pouze o víkendech, v červenci a srpnu denně. Vratná záloha za kola činí 1 000 korun, za koloběžku 500 korun, zaplatíte rovněž servisní poplatek. Bližší informace získáte přímo v TIC ve Vrbně pod Pradědem.
Také v Turistickém informačním centru Krnov si můžete po předložení dokladu totožnosti a složení vratné kauce půjčit sportovní vybavení. K dispozici je sedm elektrokol různých typů, osm koloběžek, z nichž je šest pro dospělé a dvě pro děti a deset páru trekových holí. Za elektrokolo činí vratná kauce 2 000 korun, servisní poplatek 150 korun/2 hodiny; 250 korun/4 hodiny; 350 korun/8 hodin; 450 korun/den. Za koloběžku je vratná kauce 500 korun, servisní poplatek 50 korun/den. Za trekové hole zaplatíte vratnou kauci 100 korun, servisní poplatek 20 korun/den. Šachové figurky a disky na discgolf si půjčíte bezplatně. Vratná kauce je 50 a 200 korun.
Osm elektrokol má k dispozici informační centrum v Leskovci nad Moravicí . Vyjedete si tak po okolí Slezské Harty. Během letní sezony od června do konce srpna je půjčovna otevřena od 8.30 do 18 hodin. Vratná kauce je 1 000 korun za kolo, uhradit je třeba podle délky zapůjčení servisní poplatek. Vyšlápněte si třeba na kopec Velký Roudný, kde si užijete výhled do kraje z krásné dřevěné rozhledny. Nebo vyrazte na nejmladší sopku v České republice – Uhlířský vrch.
19.06.2024 | Cykloturistika
Kolem Petrových kamenů se opět pasou ovce

Kolem Petrových kamenů se opět pasou ovce

Volně se pasoucí ovečky s pastevcem a jeho čtyřnohými pomocníky uvidíte od června do začátku září na svazích mezi Ovčárnou a Petrovými kameny v Národní přírodní rezervaci Praděd v Jeseníkách. Ovčí stádo patří manželům Vladimíře a Romanu Křenkovým ze Stránského, kteří sem přivezli 28 ovcí a devět jehňat. Společně s nimi ho hlídá i border collie Maruška.
Ovce budou na horách spásat alpínské trávníky a pomáhat zachránit zanikající druhovou pestrost. „Volná pastva je nejlepším způsobem péče o horské trávníky a rostliny a živočichy, kteří jsou na nich doma. Tuto tradici obnovujeme po osmdesáti letech,“ vysvětluje Jindřich Chlapek z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Zcela klíčová podle něj byla ochota a chuť farmářů ze Stránského pobývat na horách s ovcemi za každého počasí. Zvolené plemeno ovcí je valaška, odolná a houževnatá ovce do drsných horských podmínek.
Pastva doplňuje sečení v rámci rozvíjející se péče o alpínské bezlesí v oblasti Pradědu k záchraně vzácných a ohrožených druhů rostlin. Napomůže obnově druhové pestrosti vysokohorských trávníků. Kvůli klimatické změně a ukončení hospodaření ve 40. letech minulého století zde totiž dochází k šíření borůvčí a dalších druhů, které vytlačily například jestřábníky, zvonky, včetně erbovního zvonku vousatého, který v rámci ČR roste pouze v Jeseníkách, sasanky narcisokvěté, violky a některé druhy orchidejí.
Organizátoři volné pastvy ovcí nyní žádají všechny návštěvníky hor, aby měli v tomto území psy na vodítku, aby nedocházelo ke střetům s ovčáckými psy, kteří u stáda pracují, nebo k útokům na samotné ovce či jehňata.
Foto: Vladimíra Křenková
11.06.2024 | Letní aktivity
Na Ovčárnu pojedou dva cyklobusy, senioři dojedou až k vysílači

Na Ovčárnu pojedou dva cyklobusy, senioři dojedou až k vysílači

V neděli 9. června 2024 vyjedou z Krnova dva cyklobusy až na Ovčárnu. Nová autobusová linka dopravce Umbrella City Lines bude v provozu o víkendech a svátcích po celý rok s tím, že od 9. června do 30. září nabídne cyklovlek až pro 20 jízdních kol. Autobus svou jízdu začne v 7.50 hodin na zastávce Krnov, Opavská, odjezd z autobusového stanoviště bude v 8 hodin. Zpátky spoj pojede z Ovčárny v 16.30 hodin, do Krnova přijede krátce po půl šesté odpoledne. Zarezervovat si místo pro jízdní kolo můžete od 1. června 2024 na webových stránkách idos, a to za 50 korun. Jízdenku bude nutné koupit u řidiče.
Druhou linku bude z Krnova denně zajišťovat společnost Transdev. Odjezd autobusu s takzvaným cyklobatohem, který pojme šest jízdních kol, bude z autobusového stanoviště v 7.15 hodin, příjezd na Ovčárnu byl stanoven na 8.25 hodin. Zpět z Ovčárny vyjede spoj v 15.30 hodin s příjezdem do Krnova v 16.35 hodin. Jízdní kola bude autobus přepravovat do 30. září 2024, rezervaci pro kolo je třeba provést přes aplikaci ODISapka.
Už od středy 5. června 2024 se mohou senioři a držitelé průkazu ZTP či ZTP-P dostat autobusem až k vysílači na Pradědu. Autobus pojede jednou týdně každou středu do 11. září. Výjezd je naplánován z Karlovy Studánky, dolní parkoviště v 8.50 hod. Zpět od vysílače se pojede v 10.45 hod. Nastoupit je možné také na zastávkách Karlova Studánka, parkoviště u Hubertusu v 8.52 hod. a Hvězdě v 9 hodin. Přepravit se mohou pouze občané starší 65 let a také osoby s průkazem ZTP bez omezení věku, případě ZTP+P i s průvodcem. Kapacita autobusu je 41 cestujících, dvě místa jsou vyhrazené pro cestující na vozíku. Cena výjezdu je 299 korun. Rezervace míst a prodej jízdenek je možný pouze přes rezervační systém.
04.06.2024 | Ostatní
Seznamte se s osobnostmi Jesenicka i poetickými obrazy

Seznamte se s osobnostmi Jesenicka i poetickými obrazy

Život a dílo významného krnovského fotografa Gustava Aulehly připomene výstava ve Flemmichově díle v Krnově. Autor snímků zachytil život v československém maloměstě v průběhu několika desetiletí. Aulehlovy snímky patří do humanistického dokumentu, oslavují především obyčejný život a nepostrádají humor ani lyričnost, jsou syrovější a nekompromisnější než v té době bylo zvykem. Za téměř šedesát let tvorby shromáždil Gustav Aulehla ve svém archivu na 90 tisíc negativů a stal se tak kronikářem své doby. Vernisáž výstavy se koná v pátek 31. května 2024 v 17 hodin. Prohlédnout si ji můžete do 25. srpna 2024.
V Rýmařově v sobotu 1. června 2024 v 16 hodin zahájí v Galerii Octopus výstavu Pozdravy z tichých krajin malířky Markéty Myškové z Dubé na Kokořínsku. Vedle námětů z Kokořínska, jež autorka zobrazuje poetickým způsobem, bude k vidění i obraz s rýmařovským motivem. Výstavu zahájí Petr Pokorný a navštívit ji můžete do 26. června 2024. V červnu v komorním prostoru Galerie Pranýř připomeneme významnou osobnost pedagoga, historika a obnovitele muzea JIŘÍHO KARLA (1936–2023). Výstava složená z fotografií, dokumentů a publikací této význačné rýmařovské osobnosti bude k vidění bez vernisáže do 30. června 2024.
30.05.2024 | Ostatní
POZOR!!!

POZOR!!!


V Jeseníkách probíhá volná pastva ovcí od 3.6. do 10.9.2024
Upozorňujeme návštěvníky lokalit Ovčárna, Petrovy kameny a okolí hotelu Figura, aby své psy měli vždy na vodítku. Ano i malé a hodné, psiska všech ras při setkání s volně se pohybující ovcí mohou způsobit nepříjemnou kolizi. Ovčáci tedy laskavě žádají o ohleduplnost a pochopení. Ovečky dělají pro naše krásné hory dobrou práci a přírodě prospívají. Se stádem je vždy ovčák se psem. Ovce jsou z farmy spolku Stránské z.s. jejichž výrobky z ovčího rouna nesou značku " Originální produkt Jeseníky". Ve stádě bude i několik malých jehňat. Proto prosím nenechte pobíhat své psí kamarády volně a předejděte problémům.
Příležitostně se klidně ovčáků zeptejte na vše co vás zajímá ohledně pasení ovcí, rádi si popovídají.
29.05.2024 | Letní aktivity
Pobytové balíčky