Přijeďte k nám již tuto sezónu
Přijměte pozvání do Jeseníků, do půvabného kraje plného
přírodních krás, sportovního vyžití a kulturních památek.
Aktuálně
0%
Za kulturou se vydejte na Rýmařovsko

Za kulturou se vydejte na Rýmařovsko

Zajímavě můžete tento víkend prožít na Rýmařovsku. V pátek 24. května 2024 se v rýmařovské muzeu koná Muzejní noc – sochařská. Program pro děti začne bublinovou show u sousoší Čarokruhu hub v parku u Střediska volného času. K vybraným sochám ve městě se vydáte od Čarokruhu hub v 19 hodin. Na procházce se dozvíte nejednu zajímavost o těchto dílech. Prohlídka nové muzejní expozice v budově Městského muzea Rýmařov je plánovaná od 20 hodin a ve 21.30 uvidíte na náměstí Míru film Jana Hřebejka Pupendo, který se bude promítat na fasádu radnice. Při nepřízni počasí se program odehraje v budově Městského muzea Rýmařov.
Multižánrový umělecký festival pod širým nebem JES ART se koná v Kempu Indiana v Janovicích u Rýmařova v sobotu 25. května od 10 hodin. Čeká vás výstava umění, řemesel a přehlídka uměleckých workshopů pod širým nebem od autorů nejen z podhůří Jeseníků. Těšit se můžete na hudbu, tanec, autorské čtení i ukázky uměleckých činností. Pohádkový svět čarodějky Dobromily zažijete od 10 hodin, v 15.30 se setkáte s Beou Dostálovou a v 16.30 se Zdeňkem Hlávkou. Vstup na festival je zdarma.
ZUŠ Rýmařov zve v sobotu 25. května na akci "Živly". Od 14 do 18 hodin v parku u Turistických známek v Rýmařově si užijete piknik, tanec, divadlo, výtvarné a hudební dílny, výstavu a sólová hudební vystoupení. Za nepříznivého počasí se akce koná v budovách ZUŠ.

21.05.2024 | Ostatní
Turistickou sezonu zahajte prohlídkou památek v Krnově

Turistickou sezonu zahajte prohlídkou památek v Krnově


Den otevřených památek každoročně zahajuje turistickou sezonu v Krnově. V sobotu 18. května 2024 můžete navštívit Městské muzeum Krnov s výstavami Heliodor Píka a čs. zahraniční odboj na východní frontě a My čtyři. Vystoupat na 67 metrů vysokou věž kostela sv. Martina a nahlédnout dobytu věžného, který plnil funkci městského strážného a dohlížel až do roku 1900 na bezpečí obyvatel města.
V kostele sv. Benedikta vás čeká prohlídka s výkladem jeho historie i sakristie s audioprůvodcem. Krnovská synagoga nabídne stálé expozice Židovských průmyslníků, možnost vystoupat do věže synagogy a výstavy Děvčata z pokoje 28 o životě několika mladých židovských děvčat, vězněných v terezínském ghettu i Fotografie Krnova zachycené objektivem krnovského rodáka Vladimíra Vocelky.
Radniční věž vás čeká v 13.30. V případě většího zájmu se uskuteční druhá prohlídka ve 14 hodin. Připravena je komentovaná prohlídka nové expozice k historii krnovských radnic, panelová výstava věnována textilnictví a možnost vyrazit si Krnovský groš.
Kostel sv. Ducha nabízí v 9 a v 10 hodin komentovanou prohlídku s poslechem krnovských varhan. V Městském divadle Krnov v 11 hodin nahlédnete s průvodcem také do technického zázemí a zázemí pro účinkující. Kostel Narození Panny Marie se otevře v 10 do 12 hodin a od 14 do 17 hodin. Bohatá výzdoba kostela pochází z šedesátých let 18. století. Fresková výzdoba od malíře Josefa Sterna, byla v osmdesátých létech 19. století přemalovaná malířem Duchoslavem. V Evangelickém kostele se ve 12 hodin uskuteční komentovaná prohlídka. Opět bude možnost vystoupat do věže kostela a zazvonit si na zvon. Možná vás bude čekat i nějaké překvapení, ale to se uvidíte až v sobotu 18. května.
Nudit se nebudete ani v krnovském turistickém informačním centru (TIC), které bude otevřeno o víkendu od 9 do 13 hodin. Nabídnou vám zde Questy (hledačky), kdy si zábavnou formou projdete historické centrum města. S audioprůvodcem si užijete komentovanou prohlídku historického jádra města se sluchátkem. Zapůjčit lze také koloběžky, elektrokola nebo disky na diskgolf.
Zahrát si můžete o turistický deník. K jeho získání je třeba navštívit čtyři atraktivity. Návštěvu doložíte v TIC fotografií v mobilu z interiéru památek nebo herní kartičkou, kterou získáte v infocentru. Deník si můžete v rámci této akce vyzvednout v sobotu do 13 a v neděli 19. května mezi 9 a 13 hodinou. A poslední šance bude v pondělí 20. května od 8 do 17 hodin.

14.05.2024 | Ostatní
Bavte se při prohlídkách bruntálského zámku

Bavte se při prohlídkách bruntálského zámku


Na neobvyklou prohlídku bruntálského zámku s názvem Maxmilián velmistrem se vydejte ve středu 8. května 2024. Přesunete se do roku 1780, kdy se velmistrem řádu německých rytířů stal Maxmilián František Habsbursko-Lotrinský. Zjistíte, jak mohl zámek vypadat, když se připravoval na příjezd nového velmistra a co na to říkalo služebnictvo... Interaktivní zážitkové prohlídky ve spolupráci se studenty Ateliéru divadlo a výchova JAMU určitě pobaví nejen děti, ale také dospěláky. Začínají ve 12, 13, 14 a 15 hodin.
Pokud však tuto speciální prohlídku nestihnete, nezoufejte. Muzejní noc na zámku Bruntál v pátek 17. května 2024 od 17 do 21 hodin se letos ponese ve znamení řádu německých rytířů. Při komentovaných prohlídkách vás autor výstavy seznámí s působením řádu na Bruntálsku a navštívit bude možné i výstavu Sovinecká knihovna. Dále je připraveno několik poutavých přednášek. Například o historickém vývoji zámeckého areálu či konzervaci sbírkových předmětů, které jsou k shlédnutí přímo na výstavě.
A pokud stále váháte, zda přijít či ne, i letos si budete moci prohlédnout zlatý šperk z Opavska. Ozdoba ze zlatého plechu pochází z období let 1300 – 800 př. n. l. Je dlouhá 50 centimetrů, široká 9 centimetrů a váží 56 a půl gramu. Podle archeologů byla symbolem postavení. Zda ji nosívala žena nebo muž, zatím není úplně jasné, stejně tak, zda jde o opasek nebo ozdobu hlavy. Hroudu pomačkaného plechu objevil nálezce při kontrole řepy na poli v Opavě-Kateřinkách v roce 2022.
V sobotu 18. května se na zámku Bruntál budou těšit na všechny děti, pro které si klauni Bambule a Bambule připravili speciální prohlídky. Časy těchto prohlídek jsou 10, 11.30 a 13 hodin. Doporučujeme rezervaci předem na e-mailu info@mubr.cz nebo telefonicky na čísle 554 717 947.

06.05.2024 | Ostatní
Objevte krásy stříbrného dolu

Objevte krásy stříbrného dolu


Na prohlídky Stříbrného dolu v Horním Městě u Rýmařova se vydejte v pátek 3. nebo v sobotu 4. května 2024. Prohlídková trasa nabízí okolo 450 metrů chodeb, tři dobývací komory a zejména unikátní zážitek v podobě lezení po žebřících.
Hned za vstupním portálem nahlédnete do úžasného světa hornoměstského podzemí. Nejedná se však o historický vstup, ale o nově zbudovaný, aby bylo možné, co jak nejkratší cestou zpřístupnit staré partie ložiska. Poté, co sejdete žebříky, projdete krátkou chodbou až místu, kde čeká soška sv. Barbory, patronky horníků. U ní je možné zapálit svíčku, ale také se připravit na sestup na spodní patro dolu, tzv. Petrův obzor, impozantní vytěženou komorou. Komora má úklon 60-70° a leze v ní po žebřících o celkové délce 25 metrů. Jedním z nejzajímavějších míst Petrova obzoru je krátká chodba vejčitého tvaru, ve které naleznete stopy po sázení ohněm – proto je celá černá.
Podzemí je fyzicky náročné a, jelikož byl zachován přirozený charakter podzemí, je nutné počítat s tím, že se zašpiníte. Z tohoto titulu je nutné mít pevnou obuv, rukavice a věci na ušpinění (vše vlastní), čistý nevyjde skoro nikdo. Přilba a čelovka bude poskytnuta. Na prohlídky je nutné se dopředu objednat na webových stránkách.
02.05.2024 | Ostatní
Vstupte do chrámů a nadechněte se uklidňující atmosféry

Vstupte do chrámů a nadechněte se uklidňující atmosféry

Projekt Otevřené chrámy v Moravskoslezském kraji umožňuje již po osmé od 1. května 2024 objevovat skvosty sakrální architektury také na Bruntálsku. Během turistické sezony tak lez zajít do vybraných staveb a nechat se okouzlit umem našich předků, poslechnout si něco zajímavého od průvodce nebo se jen nadechnout zvláštní a uklidňující atmosféry.
V Krnově celoročně zve k prohlídce poutní kostel Panny Marie Sedmibolestné na Cvilíně. V sobotu je otevřený od 10 hodin a v neděli od 11 hodin. Zavírá vždy v 17 hodin. V květnu bude otevřený také v pracovní dny, a to od 13 hodin. Od 1. máje lze zavítat na věž kostela sv. Martina v centru města a v Krnově–Kostelci do sakristie kostela sv. Benedikta vždy v sobotu, v neděli a o svátcích od 13 do 18 hodin.
Na Osoblažsku budou zpřístupněny dvě církevní památky. Kostel sv. Martina v Bohušově bude pravidelně otevřen v sobotu od 11 do 15 hodin. V neděli jej můžete navštívit mezi 10 a 14 hodin. Kostel sv. Archanděla Michaela v Hrozové je raně gotická stavba ze 13. století s gotickými nástěnnými malbami. Přístupný je na objednání.
Pro milovníky dávné historie je bezpochyby nezapomenutelným zážitkem návštěva kostela ve Starém Městě u Bruntálu s pozůstatky románské baziliky. Za prohlídku stojí rovněž kostel Panny Marie Sněžné s křížovou cestou v Rudě u Rýmařova. Barokní kostel nechal v letech 1756-1758 vybudovat uničovský královský rychtář J. F. Greschelsberger jako poděkování za záchranu života. Otevřeno je o svátcích a víkendech od 13 do 17 hodin.
30.04.2024 | Ostatní
Zahajte turistickou sezonu na zámku v Linhartovech

Zahajte turistickou sezonu na zámku v Linhartovech

S příchodem jara ožívá zámek Linhartovy novými expozicemi, které slibují nevšední zážitky pro každého. Přijeďte v sobotu 20. dubna 2024 ve 14 hodin a buďte součástí otevření zámku plného nových expozic. Od keramiky přes historické modely až po úchvatné ilustrace a fotografie.
Mezi vystavujícími najdete díla Jozefa Danyia, Adrey Klose, Adolfa Borna, nadšeného fotografa Jiřího Hajduka, který představí své fotografie z prostředí zámku v Hradci nad Moravicí, a mnoho dalších. Mladé umělecké talenty zastupuje Adam Hoferek, nadějný sochař, jehož figurky zvířat a komiksových postav si získaly srdce veřejnosti.
Za velké překvapení letošní sezony lze považovat výstavu historických telefonů, kde si děti budou moci vyzkoušet práci telefonní spojovatelky. Další pozornost jistě upoutá expozice malých zrcátek. Děti se mohou těšit rovněž na výstavu, která je zasvěcená večerníčku Chaloupka na vršku od Šárky Váchové, na expozici krásných panenek a dřevěných aut od manželů Navrkalových nebo papírové modely hradů a zámků Petra Voráče.

16.04.2024 | Letní aktivity
Pobytové balíčky