Aktuality Jeseníky

Předchozí | Dalšístrana / 128 0-12 z 1531 článků
Obří leporelo o dějinách udatného českého národa

Obří leporelo o dějinách udatného českého národa

20.02.2024 | Ostatní
Seznámit se zcela nezvykle s českou historií můžete ve Flemmichově vile v Krnově. Obří leporelo Dějiny udatného českého národa výtvarnice a autorky Lucie Seifertové je po patnácti letech opět v městském muzeu.
Pokud se po expozici projdete, navštívíte lovce mamutů, první zemědělce a kováře, Kelty, Germány, Slovany, Přemyslovce, Lucemburky, Jagellonce, Habsburky… Jednoduše celou naší historií. Panely jednotlivých stran měří dva metry na výšku a délka výstavy je sedmdesát metrů. Ale protože se jedná o jakousi harmoniku, dá se její délka různě nastavit. Výstava
Přijeďte se podívat nejen na masopust do Liptaně

Přijeďte se podívat nejen na masopust do Liptaně

13.02.2024 | Ostatní
Tradiční vodění medvěda, pochování basy a masopustní průvod masek, to vše s masopustními koblížky a zabijačkovými dobrotami a hlavně dobrou zábavou vás bude čekat, pokud se v pátek 16. února 2024 vydáte na masopust do Liptaně na Osoblažsku. Průvod vychází od mateřské školy v 16 hodin. V hale pak bude hrát skupina Tepláky, ochutnáte klobásky, sekanou v bránici, domácí uzené, jitrničky či prdelačku.
Do obce jede vlak dopravce České dráhy po vyhlášené úzkorozchodné trati z Třemešné ve Slezsku do Osoblahy. Využít můžete třeba spoj v 15.27 hodin z Třemešné. Do cíle dorazíte o devět minut později.
Zamilované čeká valentýnské koupání, romantický zámek či menu

Zamilované čeká valentýnské koupání, romantický zámek či menu

08.02.2024 | Ostatní
Přemýšlíte, co romantického připravit pro svého partnera nebo partnerku? Zarezervujte si ve středu 14. února 2024 místo na mimořádné prohlídce romanticky vyzdobeným bruntálským zámkem nebo valentýnské koupání ve Wellness centru v Bruntále.
Valentýnské koupání při svíčkách a příjemné hudbě prožijí zamilovaní ve wellness centru od 18 do 21 hodin. Pro zájemce je připravena zdarma masáž šíje, fotokoutek a valentýnský přípitek. Každý pár čeká malé překvapení. Kromě toho si zaplavete ve slané vodě, odpočinete ve vířivkách a pobavíte pod nočním nebem ve venkovní divoké řece.
Ještě před návštěvo
Seznamte se s příběhem knih z hradu Sovince

Seznamte se s příběhem knih z hradu Sovince

06.02.2024 | Ostatní
S takzvanou sovineckou knihovnou se seznámíte od čtvrtku 8. února 2024 na nové výstavě zámku v Bruntále. Sovinecká knihovna se vám představí v mnohotvarosti své fyzické i obsahové podoby, jako studnice vědění i pobavení. Ukáže, že je bohatým souborem nejen samoúčelné sběratelské vášně, ale především vážného zájmu o svůj obsah. Souborem umožňujícím si představit charaktery osob, které se na jejím utváření podílely. Například v roce 1904 velmistr řádu Německých rytířů Evžen nechal na hradě nově zařídit interiéry, mezi nimi kníže
Saunujte se pod hvězdným nebem nebo si zaplavte ve slané vodě

Saunujte se pod hvězdným nebem nebo si zaplavte ve slané vodě

30.01.2024 | Ostatní
Po výletu, ať už pěším, na běžkách či po pobytu na sjezdovkách, určitě přijde vhod návštěva bazénu nebo sauny. Užít si je můžete například v Horských lázních Karlova Studánka, kde nedávno zmodernizovali sauny v bazénovém komplexu a do nové venkovní relax zóny přibyla další sauna a ochlazovací bazének. V parní sauně se můžete těšit na hvězdné nebe. Rehabilitační wellness bazén si užijete v budově Letních lázní. Bazén je tvořen množstvím technologických prvků ve vodě o teplotě 32°C. Vedle hydroterapie je zde možné absolvovat termo
Přijďte tvořit na Makový workshop

Přijďte tvořit na Makový workshop

24.01.2024 | Ostatní
V rámci výstavy o máku pořádá Muzeum v Bruntále workshop pod vedením paní Šimečkové. Paní Šimečková vytváří originální výtvarná díla z několika druhů máku, používá maková semena, makovice, stonky a květy. Návštěvníci se mohou těšit na nejrůznější čichové a hmatové vjemy a výrobu dekorací s tematikou máku. Součástí workshopu budou i přednášky Ing. Andrey Rychlé, kurátorky kolekce genových zdrojů olejných plodin fa OSEVA Opava.
Obdivujte více než dvě stě let starou kamennou pec v Drakově

Obdivujte více než dvě stě let starou kamennou pec v Drakově

23.01.2024 | Ostatní
Pokud se vydáte na výlet po Naučné stezce Údolím lapků z Drakova z Vrbna pod Pradědem – Mnichova, zastavte se u více než dvěstěleté technické památky dřevouhelné vysoké pece na Drakově. Tavilo se v ní železo, jde tedy o předchůdkyni vysokých pecí.
V současnosti, aby se nerozpadla, je stavba spoutána ocelovými lany a kovovými sítěmi. Záchranné práce koncem roku 2023 financovala obec Heřmanovice, jež o tuto zajímavou svědkyni minulosti pečuje. Jedenáct metrů vysoká pec, se základnou asi 6,5x6,5 metru, je nastříkána speciální hmotou, která vyplnila spáry mezi kameny, aby
Užijte si lyžování s Moravskoslezským krajem na Kopřivné

Užijte si lyžování s Moravskoslezským krajem na Kopřivné

16.01.2024 | Zimní aktivity
Den na lyžích s Moravskoslezským krajem si užijete v neděli 21. ledna 2024 ve Ski resortu Kopřivná v Malé Morávce. Závody ve sjezdovém lyžování a snowboardu jsou dobrovolné a nezasáhnout do běžného provozu skiareálu. Účastníci nebudou mít žádnou přednost a slalomovou trať na části červené sjezdovky si může vyzkoušet každý. Závodníci se mohou registrovat od 9.30 hodin, v 10 hodin začnou cvičné jízdy, závody pak odstartují o hodinu později.
Těšit se můžete rovněž na koncert O5 a Radeček, soutěže pro děti, prezentaci horské služby, k vidění budou ledové a sněhové sochy. Vstupn
Nový kabát pro starý mlýn.

Nový kabát pro starý mlýn.

11.01.2024 | Ostatní
Kdo projíždí moravskoslezskou obcí Karlovice, nemůže si jí nevšimnout – bílé budovy s černě rámovanými okny, stojící hned naproti obecnímu domu. Jedna ze zdejších dominant sloužila v minulosti jako mlýn, dnes se v ní však místo mletí mouky a výroby energie vzdělávají hlavně děti.

„Bývalý strojní mlýn byl postaven v roce 1930 a fungoval až do 50. let. Potom byl přeměněn částečně ve sklad, po nějakých dvaceti letech opuštěn a budova chátrala,“ popisuje jeho historii jedna ze zdejších obyvatelek Kateřina Kočí.
Vyfoťte se ve velkém srdci

Vyfoťte se ve velkém srdci

09.01.2024 | Ostatní
Neobyčejná velká dřevěná srdce najdete v Karlově Studánce a nyní nově v Krnově u rozhledny Cvilín a u Slezské Harty v Leskovci nad Moravicí. Tyto zajímavé lavičky jsou přitažlivým bodem pro pořízení fotografií z výletu. Fotopointy nechala instalovat centrála cestovního ruchu Moravskoslezského kraje.
„Jsem moc rád, že ve spolupráci s krajskou centrálou cestovního ruchu ještě více zviditelňujeme oblíbené lokality v kraji. Věřím, že fotopointy přispějí ke zvýšení návštěvnosti, stanou se milou připomínkou příjemného výletu a lidé se budou na místa i rádi vracet.
Nenechte si ujít Rybovu vánoční mši, tříkrálový průvod ani procházku po Sovinci

Nenechte si ujít Rybovu vánoční mši, tříkrálový průvod ani procházku po Sovinci

03.01.2024 | Zimní aktivity
Ačkoliv vánoční svátky pro mnohé už skončily, zavzpomínat na ně a poslechnout si Českou mši vánoční J. J. Ryby můžete ve farním kostele Nanebevzetí Panny Marie v Bruntále v sobotu 6. ledna 2024 v 17 hodin. Účinkují Smíšený pěvecký sbor Bruntál, pěvecký sbor Bílovec a sólisté, Komorní orchestr Kopřivnice. Diriguje Jiří Šikula. Vstupné je 50 Kč. Předprodej vstupenek zajišťuje Městské informační centrum Bruntál.
Zažijte nevšední vánoční atmosféru hradu Sovinec

Zažijte nevšední vánoční atmosféru hradu Sovinec

20.12.2023 | Ostatní
Netradiční prohlídky hradu Sovince s vůní svařeného vína a kávy si užijete během vánočních svátků. Otevřeno je od úterý 26. do soboty 30. prosince 2023 od 9 do 16 hodin. během netradiční prohlídky s kostýmovanými průvodci se dozvíte nejen o historii hradu, ale také o vánočních, silvestrovských a novoročních zvycích. Uvidíte ukázky tradičních řemesel, nové vnitřní expozice s názvem Čistota půl života aneb střípky z historie hygieny, zbrojnici i ukázky v 3D modelu jak Švédové dobývali hrad. Expozice věnovaná třicetileté válce je volně p
Předchozí | Dalšístrana / 128 0-12 z 1531 článků