Aktuality Jeseníky

Předchozí | Dalšístrana / 122 0-12 z 1462 článků
Pestrá nabídka výstav v muzeích a galeriích

Pestrá nabídka výstav v muzeích a galeriích

07.02.2023 | Ostatní
Přijďte se seznámit s tvorbou a druhy knižních vazeb na výtvarnou dílnu Knižní vazba v sobotu 11. února 2023 do Vlastivědného muzea Jesenicka v Jeseníku. Výtvarná dílna, která začíná v 10 hodin, je vhodná pro děti a mládež od 12 do 17 let, odpoledne je od 14 hodin určena pro dospělé. Rezervace nutná předem na telefonním čísle 725 073 539. Součástí akce je volná prohlídka výstavy Příběh knih a knihoven na Jesenicku, která představuje historii knihovnictví a nejvýznamnější literární díla vzniklá na Jesenicku. Uvidíte zde práce s digitalizov
PROSBA

PROSBA

06.02.2023 | Ostatní
Muzeum v Bruntále ve spolupráci s Klubem za starý Bruntál připravuje výstavu k nedožitému 90. výročí narození Karla Adámka. Tento malíř, pocházející z malé obce Pržno v blízkosti Vsetína, přišel poprvé
do Bruntálu se svou rodinou v roce 1967. S krátkou přestávkou zde pracoval a tvořil až do konce svého života v roce 1996. Jeho tvorba se soustředila především na krajiny a zátiší, ale i portréty. Karel Adámek byl autorem velice svébytným a plodným. Množství domácností na Bruntálsku dodnes zdobí jeho plátna.
Klub za starý Bruntál již v minulosti provedl rozsáhlý výzkum ohledně autorový
Seznamte se s Vévodkyní nebo Hadí královnou

Seznamte se s Vévodkyní nebo Hadí královnou

01.02.2023 | Ostatní
Cíle výletů na běžkách či pěšky mohou být rozmanité. Obdivovat při nich můžete třeba památné stromy. V Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Jeseníky roste 75 samostatných krasavců, například javory, jasany ztepilé, lípy srdčité, ale také jírovec maďal či trnovník akát. Za památné je vyhlášeno také devět skupin stromů a dvě stromořadí.
ZÁHADY HLAVOLAMŮ

ZÁHADY HLAVOLAMŮ

31.01.2023 | Ostatní
Od 9. února 2023 od 16 hod. se v malé výstavní síni bruntálského zámku otevře nová výstava - ZÁHADY HLAVOLAMŮ. Určená je pro všechny bez rozdílů věku, kteří rádi potrápí své mozkové závity při řešení hlavolamů, hádanek či rébusů. Najdete zde přes 500 hlavolamů ze soukromé sbírky pana Miroslava Kučery, z nichž některé si budou moci návštěvníci sami složit. Jsou připraveny i hádanky a rébusy s tématikou Bruntálu a jeho okolí. V zámecké prodejně si pak budete moci hlavolamy zakoupit a zpříjemnit si tak dlouhé zimní večerní při jejic
Do kostelů můžete nahlédnout i mimo sezonu

Do kostelů můžete nahlédnout i mimo sezonu

25.01.2023 | Ostatní
Kdo rád putuje po církevních památkách i mimo turistickou sezonu, může navštívit kostel Neposkvrněného Početí Panny Marie ve Starém Městě u Bruntálu a poutní kostel na Cvilíně. Oba jsou otevřeny veřejnosti celoročně.
Navštivte ledovou zoo na Kopřivné

Navštivte ledovou zoo na Kopřivné

25.01.2023 | Zimní aktivity
Ledová zoo se otevře od pátku 27. ledna 2023 ve skiareálu v Malé Morávce – Kopřivné. Sochy najdete různě rozmístěné v celém areálu a ke zhlédnutí budou tak dlouho, jak počasí dovolí. Autory ledové a sněhové nádhery jsou zkušení řezbáři a sochaři Marián Maršálek, Filip Lyska, Igor Kučera, Václav Lemon, Albert Šimrák a Roman Mikuš. Své umění předvedli třeba na Ice Master na Hrebienku nebo na Ledových Pustevnách.
Shodit kila po Vánocích je možné také ve vodě

Shodit kila po Vánocích je možné také ve vodě

17.01.2023 | Ostatní
Zvýšit svou kondici v novém roce můžete cvičením ve slané vodě. Kde? Aqua aerobik si vyzkoušíte od 18 do 19 hodin ve středu 18. ledna 2023 ve Wellness centru v Bruntále, kde je slaná voda v bazénech použita především díky jejich antiseptickým účinkům. Nezpůsobuje pálení očí a plavec má příjemně lehký pocit.
Do mramorového podzemí se vydejte každý čtvrtek

Do mramorového podzemí se vydejte každý čtvrtek

10.01.2023 | Ostatní
Jeskyně Na Špičáku u Supíkovic v Jeseníkách přináší první letošní novinku – sérii garantovaných zimních prohlídek. Do podzemního labyrintu jste se mohli v lednu, únoru a březnu podívat pouze po předchozí domluvě. Nyní se můžete do jeskyně vypravit také každý čtvrtek vždy v 10, 12 a 14 hodin.
Takže přijďte hned ve čtvrtek 12. ledna 2023. Kromě jedinečných srdcových chodeb uvidíte třeba i spící netopýry. Letošní podzim byl překrásný a letouni měli dost času na to, aby se na hibernaci připravili a nyní spí na svém oblíbeném místě za srdcovou chodbou. Jeskyně patří
Cestou na lyže se zastavte v bruntálském zámku

Cestou na lyže se zastavte v bruntálském zámku

04.01.2023 | Ostatní
Pokud pojdete do lyžařských areálů či běžeckých stop přes Bruntál, určitě se zastavte na zámku. Uvidíte, co nosily dámy ve městech od 2. poloviny 19. do 1. poloviny 20. století.
Nejrůznější pokrývky hlavy vás čekají na výstavě s názvem Dáma prostovlasá nevychází. Čepce, šátky, zimní kápě, klobouky a kloboučky jsou doplněny ukázkou dámských doplňků, dětskými čepečky a dobovými vyobrazeními.
Muzejní TROJLÍSTEK

Muzejní TROJLÍSTEK

03.01.2023 | Ostatní
S novým rokem je zde i nové vydání našeho časopisu Muzejní TROJLÍSTEK. Najdete v něm například rozhovor s kastelánem hradu Sovince, ohlédnutí za posledními akcemi roku 2022 a přečíst si můžete i informace o aktuální výstavě či o nově vydaných publikacích. Více v odkaze
Na Nový rok si protáhněte tělo pochodem

Na Nový rok si protáhněte tělo pochodem

21.12.2022 | Zimní turistika
Na Novoroční výšlap 2023 ke zřícenině hradu Šelenburk na vrcholu Cvilínského kopce u Krnova se vydejte s Klubem českých turistů Krnov. Pochod není organizovaný, ale v cíli vás bude od 9 do 13 hodin čekat odměna v podobě pamětního listu i razítka do vandrovní knížky. Chybět nebude ohýnek na zahřátí či opečení buřtů, pokud si je sebou přibalíte. Akce se koná od roku 2005.
Novoroční výstup na Uhlířský vrch u Bruntálu organizuje Klub za starý Bruntál už po třiatřicáté. Společný odchod se koná 1. ledna 2023 v 10 hodin od Kobylího rybníka. Při pochodu budete obdivovat vyřezávan
Pohyblivý bruntálský betlém uvidíte na Boží hod

Pohyblivý bruntálský betlém uvidíte na Boží hod

21.12.2022 | Ostatní
Největší pohyblivý betlém v Moravskoslezském kraji uvidíte hned po Štědrém dnu v kapli sv. Kříže v kostele Nanebevzetí Panny Marie na náměstí J. Žižky v Bruntále. V současnosti má 281 figur. Ze dvaatřiceti objektů je jich dvaadvacet pohyblivých. Betlém, který zaujímá plochu 38 metrů čtverečních, je dílem řezbářské rodiny Nedomlelových. Poprvé byl vystavený v roce 1956, kdy figury z lipového dřeva nahradily původní sádrové.
Předchozí | Dalšístrana / 122 0-12 z 1462 článků