Ostatní Jeseníky

Předchozí | Dalšístrana / 14 0-12 z 158 článků
ZPÍVÁNÍ NA SCHODECH, TO JE MIMOŘÁDNÝ KULTURNÍ ZÁŽITEK NA ZÁMKU BRUNTÁL

ZPÍVÁNÍ NA SCHODECH, TO JE MIMOŘÁDNÝ KULTURNÍ ZÁŽITEK NA ZÁMKU BRUNTÁL

15.11.2023 | Ostatní
V sobotu 25. listopadu se návštěvníci zámku Bruntál mohou těšit na mimořádný kulturní zážitek v podobě akce Zpívání na schodech. Tento rok zde vystoupí pěvecký sbor Bernardini z Břidličné.
„Již tradičně připravujeme na konci listopadu v krásných prostorách zámku Bruntál Zpívání na schodech,“ sdělila hlavní organizátorka Jana Lesáková. Jelikož se jedná o neobvyklé místo pro vystoupení, které není veřejnosti běžně přístupné, událost se každoročně těší velké oblibě u široké veřejnosti. Pozvání na vystoupení přijal tento rok pěvecký sbor Berna
Za pamětí hřbitovů i uměním sklářů do Vodní tvrzi

Za pamětí hřbitovů i uměním sklářů do Vodní tvrzi

07.11.2023 | Ostatní
Většina z nás se ráda toulá po starých hřbitovech a obdivuje preciznost kamenné výzdoby, sochařskou krásu či moudré epitafy na jednotlivých hrobech. Pojďme se tedy projít výstavou Paměť hřbitovů: Sepulkrální památky někdejších Sudet, která se koná ve Vodní tvrzi v Jeseníku, a obdivovat um našich předků, mistrů kamenického řemesla. Součástí jsou i trojrozměrné předměty vztahující se k tématu pohřbívání ze sbírek Vlastivědného muzea Jesenicka, které výstavu připravilo spolu s Fakultou restaurování Univerzity Pardubice. Času moc nezbývá, výstava se koná jen do 12. listopadu 2023.
Naopak za mistry
Zaběhejte si večerním Bruntálem nebo na Čerťák

Zaběhejte si večerním Bruntálem nebo na Čerťák

04.10.2023 | Ostatní
Již 51. ročník závodu Večerní běh Bruntálem se uskuteční v sobotu 7. října 2023 na náměstí Míru. Od 15 hodin je na programu soutěž dětí a mládeže. Vyzkoušet si běh mohou i ti nejmladší, kterým je méně než 5 let. Nesoutěžní kondiční běh na trati dlouhé 1,5 km pro zájemce všech kategorií startuje od 17 hodin. Určen je všem příznivcům pohybu - od rodin s dětmi, maminek s kočárky až po seniory. Hlavní závod odstartuje v 17.30 hodin. Ženy a muži nad 60 let vyběhnou na trasu dlouhou pět kilometrů, muže čeká deset kilometrů. Žáci se utkaj
Nepřírodopis Jana Švankmajera uvidíte v Octopusu

Nepřírodopis Jana Švankmajera uvidíte v Octopusu

03.10.2023 | Ostatní
Působivá díla Jana Švankmajera můžete zhlédnout do 29. října 2023 v Rýmařově. Výstava s názvem Nepřírodopis v galerii Octopus přináší několik dílčích ukázek z bohaté výtvarné tvorby světoznámého filmaře, animátora, scénáristy, dramatika, výtvarníka a spisovatele. Na první pohled je zřejmé, že jde o díla formálně různorodá – koláže, kresby, frotáže, objekty, asambláže. Zjevná různorodost tvorby ale není nesourodá. Všechna zde prezentovaná díla nepůsobí jako nahodile roztříštěné jednotlivosti, naopak vykazují všudypřítomné rysy záhadné, byť zcela původní vnitřní jednoty.
Švankmajerův těžk
Tradiční Týden Vincenze Priessnitze v Lázních Jeseník

Tradiční Týden Vincenze Priessnitze v Lázních Jeseník

02.10.2023 | Ostatní

V Jeseníku tento týden vzpomínají na proslulého zakladatele zdejších léčebných lázní a propagátora léčby prací, čerstvým vzduchem a vodou Vincenze Priessnitze. Tradiční Týden Vincenze Priessnitze v lázních se koná od 2. do 8. října 2023 u příležitosti 224 let od narození léčitele.
Od pondělí můžete navštívit různé akce – od promítání filmu, komentovaných prohlídek léčitelova rodného domu, léčebných pramenů po koncerty či přednášky. Ve středu 4. října se večer rozzáří Krizový kříž na Předním vršku a průčelí sanatoria Priessnitz. To bude rozsvíceno
Osoblažská úzkokolejka oslaví 125 let

Osoblažská úzkokolejka oslaví 125 let

11.09.2023 | Ostatní
Úzkorozchodná železniční trať mezi Třemešnou a Osoblahou slouží už 125 let. Toto výročí s ní oslavíte o víkendu 16. a 17. září 2023. V Třemešné si od 9 hodin prohlédnete výstavu lokomotiv, připravena je ukázka manipulace s podvalníky. Do Osoblahy vyjede parní vlak podle jízdního řádu v 10.45 hodin.
Kdo se bojí, nesmí do Krnova

Kdo se bojí, nesmí do Krnova

05.09.2023 | Ostatní
Hrůzostrašné legendy ožívají v Krnově. Výstava o krvavé historii v městském muzeu ve Flemmichově vile představuje historické postavy toužící po lidské krvi a bolesti. Pro výstavu byly vytvořené speciální figury postav evropské historie, kterým nechybí věrohodné detaily – skleněné oči, ostré zuby, účesy a dobové šaty. Atraktivitu zvyšují neobyčejné multimediální pohyblivé či oživlé obrazy – přímo před očima návštěvníka se totiž proměňuje idylický portrét ve strach nahánějící bestii.
Střední Evropa byla na upírství dosti bohatá – už gotické kroniky zmiňují několik zásadních přípa
Spolek přátel Vrbenska slaví dvacetiny

Spolek přátel Vrbenska slaví dvacetiny

22.08.2023 | Ostatní
Spolek Přátelé Vrbenska pořádá v sobotu 2. září 2023 ve Vrbně pod Pradědem Výstavu na ulici, na níž si připomene dvě desítky let své různorodé bohaté činnosti.
Od 10 hodin můžete posedět na kolonádě v prostoru u pošty a turistického informačního centra, využít nabídky občerstvení, od 14 hodin zahraje cimbálovka Slanina z Kopřivnice. Druhou část expozice uvidíte v zahradě Parkhotelu Vrbno. V zadní části zahradního si prohlédnete obrazovou historickou expozici – Vrbno pod Pradědem 1611 – 1950. Od 10 hodin tak můžete využít bohaté nabídky Parkhotelu, odpoči
Zažijte víkend plný akce, hudby a divokého západu

Zažijte víkend plný akce, hudby a divokého západu

01.08.2023 | Ostatní
Šanci naučit se práskat bičem, házet nožem nebo sekerou máte o víkendu 4. - 6. srpna 2023 v Kempu Indiana v Janovicích u Rýmařova při příležitosti XXVI. Velké ceny Indiana. Setkání začíná v pátek 4. srpna od 15 hodin,  workshopy v ovládání biče, hodu nožem a sekerou  o hodinu později.
Do království turistických známek

Do království turistických známek

25.07.2023 | Ostatní
Patříte k fandům, kteří si z výletů odnášejí na památku kulatou vypalovanou plaketu? Nebo si ji jen občas koupíte, aby vám připomínala výjimečný zážitek? Ať je to jakkoliv, více o těchto dřevěných suvenýrech zjistíte v Návštěvnickém centru a muzeu turistických známek v Rýmařově. Nachází se přímo v sídle firmy, která je vyrábí a otevřeno tu mají v době prázdnin každý den od 9 do 17 hodin.
Uvidíte zde nejen kompletní sbírku českých a zahraničních turistických známek, ale i další zajímavosti. Například můžete sledovat, jak se na kolečko vypaluje motiv některého vyhledávaného
Poodhalte tajemství soli na zámku v Bruntále

Poodhalte tajemství soli na zámku v Bruntále

31.05.2023 | Ostatní
Věděli jste, že sůl je více než jen věrná družka pepře? Přijďte se o tom přesvědčit na slavnostní vernisáž výstavy "Tajemství soli", která proběhne ve čtvrtek 8. 6. v 16 hod. na zámku v Bruntále.

Vernisáž bude výjimečná v tom, že ji navštíví i pan Jiří Harenčák, který je ředitelem Solných mlýnů, a.s. v Olomouci spadajících pod společnost K+S Czech Republic a. s. Kromě toho se můžete těšit na krátká vystoupení souboru Magnet. Na zámku Bruntál si pak budete moci zakoupit i stylový suvenýr v podobě koupelové soli.
Předchozí | Dalšístrana / 14 0-12 z 158 článků