fbpx

Listujte si průvodcem   
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Novináři poznávali rozmanitost a mnohotvárnost Jeseníků

Novináři se zaměřením na cestovní ruch navštívili 7. a 8. září 2020 turistickou oblast Jeseníky-východ. Využili pozvání Euroregionu Praděd, který společně se svými partnery zorganizoval press trip. Informace i tipy, jak dobře strávit volný čas, kde se ubytovat, najíst nebo si půjčit třeba elektrokolo, poskytují výletníkům turistická informační centra.
Nejinak tomu je ve Vrbně pod Pradědem. Otevřelo se letos na jaře, ale ani pandemie a s ní spojená různá omezení kvalitu jeho služeb neovlivnila. Zde účastníky tripu přivítal starosta města Petr Kopínec, ředitelka Eurerogionu Praděd Alena Šmigurová a manažerka turistické oblasti Jeseníky východ Pavla Müllerová.

Účastníky press tripu přivítal starosta Vrbna pod Pradědem Petr Kopínec.

Účastníky press tripu přivítal starosta Vrbna pod Pradědem Petr Kopínec.

K neobyčejným zážitkům patřilo Africké muzeum Safari v Holčovicích, kde milovník africké přírody Petr Čížek vystavuje své úlovky, ale také preparovaná zvířata, která zakoupil nebo získal. Expozicemi novináře zajímavým výkladem doprovázel Petr Sedláček. Zejména děti podle něj obdivují žirafu, lvy, tygry, mnoho druhů antilop, papoušků a dalších zástupců africké fauny. Ovšem název muzea je poněkud zavádějící. K vidění je tu totiž i lední medvěd, rys, vlk a také daňci či jeleni. A určitě se vyplatí vyšlápnout si na nedalekou rozhlednu Na Skalce, z níž se otevírají nádherné výhledy do krajiny.

Víte kolik váží jelení paroží? Zjistíte to v Holčovicích.

Víte kolik váží jelení paroží? Zjistíte to v Holčovicích.

K podnětným patřilo setkání se starosty obcí kolem Slezské Harty a členy Mikroregionu Slezská Harta, kteří v posledních letech udělali nemálo pro rozvoj této turisty zatím máloobjevené oblasti. „Zájem o projížďky elektrolodí Harta nás překvapil. Po celé letní období byly její plavby vyprodané, a to vyplouvala čtyřikrát denně. Každá jízda trvá 70 minut,“ uvedl předseda Mikroregionu Slezská Harta Josef Havlík. „Ke zlepšení služeb v přístavišti obce se podařilo vybudovat mola s elektřinou i vodou a pak tábořiště. Tam sice zatím elektřina není, ale jsou zde sprchy a sociální zařízení i převlékárny. Nyní jednáme o výstavbě cyklostezky kolem přehrady,“ řekl starosta Leskovce nad Moravicí Bedřich Buťák. Cyklostezka má vést z Bruntálu přes Mezinu, Dlouhou Stráň, Razovou, Leskovec nad Moravicí až na hráz přehrady. Druhá strana přehrady bude předmětem následné etapy projektu.

O projektech Mikroregionu Slezská Harta hovořili (na snímku zleva) místostarosta Bruntálu Martin Henč, starosta Leskovce Bedřich Buťák a předseda mikroregionu Josef Havlík.

O projektech Mikroregionu Slezská Harta hovořili (na snímku zleva) místostarosta Bruntálu Martin Henč, starosta Leskovce Bedřich Buťák a předseda mikroregionu Josef Havlík.

Trochu překvapil starosta Razové Ivan Fehérvári omluvou za opožděný příchod. Musel ještě zakotvit v přívozu Rouzu. Katamarán zajišťuje spojení mezi obcemi Roudno a Razová a převeze deset cestujících i s koly či kočárky a starosta občas zaskočí za převozníka. Na přívozu se dohodly obce, které kdysi spojovala silnice a cyklisté tak ušetří asi 30 km jízdy okolo přehrady. Na farmě Equirelax Razová si novináři pohladili koně a zjistili, že aktivity s koňmi a poníky v krásné přírodě u Slezské Harty si užívají děti i dospělí.

Kateřina Střelcová z Equirelaxu s tříměsíčním hříbětem. Na jméno se zatím čeká...

Kateřina Střelcová z Equirelaxu s tříměsíčním hříbětem. Na jméno se zatím čeká…

O tom, jak podporuje Moravskoslezský kraj podnikatele nejen v oblasti cestovního ruchu, na setkání v penzionu Centrum Slezská Harta hovořil náměstek moravskoslezského hejtmana pro cestovní ruch Jan Krkoška. „Kvůli pandemii koronaviru se nejen u nás cestovní ruch téměř úplně zastavil. To negativně ovlivnilo mnohé podnikatele. A ačkoliv letní sezona dopadla podle prozatímních informací dobře, rozhodli jsme podpořit tuto oblast tím, že v září a říjnu mohou lidé navštívit hrady, zámky, galerie, rozhledny, muzea a další atraktivity zdarma. Doufám, že se do kraje podaří nalákat co nejvíce turistů, kteří sice nebudou platit vstupné, ale za to utratí peníze za jídlo, ubytování nebo třeba na čerpacích stanicích pohonných hmot.“ V Jeseníkách se mohou lidé zdarma podívat do Kosárny v Karlovicích, navštívit hrad Sovinec, zámky v Bruntále a Slezských Rudolticích, rozhlednu na Pradědu, muzeum v Rýmařově, kde je přístupná i expozice v textilce Hedva Brokát a barokní kaple V Lipkách.
Centrum Slezská Harta vzniklo z historického statku. K dispozici je zde wellness s vířivou vanou, saunou, dřevěnými vanami, masážemi.

centrumsh

Mezi novináře zavítal také náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jan Krkoška (na snímku druhý zprava).

Druhý den byli novináři hosty Turistického informačního centra Krnov. Dozvěděli se mnoho zajímavého o tomto starobylém a velmi upraveném městu, navštívili radniční věž, kde si vyrazili historickou minci, prohlédli koncertní síň v bývalém kostele sv. Ducha i krnovskou synagogu s ochutnávkou košer produktů.

Přivítání v TIC Krnov bylo velmi symbolické - kofolou.

Přivítání v TIC Krnov bylo velmi symbolické – kofolou.

synagogakrnov

Tomáš Sedlák hovoří nejen o historii synagogy velmi poutavě.

Na závěr svého putování po krásách Jeseníků zjistili Jak šmakuje moravskoslezsko ochutnávkou regionálních produktů. Patřily k nim kozí, ovčí i kravské sýry, jogurty, tvaroh, ovocné sirupy, marmelády, ale třeba také šípkové víno nebo pravý včelí med, piva Hasič a Morous. To vše zapili živou vodou Schaumannovkou z hloubky 60 metrů.

Malá ochutnávka originálních jesenických produktů.

Malá ochutnávka originálních jesenických produktů.

Novináři během dvou dnů poznali atraktivní místa, kam se mohou na výlet nebo dovolenou vydat rodiny s dětmi, prarodiče s vnuky, ale také aktivní páry či senioři. Odváželi si rovněž nové zážitky a dojmy ze setkání s lidmi, které spojuje láska k místu, kde žijí a pracují a nabízejí návštěvníkům to nejlepší z Jeseníků. (MTA, foto: Táňa Arťušenková)

Informační centra v Jeseníkách mají pro turisty pestrou a zajímavou nabídku

K bránám do Jeseníků patří neodmyslitelně turistická informační centra, která poskytují informace nejen o památkách, zajímavých místech, ale také půjčují elektrokola, koloběžky i s příslušenstvím, jako jsou helmy a podobně. V jejich nabídce jsou brožurky, mapy a často i možnosti zahrát si o drobné odměny, a přitom poznat něco nového nebo absolvovat neobyčejný výlet. O prázdninách je většina z nich otevřena nejen ve všední dny, ale také o víkendech.
Bruntálské městské informační centrum doporučuje turistů především návštěvu místního zámku a mimo jiné je zve na jazzový festival. Koná se v sobotu 25. července 2020 a vstup je volný. Do 30. září 2020 si zájemci o cyklovýlety mohou vypůjčit elektrokola Crussis. Velkým lákadlem v bruntálském regionu je přehrada Slezská Harta. „Nabízíme hodinovou projížďku moderní elektrolodí se solárními panely,“ uvedla koordinátorka cestovního ruchu Městského úřadu Bruntál Pavlína Konečná. Podrobné informace o aktivitách na Slezské Hartě poskytuje rovněž Turistické informační centrum v Leskovci nad Moravicí v budově restaurace U kormidla.
Šifrovací hru Kruh, rohy a hvězdy, při níž řešitelé odhalí tajemství 700 let starého městského znaku, si milovníci kódů zahrají v letos v Krnově. Brožurku za 150 korun získají v krnovském Turistickém informačním centru v Hobzíkově ulici. Potřebovat budou mobilní telefon s připojením k internetu a psací potřeby. „Hra je určena spíše pro dospělé nebo starší děti. Pro ty menší máme Dobrodružného průvodce Krnovem. Kromě luštění hádanek a plnění úkolů sbírají sbírají malí dobrodruzi nálepky do pracovního sešitu. Tři získají za vyluštění tajenek, další v krnovských památkách, atraktivitách nebo poblíž nich,“ podotkla Markéta Mintálová z TIC Krnov.
Podle ní mají turisté zájem o prohlídky historického centra s průvodcem i návštěvu radniční věže. V ní je čeká na šesti panelech výstava s názvem Od textilky k archivu a na památku si vyrazí kopii krnovského groše, což je mince z dob Matyáše Korvína.
„Sezona se pěkně rozjíždí, denně k nám přicházejí lidé ze všech koutů republiky. Zájem mají o prohlídky Kaple V Lipkách. A na naši externí expozici věnovanou historii textilnictví v budově Hedvy Český Brokát máme ohlášený zájezd z Českého Krumlova. A není to výjimka. Lákají komentované prohlídky s průvodci v dobových kostýmech,“ popsala Jitka Šašinková z informačního centra v Rýmařově. Tyto mimořádné komentované prohlídky se konají dvakrát měsíčně do 30. září 2020.
Od 1. června 2020 je nově otevřené Turistické informační centrum ve Vrbně pod Pradědem. Během prázdninových měsíců poskytuje informace ve všední dny od 8.30 do 17 a o víkendech od 8.30 do 14 hodin. Kromě elektrokol a koloběžek tu půjčují rovněž šlapací 4kolo, denně vždy od 9 do 18 hodin. Půjčení kola mohou lidé vyhrát v Instagramové soutěži. Lovci zajímavých záběrů se mohou zapojit do fotosoutěže s názvem Vrbensko v proměnách ročních období. Podmínky obou soutěží najdete na tic-vrbno.cz.
Upomínkové předměty i publikace o Horním Benešově nabízí zdejší informační centrum. K dispozici jsou brožurky, letáčky a mapy Bruntálska i Moravskoslezského kraje.

V krnovském infocentru malí dobrodruzi poznávají město s dětským průvodcem. Foto: Archiv TIC Krnov

ic_rymarov

Rýmařovské informační centrum najdete v budově městského muzea. Foto: Archiv EUR Praděd

Infocentrum ve Vrbně pod Pradědem se nově otevřelo 1. června 2020. Foto: Archiv TIC Vrbno pod Pradědem

 

Moravskoslezský kraj dal přes 1,2 milionu korun na nabíječky elektrokol

Dvanáct cyklotras vhodných pro elektrokola E-bike friendly nabízí Euroregion Praděd. Cyklisté zde najdou nejen zajímavé turistické cíle, které nelze v Jeseníkách minou, ale také možnosti občerstvení, přenocování, servisy, půjčovny i místa, kde si lze bicykly dobít.
Devět cyklotras vede po území Moravskoslezského a Olomouckého kraje, tři jsou přeshraniční. Vznikly ve spolupráci s polskou částí Euroregionu Praděd. K nejnovějším patří stezka Okolo Pradědu. Míří přes Prudnik – Zlaté Hory – Dolní Údolí – Heřmanovice – Vrbno pod Pradědem – Karlovu Studánku – Malou Morávku – Rýmařov – Skřítek – Sobotín – Loučnou nad Desnou – Červenohorské sedlo – Bělou pod Pradědem – Jeseník – Písečnou – Mikulovice a Głuchołazy zpět do Prudniku. Cyklisté tak zdolají necelých 204 kilometrů. V příhraničí si lze vybrat Prudnicko – Zlatohorskou cyklotrasu, další nese název Po Niském knížectví. Dojezdové vzdálenosti se pohybují mezi 70 – 100 kilometry a na elektrokolech se dají zvládnout bez problémů za jeden den.
Velký Bruntálský okruh provede výletníky kolem Slezské Harty, Velký Krnovský okruh zasahuje až na Osoblažsko, s Vrbensko – Rýmařovskou cyklotrasou lze zamířit na Ovčárnu. U žádné z nich nechybí informace o profilu v terénu, takže každý si může vybrat tu, která mu podle zdatnosti nebo časově nejvíce vyhovuje.
Nové možnosti, kde si nabít elektrokolo, přináší společný projekt krajů Moravskoslezského a Olomouckého, který Jeseníky pokrývá další sítí nabíječek na elektrokola. V Moravskoslezském kraji mají nově turisté k dispozici dvacet nabíječek. „Nabíjecí stanice jsou rozmístěny tak, aby reflektovaly dojezdové možnosti většiny elektrokol a umožnily návštěvníkům navštívit nejen známá místa, například přečerpávací elektrárnu Dlouhé stráně nebo vodní nádrž Slezskou Hartu, ale také místa zatím neobjevená nebo méně známá, například Račí údolí na Javornicku nebo Africké muzeum v Holčovicích,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Moravskoslezský kraj dal z rozpočtu na nabíječky elektrokol přes 1,2 milionu korun.
Použití rychlonabíječek je zdarma. Cyklisté mohou využít certifikované nabíjecí konektory nebo si příslušný kabel přibalit pro jistotu s sebou. Přehled nabíjecích stanic najdou zájemci na webu severnimorava.travel nebo JESENIKY.CZ, kde si také mohou cyklovýlet podrobně naplánovat. „Rozvoj turistického ruchu vnímám jako klíčový. Pokud navíc zahrnuje podporu technologií, které jsou šetrné k životnímu prostředí, mám z toho dvojnásobnou radost,“ dodal náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jan Krkoška.
Ve východních Jeseníkách si cyklisté nově dobijí své elektrokolo:
Bruntálsko – Vrbensko
• Bruntál – Městské koupaliště
• Leskovec nad Moravicí – Turistické informační centrum Slezská Harta
• Andělská Hora – Restaurace U Supa
• Karlova Studánka – Restaurace Letní lázně
• Široká Niva – obecní úřad

Rýmařovsko
• Nová Ves – Rozhledna Nová Ves (Dolní Moravice)
• Karlov pod Pradědem – Restaurace Zátiší
• Karlov pod Pradědem – Ski areál a lanová dráha Karlov Ski Express
• Karlov pod Pradědem – Wellness hotel Sauna
• Malá Morávka – Ski areál Kopřivná
• Břidličná – autobusové stanoviště, Nábřežní ulice

Krnovsko – Osoblažsko
• Krnov – Hotel Cvilín
• Město Albrechtice – městský úřad
• Slezské Rudoltice – Zámek Slezské Rudoltice
• Třemešná ve Slezsku – železniční stanice (výchozí st. úzkokolejky Osoblažky)
• Holčovice – Africké muzeum

mapa2

K dispozici je i mapa s místy, kde jsou nabíječky umístěny. Foto: EUR Praděd

 

 

Bavte se v Euroregionu Praděd s výherními turistickými známkami a QR kódem

Euroregion Praděd pro návštěvníky Jeseníků připravil letos další poznávací hru o ceny s názvem Putování bez hranic. Stačí, když při svém pobytu navštíví aspoň tři z osmnácti nabízených turistických cílů na českém nebo polském území euroregionu. Letáčky s podrobnými informacemi jsou k dispozici v informačních centrech, například v Bruntále, Krnově, Rýmařově nebo Zlatých Horách.
Svou návštěvu potom v „íčku“ doloží vstupenkou či selfíčkem. Za odměnu získají originální výherní turistickou známku s QR kódem. A hned po jeho přečtení dostanou další dárek. Kdo vhodný přístroj na rozluštění kódu mít nebude, může si ho načíst doma. Jakmile zjistí, že se pod ním skrývá pobyt v některém jesenickém hotelu či penzionu, pak se o něj přihlásí přímo v ubytovacím zařízení do konce tohoto roku. Ostatní ceny získá do konce roku 2020 při příští návštěvě euroregionu po předložení výherní turistické známky na informačním centru.
„Do letošní naší hry, kdy turisté mají navštěvovat atraktivity bez omezení po obou stranách hranice Euroregionu Praděd, zasáhla pandemie koronaviru. Takže čeští účastníci si zatím mohou vybírat místa na české straně euroregionu a polští turisté zase na té své. Opatření se však už rozvolňují. Věřím, že brzy bude možné opět překračovat hranice obou států bez jakýchkoliv omezení a naše hra s turistickými známkami bude mít úspěch. Zejména tím, že její účastníci budou mít příjemnou motivaci k výletům za poznáním,“ říká ředitelka Euroregionu Praděd Alena Šmigurová.
Účastníci hry mohou zamířit do Balneoparku Vincenze Priessnitze v Jeseníku, krnovské synagogy, městského muzea, zlatokopeckého skanzenu nebo Poštovní štoly ve Zlatých Horách, obdivovat velké mechové jezírko na Rejvízu, projet se po úzkokolejce Osoblažka či si prohlédnout jeskyni Na Špičáku v Písečné. Na druhé straně hranice euroregionu k cílům patří třeba zámky Oppersdorffů v Głogówku, Moszna a Otmuchow, muzeum v Prudniku nebo nejstarší židovský hřbitov ve Slezsku v Białé.
Tato aktivita je realizována v rámci projektu Česko-polský destinační management, II. etapa z Fondu mikroprojektů v Euroregionu Praděd.

Zamek_Moszna_1

K cílům na polské straně patří také pohádkový zámek Moszna. Foto: EUR Praděd

Historické vagóny Osoblažky.

Na české třeba jízda v historických vagónech tažených parní lokomotivou po osoblažské úzkokolejce. Foto: Archiv EUR Praděd

logoeur

 

Přijeďte, ubytujte se a poznejte neopakovatelnost Jeseníků

Výlet po sopkách, výšlapy na vrcholy nebo procházky po lázeňských kolonádách a městských či zámeckých parcích. Možností v Jeseníkách je nespočet. Po značených stezkách vyrazíte třeba z Pradědu na Švýcárnu a Červenohorské sedlo. K nejcennějším a nejpřitažlivějším lokalitám patří Velká kotlina, údolí Bílé Opavy, Vysoký vodopád, Červená hora, Vozka, Keprník.

Pohled na Praděd z Ovčárny. Foto: Archiv EUR Praděd

Pohled na Praděd z Ovčárny. Foto: Táňa Arťušenková

Na magických Petrových kamenech rostou pamětníci doby ledové i další ohrožené druhy rostlin. Nejvzácnější jsou zvonek jesenický a lipnice jesenická. Na celém světě se vyskytují jen tady. Na monumentální hradbu z břidlic a rul si nesáhnete, je přísně chráněna. Obdivovat ji přesto můžete. Jedny z nejkrásnějších vodopádů Nízkého Jeseníku jsou Rešovské vodopády. Dojdete k nim z Tvrdkova nebo Rešova. Je jen na vás, kterou cestou se vydáte.
Podaří-li se vám za hezkého počasí skloubit návštěvu všech zajímavých míst, bude putování po nejvyšším pohoří Moravy a Slezska patřit k nejhezčím turistickým zážitkům. Jen prosba. Nenechávejte zde po sobě žádné odpadky, všechny obaly od svačinky, plastové láhve a další věci, které už nepotřebujete, si odneste sebou zpět do místa ubytování. Jen tak zůstanou lesy a horské louky přitažlivé i pro turisty, kteří přijdou po vás.

K nejedné historické, přírodní, architektonické, umělecké nebo industriální zajímavosti vás dovedou cyklotrasy přátelské vyznavačům elektrokol. Bez větší námahy zdoláte horské terény s nejčistším vzduchem ve střední Evropě a nádhernými výhledy na Jeseníky i polskou nížinu. Elektrokola vám zde půjčí. Obavy, že s nimi daleko nedojedete, mít nemusíte. Síť nabíjecích stanic v Jeseníkách nechybí. Výhledy do krajiny si užijete i z vyhlídkových plošin zdejších rozhleden nebo věží kostelů.
Nejmladší českou přehradu Slezskou Hartu už dávno objevili jachtaři, vyznavači windsurfingu, kajaků a rybáři. Větrem zvlněnou hladinu zdolávají rekreační lodě Santa Maria a Harta. Během plavby se dozvíte o nádrži i o pod hladinou zmizelých obcích. Pláže a koupaliště najdete u obcí Nová Pláň, Leskovec, Karlovec, Roudno a Razová. Ale možností koupání je víc. Třeba v nově opraveném koupališti v Krnově nebo, pokud počasí nepřeje, v bruntálském wellness centru s mořskou vodou, stometrovým tobogánem a dalšími atrakcemi. Zadovádíte si i v bazénu lázní v Karlově Studánce. Priessnitzovy léčebné lázně v Jeseníku pak nabízejí unikátní balneopark.

Karlova_Studanka_Letni_lazne

Letní lázně v půvabné Karlově Studánce. Foto: Archiv EUR Praděd

Kdo má rád romantiku, zamíří do areálu impozantního hradu Sovince. Byl vybudován ve 14. století na mohutné skále a traduje se, že podzemí je protkáno tajemnými chodbami a komorami. Jen kousek odtud v Jiříkově objevíte jedinečnou Pradědovu galerii řezbáře Jiřího Halouzky s dřevěnými sochami, obřími reliéfními obrazy, umělým vodopádem a dančí farmou. Expozice v renesančním zámku v Linhartovech jsou určeny především rodinám s dětmi a nedávno se otevřel další renesanční skvost v Rýmařově – místní části Janovice.

O zámku ve Slezských Rudolticích se nejvíce dozvíte od kastelána. Foto: Archiv EUR Praděd

O zámku ve Slezských Rudolticích se nejvíce dozvíte od kastelána. Foto: Táňa Arťušenková

Tak co, lákají vás Jeseníky a plánujete prožít v nich svou dovolenou nebo vzít vnoučata na prázdniny? S ubytováním není problém. A s jeho výběrem i programem, jak zajímavě strávit čas, vám určitě pomohou odborníci na cestovních ruch cestovní kanceláře CK Atis Bruntál a Rekrea Ostrava. Navíc máte možnost získat jedinečný voucher plný slev a zpestřit si pobyt Zážitkovými žetony Praděd. Vyzkoušíte si tradiční řemesla, která přinášela horalům obživu, poznáte život na farmách, ochutnáte místní sýry či čerstvě nadojené mléko, zjistíte, jak vypadá živá voda nebo odhalíte tajemství synagogy a mnoha dalších tajuplných míst. Těmi jsou divoké a stále nezkrocené Jeseníky proslulé.

Krmení telat na farmě Bovine patří k nezapomenutelným zážitkům.

Krmení telat na farmě Bovine je nezapomenutelným zážitkem. Foto: Libuše Miarková

Hitem letošní sezony je poznávat kraj, ve kterém žijeme

Máte svůj domov na Ostravsku, Frýdeckomístecku, Karvinsku, Novojičínsku, Opavsku, Bruntálsko nevyjímaje? Ruku na srdce, kdy naposledy jste si udělali výlet do nejvyšších hor našeho kraje? Když odpověď zní, že nevíte, tak se do Jeseníků určitě vydejte.
Pokud Karlovu Studánku, Rešovské vodopády, Rejvíz, Praděd a jiná vyhlášená místa znáte, jako své boty, zkuste při svých toulkách objevit muzea, naučné stezky a zákoutí, o nichž jste dosud neměli ani tušení. Stačí jen zajít do některého z informačních center, tam vám jejich pracovníci poradí, kam se vydat. Po pandemii koronaviru pomůžete nejen zdejším podnikatelům, ale i sami sobě. Hitem letošní sezony totiž je poznávat regiony, v nichž žijeme.

Magické Petrovy kameny. Foto: Archiv EUR Praděd

Magické Petrovy kameny. Foto: Archiv EUR Praděd

Do Jeseníků se dostanete pohodlně veřejnou dopravou – vlakem i autobusem. Jednodenní turistická oblastní jízdenka stojí pro jednoho cestujícího 100 korun, pro skupinu do pěti lidí 250 korun. Za dobrodružstvím i odpočinkem proto pozvěte svou rodinu, přátele nebo spolupracovníky. Vyrazit můžete třeba na Krnovsko, kde na Ježníku najdete nově otevřené muzeum nábytku s největší sbírkou židlí Thonetek a houpacích křesel v České republice. Jak se pralo prádlo zjistíte zase v Muzeu praček v Hošťálkovech – Vráclavku. Abyste všechno stihli, v krnovském Turistickém informačním centru vám nejen doporučí více možností, jak zajímavě strávit čas, ale půjčí rovněž elektrokolo nebo koloběžku. Elektrokolo je vůbec ideálním prostředkem na poznávací rodinné výlety. V Jeseníkách je připraveno jedenáct cyklotras E-bike friendly se zajímavými turistickými cíli, půjčovnami, možnostmi nabíjení, cykloservisem i tipy na občerstvení či ubytování.

Na elektrokole dojedete třeba k jeskyni Na Špičáku. Foto: Archiv EUR Praděd

Milovníci historických jízd po železnici si určitě užijí jízdu po Osoblažské úzkokolejce. Ve Slezských Rudolticích uvidí opravenou historickou nádražní budovu s malým muzeem, ale zamířit mohou i do barokního zámku, který vznikl přestavbou renezanční tvrze.
Elektroloď nebo šlapadlo si vypůjčíte v Leskovci nad Moravicí a v Nové Pláni na přehradě Slezská Harta. Po nejmladší české vodní nádrži se dá vyjet i na vyhlídkovou jízdu elektrolodí Harta nebo plachetnicí Santou Marií, přímo vystřiženou z dob Kryštofa Kolumba. Je zde možné strávit rovněž super víkend na plachetnici nebo získat kapitánský průkaz. Na své si přijdou všichni vyznavači vodních sportů i rybolovu. Okolní příroda je rájem pro cyklisty i romantiky. Užijete si tu totiž procházky pro vyhaslých sopkách a vulkánech, kterými je Bruntálsko vyhlášené.

Pro vodní sporty je přehrada Slezská Harta ideální. Foto: Archiv EUR Praděd

Pro vodní sporty je přehrada Slezská Harta ideální. Foto: Tomáš Svoboda

Ve Vrbně pod Pradědem se určitě pozdravte s postavou muže na kruhovém objezdu. Odtud pak zamiřte třeba do Sklárny Tomi, kde si vyfouknete skleněný suvenýr a ve Ski Aréně Vrbno projedete na bobové dráze. Do muzea Kosárna v Karlovicích se z Vrbna pod Pradědem dostanete pěšky údolím řeky Opavy po stezce Cesta vody. Po modrobílé vlnce dojdete do bývalého strojního mlýna. Spolek Actaea zde loni uspořádal výstavu Jeseníky všemi smysly. Od června 2020 by měla být tato zajímavá expozice opět přístupná. Před opravenou budovou školy najdete původní kamennou rozhlednu z Pradědu. Pravda, jde jen o hodně menší kopii.
Co určitě při objevování Jeseníků nesmíte minout na Rýmařovsku, je Pradědova galerie plná dřevěných soch v životní velikosti v Jiříkově. A po cestě do ní se určitě zastavte v Nedělní škole řemesel ve Stránském. Na kus řeči, při níž se dozvíte historii ovcí Valašek, zkusíte si zpracovat jejich vlnu a ochutnáte i nějakou tu dobrotu. Třeba v peci upečený čerstvý chléb. Svou návštěvu zde je však třeba dopředu ohlásit, aby vás na této malé rodinné farmě čekali. O historii tkalcovství, které je s Jeseníky neodmyslitelně spjato, nejvíce zjistíte v expozici firmy Hedva Český Brokát v Rýmařově a také ve zdejším muzeu.

Řezbář Jiří Halouzka a jeho obraz vládce Jeseníků Praděda.

Řezbář Jiří Halouzka a jeho obraz vládce Jeseníků Praděda.

Pokud vás nejvíce ze všeho láká příroda, pak jen prozradíme, že první rezervaci na Moravě, tak zvaný Lichtenštejnský prales, zřídil v roce 1904 kníže Jan z Lichtenštejna na ploše 172 hektarů horského lesa mezi Vozkou a Keprníkem. Ta nejcennější místa – Velká a Malá kotlina, Petrovy kameny, vrchol Pradědu, Rejvíz, rašeliniště Skřítek – jsou chráněna zhruba od poloviny minulého století. I díky tomu můžete také dnes zažít kouzelné ráno v pralese, kde příroda stále existuje podle svých pravidel. Ale nezapomeňte, ať už poputujete obdivuhodnou jesenickou přírodou nebo svéráznými horskými vesničkami a městy s mimořádně cennými památkami, udržujte kolem sebe pořádek. Hlavně v horách, kde nejsou odpadkové koše, si všechny plastové láhve i obaly od svačinky odneste sebou domů. Myslete na další návštěvníky, aby se i oni mohli v klidu kochat kouzlem Jeseníků a nebrodili se přitom vašimi odpadky.

Šurimajzl nebo kachna s cibulovým zelím, to je slezská kuchyně. Foto: Archiv EUR Praděd

Jeseníky zvaly v Ostravě na dovolenou plnou zážitků

Cestování nejen po Česku, horská turistika, památky a zajímavosti, víkendové či rodinné pobyty, agroturistika, turistika pro náročné anebo jen romantické víkendovky. To vše přinesl mezinárodní veletrh cestovního ruchu Dovolená 2020 koncem února  na výstavišti Černá louka v Ostravě.
Moravskoslezský kraj prezentoval potenciál cestovního ruchu v celém kraji. Součástí expozice byli zástupci turistických oblastí Beskydy – Valašsko, Poodří, Jeseníky, Těšínské Slezsko a Opavské Slezsko a partner Moravskoslezského kraje Slezské vojvodství. Návštěvníci ochutnali krajové speciality, třeba bramborové placky, které připravila Střední škola společného stravování v Ostravě. Součástí veletržní expozice byl doprovodný program a zájemci se mohli zdarma vyfotit ve fotokoutku. U stánku Jeseníky, kde se představovaly jednotlivé oblasti, jako je Bruntálsko, Krnovsko, Rýmařovsko, Vrbensko, měli lidé největší zájem o mapy a průvodce vydané Euroregionem Praděd i dalšími městy. Vyzkoušet mohli Havlíkovy tyčinky, Štramberské uši, Vitaminátor. „Lidem jsme nabízeli nejen krásnou a mnohdy ještě civilizaci málo zasaženou přírodou, ale také plno zážitků. Ty poskytují jednotlivá města, muzea, církevní památky, naučné stezky i možnosti zapůjčení sportovního vybavení od elektrokol až třeba po šachové figurky,“ poznamenala Petra Dudíková z Euroregionu Praděd.
Nechyběla prezentace Techno trasy – neznačené trasy spojující objekty technického rázu v Moravskoslezském kraji. Představuje technické unikáty z oblasti hornictví, hutnictví, železniční dopravy, automobilového průmyslu, ale také hasičské techniky, pivovarnictví, vojenské a zemědělské historie. Zahrnuje památky z období průmyslové revoluce, ale i mnohem starší nebo naopak mladší artefakty. Představuje tak různorodý pohled na průmyslové dědictví, typické pro region. Jesenicko se v jejím rámci chlubí Osoblažskou úzkokolejkou, Kosárnou ve Velkých Karlovicích či expozicí textilnictví v Rýmařově.
Bezesporu zaujal stánek Krajina břidlice, kde se představilo Odersko, Vítkovsko a Budišovsko, její atraktivity a tajemství země – hlubinné břidlicové doly. Největším lákadlem jsou zpřístupněná podzemí – v obci Zálužné poblíž Vítkova se nachází Raabova štola, která nás po několika desítkách metrů dovede do vytěžené důlní komory. Geologicky velmi zajímavý Flascharův důl bude v květnu roku 2020 otevřen pro veřejnost v Odrách. Návštěvníci si projdou přes 300 metrů důlních chodeb, ocitnou se v několika vytěžených komorách a adrenalin zažijí v 18 metrů vysokém lezním oddělení. V krajině břidlice je vybudováno téměř 70 km naučných stezek věnovaných břidlici – Břidlicová stezka, stezka Dědictví břidlice, Čermákova stezka a stezka K Flascharovu dolu.

Nabídka propagačních materiálů byla bohatá. Foto: Archiv EUR Praděd

Zástupkyně informačních center jednotlivých oblastí i Euroregionu Praděd Jeseníky neúnavně představovaly. Foto: Archiv EUR Praděd

 

Holiday World & Region World se konaly v Praze podevětadvacáté, Jeseníky nechyběly

Mezinárodní veletrhy cestovního ruchu a regionální turistiky Holiday World & Region World se konaly 13. až 16. února 2020 na výstavišti PVA EXPO PRAHA. Návštěvníky tentokrát veletrh překvapil intenzivnější propagací regionů.
Region World nabídl klenoty krajů České republiky z pohledu pěší turistiky. Partnerským krajem pro rok 2020 se stal Jihočeský kraj. Ve spolupráci s Plzeňským krajem seznámil například se Zlatou stezkou s více než 600 kilometry cyklistických cest na území obou krajů i nově certifikovanou stezku podél Lužnice, kterou připravila turistická oblast Toulava.
Jeseníky se prezentovaly na stánku Moravskoslezského kraje. Návštěvníkům se představovaly po všechny čtyři dny množstvím publikací, brožur, map, přitahovaly rovněž cyklostezkami a dalšími turistickými atrakcemi. Patří k nim nejen nádherná příroda s pestrou květenou a nejčistším vzduchem ve střední Evropě, desítky turistických i naučných stezek, ale také neobyčejné historické, technické, církevní a kulturní unikáty. Své zajímavosti nabídla města Krnov, Bruntál, Vrbno pod Pradědem a Rýmařov.
Po celý veletrh lákal k moravskoslezskému stánku netradiční doprovodný program. Zájemci se na vlastní kůži přesvědčili třeba o tom, zda hoří ruka nebo zda se dá stříhat břidlice. Správné odpovědi na mnoho dalších neuvěřitelných pokusů získali od mladých chemiků ze Světa techniky Ostrava a také od odborníků z Krajiny břidlice.

Zájem o Jeseníky byl nemalý. Foto: Archiv EUR Praděd

Při chytré zábavě mladých chemiků ze Světa techniky nechyběl ani učitel národů Komenský. Foto: Archiv EUR Praděd

Stříhat břidlici si vyzkoušel náměstek hejtmana Jan Krkoška. Foto: Archiv MSK

Stříhat břidlici si vyzkoušel náměstek moravskoslezského hejtmana Jan Krkoška. Foto: Archiv EUR Praděd

 

Jeseníky lákaly turisty na veletrzích v Brně i Bratislavě

Tradiční mezinárodní veletrh průmyslu cestovního ruchu a mezinárodní veletrh turistických možností v regionech GO – REGIONTOUR se konal na výstavišti v Brně ve dnech 16. až 19. ledna 2020, kdy ho navštívilo více než 30 tisíc zájemců. Své aktivity prezentovalo přes osm set firem ze 27 zemí.
Jeseníky nabízely zimní a letní horskou turistiku, relaxační, adrenalinové a také gurmánské zážitky na společném stánku pod značkou Jeseníky, které se rozkládají na území Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Své regionální potraviny přivezly všechny turistické oblasti, moravskoslezské Jeseníky nabízely například Havlíkovy tyčinky z Bruntálu či pivo Morous z Rýmařova. Nechyběly prospekty, především průvodci, vícejazyčné mapy a drobné propagační předměty.
Velkou cenu cestovního ruchu 2019/2020 si letos odvezl moravskoslezský projekt Technotrasa. Zapojeny jsou v něm i Jeseníky. Návštěvníci se projedou po unikátní úzkokolejce Osoblažce, v Kosárně v Karlovicích se seznámí s výjimečnou architekturou, lesnictvím i zemědělstvím, v krnovské synagoze vyslechnou příběhy zdejších průmyslníků. Přitažlivé jsou nové interaktivní expozice v rýmařovské textilce Hedva Český Brokát. „Technické zajímavosti si lidé neprohlížejí pouze zdálky. Technotrasa je o autentických zážitcích na neopakovatelných místech. Návštěvníci jsou vtaženi do děje a všemi smysly zažívají reálné situace i příběhy,“ poznamenal náměstek moravskoslezského hejtmana Jan Krkoška.
Velkým lákadlem pro turisty a návštěvníky bruntálského regionu a zejména přehrady Slezská Harta by se mohla stát moderní elektroloď. „Snažíme se, když klient přijede do Jeseníků, aby se zastavil v Bruntále, zašel do zámku, zrekreoval ve wellnessu, dal si v pivovaru dobré pivo Hasič. Slezská Harta by nabídku ideálně doplnila,“ řekl Petr Krč, ředitel CK ATIS Bruntál, která spolupracuje také s Euroregionem Praděd.

Na stánku nechběly přitažlivé propagační materiály. Foto: Archiv EUR Praděd

Na stánku v Brně nechyběly přitažlivé propagační materiály. Foto: Archiv EUR Praděd

Zájem o Jeseníky projevilo hodně návštěvníků.

Zájem o Jeseníky projevilo hodně návštěvníků.

Na stánku Moravskoslezského kraje se představily Jeseníky ve dnech 22. až 26. ledna 2020 na veletrhu ITF Slovakiatour v Bratislavě. Přes sedm set čtyřicet vystavovatelů z 24 zemí přilákalo 72 800 návštěvníků. Zastoupení krajů a regionů doplnila nabídka cestovních kanceláří, dopravců a touroperátoru.
Hlavní mezinárodní partner slovenského veletrhu Moravskoslezský kraj vystavoval v dřevěném stánku, který tradičně patřil mezi největší na výstavišti. Lidé mohli ochutnat výrobky moravskoslezských producentů – Havlíkovy tyčinky, Štramberské uši, Marlenku, sýrové speciality, 100% přírodní šťávy Vitaminátor či Ostravskou klobásu. Turisty pak lákaly nejrůznější tištění průvodci, vícejazyčné mapy a drobné propagační předměty. Obrovský úspěch sklidil svým vystoupením Soubor lidových písní a tanců Valašský Vojvoda z Kozlovic.
A expozice moravskoslezských Jeseníků nebude chybět ani na veletrhu cestovního ruchu Holiday World v Praze ve dnech 13 až 16. února 2020. S novinkami se představí rovněž 28. až 29. února 2020 na akci Dovolená na Černé louce v Ostravě. Všichni milovníci hor, zimních sportů, turistiky, pěší i na kolech, a zájemci o tuzemskou dovolenou jsou zváni!

Také v Bratislavě se Jeseníky prezentovaly řadou publikací. Foto: Archiv EUR Praděd

V doprovodném programu vystoupil soubor Valašský Vojvoda z Kozlovic. Foto: Archiv MSK

Slezská kuchyně je výrazná a má potenciál oslovit návštěvníky našeho kraje

Produktový workshop s názvem Jak šmakuje Moravskoslezsko zaměřený na využití tradiční slezské a moravské kuchyně v cestovním ruchu pořádal Euroregion Praděd 30. října 2019 v Hotelu Ovčárna. Lektorem byl Alexandr Burda z Ústavu lázeňství, gastronomie a turismu při Slezské univerzitě v Opavě.
Podle něj není slezskou kuchyni snadné identifikovat. „Je směsí české, moravské, polské a německé kuchyně. Původní slezská kuchyně byla velmi jednoduchá. Jejím hlavním cílem bylo lidi nasytit. Přesto je výrazná, zajímavá a má potenciál oslovit návštěvníky našeho kraje. My jsme se zaměřili především na lidovou kuchyni Slezska. Základem je tak zelí, cibule, brambory, česneková polévka a jen velmi výjimečně maso. Přesto má spoustu specialit, které jinde v republice nenajdete. Vaří se cibulové zelí, sladké omáčky s ovocem, speciální knedlíčky kluski a halečky. Kachnu například pečeme zabalenou do zelného listu s jablíčkem. Chuťový kontrast sladkých a slaných surovin se ve slezské kuchyni objevuje často,“ říká A. Burda.
K tradičním pokrmům patřil Šurimajzl, složený ze směsi fazolí a středně velkých krup, na sádle osmažené nakrájené slaniny a dozlatova opečené nasekané cibulky. Podobná je Pospolka, připravená z hrachu. Slavnostním pokrmem bylo Slezské nebe složené ze tří částí. Pečeného nebo uzeného vepřového masa, kulatých knedlíčků s důlkem uprostřed zvaných kluski a povidlovou omáčkou z kořenové zeleniny, do které se vkládá sušené ovoce. Katerajnský šnycl je zase vepřový řízek se zelím a knedlíkem. K polévkách patří Chlebjanka, nazývaná také Brotka, připravená ze starého chleba. Voděnka je česnečka. Bryja se vařila z povidel a sušeného ovoce. Základem Kapalkové polévky byla syrovátka, brambory a sušené houby.
„Před šesti lety jsme začali pořádat na Opavsku Týden slezské kuchyně. Průzkum nám tehdy prozradil, že pouze dvě procenta Opavanů byla schopna označit nějaký regionální pokrm a šest procent znalo regionální produkt. Loňský průzkum odhalil, že osmatřicet procent Opavanů má povědomí o akci Týden slezské kuchyně. Mnozí z nich byli schopni vyjmenovat některá tradiční jídla nebo produkty. Jsem tak velmi rád, že naše snaha objevit nejen pro Slezany jejich tradiční jídla, začala přinášet výsledky,“ dodal A. Burda. (Text a foto: MTA)

Alexandr Burda představuje speciality slezské kuchyně.

Alexandr Burda představuje speciality slezské kuchyně.

Ke slezské kuchyni patří neodmyslitelně kombinace slané a sladké chuti.

Ke slezské kuchyni patří neodmyslitelně kombinace slané a sladké chuti.

Šurimajzl (vpravo) i kachna s cibulovým zelím všem chutnaly.

Šurimajzl (vpravo) i kachna s cibulovým zelím všem chutnaly.

 

CzechTourism