fbpx

Listujte si průvodcem   
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Pozor na změnu provozní doby Pradědovy galerie v Jiříkově

Jedním z magnetů Rýmařovska je bezesporu Pradědova galerie U Halouzků v Jiříkově. Na rozsáhlém pozemku vás v současnosti už v zastřešených prostorách přivítá ohromující dílo řezbáře Jiřího Halouzky. Na sochách i dřevěných plastikách je vidět, že vznikají s láskou a nesmírným tvůrčím nadšením. Potkáte tu bezmála pět stovek artefaktů a neustále přibývají další.
Nudit se určitě nebudete. Kdykoliv totiž tuto galerii navštívíte, vždy objevíte něco nového. Třeba letos řezbář doplnil svůj betlém v životní velikosti o sochy tří králů, kteří se přišli poklonit Ježíškovi. Jejich dokončení sledovali lidé v nové vyhřívané multifunkční hale, kde si v klidu vychutnali Pradědův punč nebo něco jiného z pestré nabídky.

Konečnou úpravu soch tři králů viděli zájemci na vlastní oči. Foto: Archiv Jiřího Halouzky

Pro děti jsou zde zase k dispozici herní koutky s kostkami a další zábavou. Obdiv vyvolává rovněž čtyřmetrové mlýnské kolo s desetimetrovým vodopádem s třemi kaskádami. Pracuje na principu přečerpávací nádrže, podobné elektrárně Dlouhé Stráně. Jak podotýká jeho autor, průtočnost je pět tisíc litrů za minutu a v budoucnu má rozpohybovat některé sochy.
Poprvé od vzniku galerie před patnácti lety, kdy ji mohli zájemci navštívit po celý rok, však dochází ke změně provozní doby. V lednu až březnu 2020 bude přístupná pouze o víkendech od 9 do 17 hodin. Od 1. dubna 2020 do 6. ledna 2021 se galerie otevře opět každý den od 9 do 18 hodin.