fbpx

Listujte si průvodcem   
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Prozkoumejte jeskyně se zimovišti letounů

Vydat se na výlet do jeskyní Na Špičáku a Na Pomezí můžete s dodržováním epidemiologických doporučení od 26. května 2020. Jeskyně Na Špičáku patří mezi nejstarší písemně doložené jeskyně v Evropě. Převážně horizontální labyrint chodeb, puklin a síní vytvořily vody povrchových toků v krystalických vápencích – mramorech, ale jejich neobvyklé tvary jim vtiskla podzemní jezera tavných vod z kontinentálního ledovce.
Jeskyně byla objevena ve středověku při lámání mramoru a později čas od času sloužila jako úkryt. Sudetoněmecký horský spolek v roce 1885 jeskyni primitivně upravil a zpřístupnil veřejnosti. Návštěvníci si prostory prohlíželi při svitu karbidových lamp, ale zájem nebyl velký, takže se jí spolek zřekl. Za války se zde opět ukrývali obyvatelé i vojáci a ještě počátkem roku 1947 se tu skrývali příslušníci organizace Wehrwolf.
Jeskyně je znovu otevřená od roku 1955 a od roku 1994 je bezbariérová. Mimořádný zájem vyvolávají nápisy, kresby a piktogramy. Unikátem je nedávno zrestaurovaná renesanční malba Adorace Krucifixu a alchymistické symboly slunce (zlato) a půlměsíce (stříbro), které patří k nejstarším a po pravěkých malbách v jeskyni Býčí skála v Moravském krasu jsou druhé nejstarší dochované jeskynní malby v České republice. Jeskyně je také významným zimovištěm letounů – netopýrů a vrápenců. Zatím tu bylo zjištěno sedm druhů letounů a běžní jeskynní bezobratlí.

Jeskyně Na Špičáku

Jeskyně Na Špičáku patří v Jeseníkách k oblíbeným výletním místům. Foto: Archiv EUR Praděd