fbpx

Listujte si průvodcem   
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Prozkoumejte jeskyně se zimovišti letounů

Vydat se na výlet do jeskyní Na Špičáku a Na Pomezí můžete s dodržováním epidemiologických doporučení od 26. května 2020. Jeskyně Na Špičáku patří mezi nejstarší písemně doložené jeskyně v Evropě. Převážně horizontální labyrint chodeb, puklin a síní vytvořily vody povrchových toků v krystalických vápencích – mramorech, ale jejich neobvyklé tvary jim vtiskla podzemní jezera tavných vod z kontinentálního ledovce.
Jeskyně byla objevena ve středověku při lámání mramoru a později čas od času sloužila jako úkryt. Sudetoněmecký horský spolek v roce 1885 jeskyni primitivně upravil a zpřístupnil veřejnosti. Návštěvníci si prostory prohlíželi při svitu karbidových lamp, ale zájem nebyl velký, takže se jí spolek zřekl. Za války se zde opět ukrývali obyvatelé i vojáci a ještě počátkem roku 1947 se tu skrývali příslušníci organizace Wehrwolf.
Jeskyně je znovu otevřená od roku 1955 a od roku 1994 je bezbariérová. Mimořádný zájem vyvolávají nápisy, kresby a piktogramy. Unikátem je nedávno zrestaurovaná renesanční malba Adorace Krucifixu a alchymistické symboly slunce (zlato) a půlměsíce (stříbro), které patří k nejstarším a po pravěkých malbách v jeskyni Býčí skála v Moravském krasu jsou druhé nejstarší dochované jeskynní malby v České republice. Jeskyně je také významným zimovištěm letounů – netopýrů a vrápenců. Zatím tu bylo zjištěno sedm druhů letounů a běžní jeskynní bezobratlí.

Jeskyně Na Špičáku

Jeskyně Na Špičáku patří v Jeseníkách k oblíbeným výletním místům. Foto: Archiv EUR Praděd