fbpx

Listujte si průvodcem   
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Z pohodlí domova se podívejte do muzeí

Muzea, zámky, galerie a další kulturní instituce jsou kvůli pandemii koronaviru stále uzavřeny. Ovšem jejich zaměstnanci nezahálejí, uklízejí, pečují o exponáty vystavené i v depozitářích a také se věnují prezentaci na sociálních sítích. Z pohodlí domova se dovíte mnoho zajímavostí. Třeba to, že Zámek Bruntál úspěšně prošel certifikací I. stupně v rámci Českého systému kvality služeb. K jeho získání blahopřejeme!
Na jeho Facebooku pak zjistíte, že ve sbírkách má toto bruntálské muzeum nejeden poklad. Mezi poslední patří nález 102 kusů stříbrných římských denárů z Milotic. Mince tvoří soubor stříbrných římských denárů převážně z doby vlády císařů Trajána (98 – 117), Hadriána (117 – 138) Antonina Pia (138 – 161) a Marka Aurelia (161 – 180). K raritám patří soubor čtyřiceti dvou malovaných střeleckých terčů bruntálských ostrostřelců. Mnohé jsou více než sto let staré. V archeologickém depozitáři jsou uloženy například předměty z výzkumů hradu Sovince, kde byly objeveny krásné středověké a novověké kachle. Na vlastní oči je spatříte, jakmile bude otevřeno.
K pozoruhodnému souboru patří předměty, které v minulosti vlastnila bruntálská recesistické společnost Schlaraffia. Byla založena 30. října 1926 jako kolonie (pobočka) krnovské Veleříše Carnovie. Velmi brzy se osamostatnila pod názvem Schlaraffská říše Vallis Gaudiorum pod pořadovým číslem 264. V tuto dobu vedli společnost tři předsedající, tři „Velkoleposti“ – Benno Marburg, Otto Hamburger a Karl Weiss. Ve sbírkách jsou osobní erby členů, slavnostní předměty i část korespondence společnosti.
Pracovníci Městského muzea Krnov se rovněž věnují inventurám sbírkového fondu, zpracování a odbornému zhodnocení sbírkových předmětů, jejich fotodokumentaci a digitalizaci. Vybírají předměty na restaurování i do nově připravovaných expozicí. Pokračují i ve zveřejňování informací o pokladech ze svých depozitářů. S muzejními pondělky začali v červnu 2019, kdy jednou měsíčně přinášejí  příspěvek o konkrétním sbírkovém předmětu. Od 30. března 2020 se v rámci muzejních pondělků mohou zájemci podívat do muzea pomocí krátkých videí s komentářem. To zatím poslední bylo z Flemmichovy vily a týkalo se Velikonoc.

K certifikátu blahopřejeme!

K představeným pokladům z depozitáře krnovského muzea patří třeba skládanky v láhvi. Foto: Archiv Městského muzea Krnov