Největší hradní areál v Jeseníkách snoubí dějiny se současností a je kulturním centrem regionu.
Sovinec je nejrozsáhlejším hradním komplexem v Jeseníkách. Na skalnatém výběžku nedaleko vedlejší cesty z Moravy do Slezska jej mezi léty 1318 a 1348 založili bratři Pavel a Vok z rodu Hrutoviců. Původně jen masivní hradbou obehnaná věž s jedním palácem získala pozdně gotický charakter na přelomu 15. a 16. století.
Po bitvě na Bílé Hoře obsadil Sovinec Řád německých rytířů. Z hradu se stala moderní obranná pevnost, v září roku 1643 jej však obklíčilo osm tisíc švédských vojáků a po jednadvaceti dnech krutých bojů Sovinec dobyli. Později jej Řád německých rytířů dostal zpět do svého vlastnictví, začátkem II. světové války byl ale úředně zrušený a na hradě se usídlila jednotka Wehrmachtu. V květnu roku 1945 komplex vyhořel a dodnes probíhá jeho postupná rekonstrukce.
Současným správcem hradu Sovinec je Muzeum v Bruntále. Návštěvníci se mohou projít po pěti nádvořích a nejstarším Horním hradu s vyhlídkovou věží. V někdejších konírnách má expozice Lesnická škola a hradní historie, v purkrabství jsou vystaveny archeologické nálezy a zbraně a ve sklepení nahání hrůzu mučírna. Vyhlídková věž nabízí okouzlující pohled do okolí a současně slouží také jako galerie. Boskovický palác ukrývá lapidárium a v jeskyni pod Horním hradem mají vinný sklep. Nedávno otevřená trasa pak prochází z horního hradu přes komnatu v bráně do opraveného Rytířského sálu, vyzdobeného sbírkou zbraní.
Hrad Sovinec je každoročně hostitelem mnoha kulturních akcí, výstav, vystoupení šermířů, divadelníků i hudebních skupin a konají se zde tradiční jarmarky lidových řemesel. Kolem hradu vede asi dvoukilometrová stezka v těsné blízkosti hradeb, která umožňuje zájemcům podívat se nahoru z pohledu dobyvatele.