fbpx
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Moravskoslezský kraj podpořil horské záchranáře

Kvůli vysoké návštěvnosti hor stoupl počet zásahů horských záchranářů v letní sezoně 2020 meziročně skoro o 10 %. Podobný trend se očekává i v zimě. Přitom nejvyšší nárůst počtu zásahů v letní sezoně evidovala Horská služba u cyklistů. Zatímco v roce 2019 zasahovala v 781 případech, v roce 2020 potřebovalo její pomoc při úrazu na kole 927 cyklistů. „Úrazy na kole patří k těm nejvíce devastujícím. Zasažena často bývá hlava a páteř. Meziroční nárůst počtu těchto typů úrazů o 19 procent je nejvyšší od doby, co je statistika sleduje,“ uvedl nově jmenovaný ředitel Horské služby ČR René Mašín s tím, že tento růst významně souvisí s rozvojem trailů, singltreků a downhill cyklistiky obecně.
Jako významný dlouhodobý trend se potvrdil přesun ohniska zásahů do terénu. Ještě před 10 lety zasahovala Horská služba ze 75 % na sjezdovkách, v poslední sezoně se poměr zásahů mezi sjezdovkami a terénem vyrovnal. Zásah ve volném terénu je přitom personálně, technicky i časově mnohem náročnější. Jejich počet se zvyšuje i v zimním období, kdy se lidé přes varování čím dál častěji pohybují mimo značené cesty.
Horská služba tak očekává z hlediska počtu zimních zásahů mimořádnou sezonu. Pokud bude dostatek sněhu, předpokládá návštěvnost českých hor stejně jako v létě kvůli pandemii COVID 19 vyšší než v jiných letech. Také proto horské záchranáře v Beskydech a Jeseníkách podpořil koncem roku 2020 Moravskoslezský kraj. Z neinvestiční dotace 300 000 korun budou vybaveny stanice HS v regionu kraje. Milion korun je určen na nákup dvou terénních čtyřkolek.

Lyžaři si užívají i zábavný skikros. Foto: Archiv Ski areál Čerťák

Ilustrační obrázek. Foto: Archiv Ski areál Čerťák