fbpx
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Opatrnosti na horách nikdy není dost

Nezodpovědnost návštěvníků hor je někdy zarážející. Můj děda vždycky jen s údivem kroutí hlavou, když se dozvídá, že mnozí lidé porušují víceméně všechna nepsaná pravidla a doporučené postupy, které se jen porušit dají.
Do hor, kde se počasí může změnit každým okamžikem ze slunečného v bílou tmu, se vydávají nedostatečně obutí i oblečení, nemívají suché náhradní věci ani třeba čelovku či baterku. O tom, že by si pro jistotu měli stáhnout aplikaci Záchranka, vůbec neuvažují. Přitom při stisknutí nouzového tlačítka v případě, že se člověk nachází na horách, dochází k odeslání nouzové zprávy s přesnou GPS polohou, stavem baterie a zdravotními informacemi, kontakty na osoby blízké a dalšími údaji, jak na ZZS příslušného kraje, tak všem členům HS v dané oblasti. Následně dochází vždy k vytočení linky 155, kde operátoři koordinují záchrannou akci. V případě, kdy je součinnost obou záchranných složek potřebná, mají obě složky současně k dispozici kompletní identifikaci volajícího.
Turisté si často pro túry vybírají lavinové oblasti, kde by se vůbec neměli pohybovat. A to i přes třetí stupeň lavinové nebezpečí, které Horská služba Jeseníky vydala. Pro příklad nemusíme daleko. Dispečink horské služby v pondělí 1. února 2021 řešil záchranu skialpinistky, která si poranila nohu. Dva skialpinisté středních let lyžovali ve volném terénu na okraji lavinového katastru Velkého Kotle v Jeseníkách. Nakonec je zachraňovala letecká záchranná služba.
Také nedávný smrtelný úraz cizinky, která sjížděla sjezdovku na Kopřivné v Malé Morávce na prakticky neřiditelném sněhovém talíři, svědčí o tom, že opatrnosti není nikdy dost. Takže pamatujte, zima na horách je nádherná, ale pokud se zbytečně riskuje, může pobyt v přírodě skončit velkou tragédií.

Opatrnosti na horách nikdy není dost. Foto: Archiv EUR Praděd