fbpx
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky
Jesenky

Starý foťák nevyhazujte!

Při nedávném malování a předvánočním gruntování našel můj děda fotoaparát, s nímž dokumentoval dětství mojí mamky a strýce. Teď už ho mnoho let nepoužívá, jen ho překládá z místa na místo. Babička se při každém větším úklidu ptá, co s tím aparátem udělat. A tak ho dědeček hned po Vánocích odnesl Pavlu Rapušákovi, který je předseda Klubu Za starý Bruntál.
Náhodou se totiž dozvěděl, že může pomoci rozšířit sbírku fotoaparátů klubu, která vznikla zcela neplánovaně. „Občas někdo přijde a řekne, že zdědil fotoaparát a je mu ho líto vyhodit, a zda ho tedy nechceme. A my řekneme ano,“ řekl Pavel Rapušák, který přístroje ochraňuje ve skříni v garáži. Už nyní jich tam má stovku. Deskové, filmové i digitální. „Máme fotoaparát vyrobený před rokem 1900, ale také poslední digitální zrcadlovku Pentax starou čtyři roky. Přístroj majitelce spadl a oprava by byla dražší než pořízení nového. Sbírka zatím nemá hlavu ani patu. Spíš jde o přehled různých typů, ukázka toho, co se vyrábělo. Z některého období máme těch fotoaparátů více, z jiných zase nic,“ dodal P. Rapušák.
Řada kinofilmových přístrojů vyrobených po roce 1940 je funkčních. Horší to je s fotoaparáty prvorepublikovými a staršími, kdy u mnohých dochází ke slepnutí objektivu. Vosk, kterým byly objektivy lepené, je zamlží. Okem to není vidět, ale fotografie vypadá jak vyfocená přes tečkovaný filtr. Takže, pokud vlastníte starý fotoaparát a nevíte, co s ním, nevyhazujte ho, ale darujte ho Klubu za Starý Bruntál. Členové klubu nyní řeší, kam sbírku v budoucnosti umístit, aby byla přístupná všem zájemcům. A Bruntál tak třeba bude mít zase o zajímavost více.

IMG_2990

Pokud vám doma už jen překážejí, darujte je do budoucího muzea. Foto: MTA