Přijeďte, ubytujte se a poznejte neopakovatelnost Jeseníků

Přijeďte, ubytujte se a poznejte neopakovatelnost Jeseníků

11.05.2020 | Aktuality
Výlet po sopkách, výšlapy na vrcholy nebo procházky po lázeňských kolonádách a městských či zámeckých parcích. Možností v Jeseníkách je nespočet. Po značených stezkách vyrazíte třeba z Pradědu na Švýcárnu a Červenohorské sedlo. K nejcennějším a nejpřitažlivějš?

Výlet po sopkách, výšlapy na vrcholy nebo procházky po lázeňských kolonádách a městských či zámeckých parcích. Možností v Jeseníkách je nespočet. Po značených stezkách vyrazíte třeba z Pradědu na Švýcárnu a Červenohorské sedlo. K nejcennějším a nejpřitažlivějším lokalitám patří Velká kotlina, údolí Bílé Opavy, Vysoký vodopád, Červená hora, Vozka, Keprník.

Pohled na Praděd z Ovčárny. Foto: Archiv EUR Praděd Pohled na Praděd z Ovčárny. Foto: Táňa Arťušenková

Na magických Petrových kamenech rostou pamětníci doby ledové i další ohrožené druhy rostlin. Nejvzácnější jsou zvonek jesenický a lipnice jesenická. Na celém světě se vyskytují jen tady. Na monumentální hradbu z břidlic a rul si nesáhnete, je přísně chráněna. Obdivovat ji přesto můžete. Jedny z nejkrásnějších vodopádů Nízkého Jeseníku jsou Rešovské vodopády. Dojdete k nim z Tvrdkova nebo Rešova. Je jen na vás, kterou cestou se vydáte. Podaří-li se vám za hezkého počasí skloubit návštěvu všech zajímavých míst, bude putování po nejvyšším pohoří Moravy a Slezska patřit k nejhezčím turistickým zážitkům. Jen prosba. Nenechávejte zde po sobě žádné odpadky, všechny obaly od svačinky, plastové láhve a další věci, které už nepotřebujete, si odneste sebou zpět do místa ubytování. Jen tak zůstanou lesy a horské louky přitažlivé i pro turisty, kteří přijdou po vás.

K nejedné historické, přírodní, architektonické, umělecké nebo industriální zajímavosti vás dovedou cyklotrasy přátelské vyznavačům elektrokol. Bez větší námahy zdoláte horské terény s nejčistším vzduchem ve střední Evropě a nádhernými výhledy na Jeseníky i polskou nížinu. Elektrokola vám zde půjčí. Obavy, že s nimi daleko nedojedete, mít nemusíte. Síť nabíjecích stanic v Jeseníkách nechybí. Výhledy do krajiny si užijete i z vyhlídkových plošin zdejších rozhleden nebo věží kostelů. Nejmladší českou přehradu Slezskou Hartu už dávno objevili jachtaři, vyznavači windsurfingu, kajaků a rybáři. Větrem zvlněnou hladinu zdolávají rekreační lodě Santa Maria a Harta. Během plavby se dozvíte o nádrži i o pod hladinou zmizelých obcích. Pláže a koupaliště najdete u obcí Nová Pláň, Leskovec, Karlovec, Roudno a Razová. Ale možností koupání je víc. Třeba v nově opraveném koupališti v Krnově nebo, pokud počasí nepřeje, v bruntálském wellness centru s mořskou vodou, stometrovým tobogánem a dalšími atrakcemi. Zadovádíte si i v bazénu lázní v Karlově Studánce. Priessnitzovy léčebné lázně v Jeseníku pak nabízejí unikátní balneopark.

Karlova_Studanka_Letni_lazne Letní lázně v půvabné Karlově Studánce. Foto: Archiv EUR Praděd

Kdo má rád romantiku, zamíří do areálu impozantního hradu Sovince. Byl vybudován ve 14. století na mohutné skále a traduje se, že podzemí je protkáno tajemnými chodbami a komorami. Jen kousek odtud v Jiříkově objevíte jedinečnou Pradědovu galerii řezbáře Jiřího Halouzky s dřevěnými sochami, obřími reliéfními obrazy, umělým vodopádem a dančí farmou. Expozice v renesančním zámku v Linhartovech jsou určeny především rodinám s dětmi a nedávno se otevřel další renesanční skvost v Rýmařově - místní části Janovice.

O zámku ve Slezských Rudolticích se nejvíce dozvíte od kastelána. Foto: Archiv EUR Praděd O zámku ve Slezských Rudolticích se nejvíce dozvíte od kastelána. Foto: Táňa Arťušenková

Tak co, lákají vás Jeseníky a plánujete prožít v nich svou dovolenou nebo vzít vnoučata na prázdniny? S ubytováním není problém. A s jeho výběrem i programem, jak zajímavě strávit čas, vám určitě pomohou odborníci na cestovních ruch cestovní kanceláře CK Atis Bruntál a Rekrea Ostrava. Navíc máte možnost získat jedinečný voucher plný slev a zpestřit si pobyt Zážitkovými žetony Praděd. Vyzkoušíte si tradiční řemesla, která přinášela horalům obživu, poznáte život na farmách, ochutnáte místní sýry či čerstvě nadojené mléko, zjistíte, jak vypadá živá voda nebo odhalíte tajemství synagogy a mnoha dalších tajuplných míst. Těmi jsou divoké a stále nezkrocené Jeseníky proslulé.

Krmení telat na farmě Bovine patří k nezapomenutelným zážitkům. Krmení telat na farmě Bovine je nezapomenutelným zážitkem. Foto: Libuše Miarková
Fotografie
Kemp Skiland - Ostružná
Kemp Skiland - Ostružná