Vydejte se na cesty s elektrokolem nebo koloběžkou

Vydejte se na cesty s elektrokolem nebo koloběžkou

11.07.2019 | Aktuality
Objevovat krásy hor se dá různě. Pěšky, na elektrokole nebo na koloběžkách. Ti, kdo zamíří do Jeseníku bez tohoto vybavení, si ho mohou půjčit v půjčovně Jeseníkytour a projet tak celé Jeseníky. Půjčovat elektrokola zde začal Marian Bodnár už před více než pěti lety.

Objevovat krásy hor se dá různě. Pěšky, na elektrokole nebo na koloběžkách. Ti, kdo zamíří do Jeseníku bez tohoto vybavení, si ho mohou půjčit v půjčovně Jeseníkytour a projet tak celé Jeseníky. Půjčovat elektrokola zde začal Marian Bodnár už před více než pěti lety. Viděl jsem, že jde o nový trend. Postupně jsem zjistil, že skutečně vyhovují všem generacím bez ohledu na sportovní zdatnost. Umožňují snadnější pohyb, což oceňují především senioři či lidé se zdravotním omezením nebo nižší kondicí.  Na jedno nabití ujedete 100 kilometrů po rovině, v horách kolem osmi desítek kilometrů. Lidé si mohou dovolit absolvovat náročnější terény, aniž by se příliš fyzicky příliš vyčerpali,“ říká majitel jesenické půjčovny. Klienti jsou z celé České republiky, občas si k němu najdou cestu i turisté z Polska. „Většina zákazníků je z Brna, Prahy, ale i dalších míst. Jde o návštěvníky, kteří do Jeseníků přijeli poprvé, protože zde ještě nikdy nebyli. Nejčastěji obsluhuji partnerské páry, tak od 35 let. Přicházejí i zájemci, kteří sice sportují, ale chtějí vidět více, než by stihli na normálním kole,“ dodává M. Bodnár. Půjčit si u něj lze také přilbu, brašnu na kolo a dětskou sedačku. Marian Bodnár jim ukáže, jak s elektrokolem správně zacházet a rovněž doporučí nejlepší trasu, tak, aby vedla mimo hlavní silnice a přes zajímavá místa. Nejraději je posílá na Rejvíz, dále lesní asfaltovou cestou přes Drakov do Vrbna pod Pradědem, kde je možné se občerstvit a dobít baterie. Trasa dále vede do horských lázní Karlova Studánka. Z Rejvízu vede stezka přes osadu Chebzí do Jeseníku, kde je příjemné zastavení v přírodním balneoparku v  Priessnitzových lázních. „V Jeseníkách zatím moc vhodných tras pro elektrokola není. Věřím však, že se v budoucnu objeví a velmi jsem přivítal skutečnost, že Euroregion Praděd v posledních letech o jejich rozvoj usiluje. Cyklisté tak i na jeho webových stránkách najdou inspiraci, kam se na elektrokole vydat,“ dodává majitel půjčovny, který si také rád do jesenických hor na elektrokole vyjede. K žádanému sortimentu půjčovny patří koloběžky. Jsou kvalitní, moderně zpracované a využívají je nejen sportovněji založení lidé, ale i ti, kteří si chtějí postupně zlepšovat kondici a nepřetěžovat klouby. Projet se na nich mohou z města Jeseník na Českou Ves a Písečnou nebo na Bělou pod Pradědem. Nejoblíbenější vyjížďka vede do Lipové-lázní, dále pak do sedla Na Pomezí. Zde si určitě nenechají ujít prohlídku unikátní jeskyně.

Kola poskytla firma JesenikyTour. Půjčovna v Jeseníku. Foto: Archiv EUR Praděd Jeskyně Na Špičáku polské uchvátila. Jeskyně Na Špičáku patří k vyhledávaným cílům turistů. Foto: MTA kostel_sv_michaela_vrbno Ve Vrbně stojí za zhlédnutí kostel sv. Michaela. Foto: EUR Praděd      
Fotografie
Apartmány Masaryk