Zájem turistů o kraj i Jeseníky neustále roste

Zájem turistů o kraj i Jeseníky neustále roste

13.03.2019 | Aktuality
Euroregion Praděd představil Jeseníky koncem února na 28. ročníku mezinárodního veletrhu cestovního ruchu Holiday World 2019 v Praze. Na veletrhu nechyběly národní turistické centrály tradičních evropských zemí i vzdálených destinací, jako Ameriky, Asie nebo Afriky. Na turistick

Euroregion Praděd představil Jeseníky koncem února na 28. ročníku mezinárodního veletrhu cestovního ruchu Holiday World 2019 v Praze. Na veletrhu nechyběly národní turistické centrály tradičních evropských zemí i vzdálených destinací, jako Ameriky, Asie nebo Afriky. Na turistické zážitky lákaly regiony České republiky, aktuální nabídku zájezdů do celého světa nabídly desítky cestovních kanceláří a agentur. Na ploše 17 800 m2 se prezentovalo 694 vystavovatelů ze 42 států. Během čtyř dnů veletrh navštívilo 30 700 návštěvníků, přes 400 akreditovaných novinářů a téměř 7 tisíc odborníků. V oblasti turistického ruchu není Moravskoslezský kraj (MSK) žádnou popelkou. Naopak, v roce 2018 do něj zavítalo 991 435 turistů, což je více než desetiprocentní meziroční nárůst. Region se tak řadí k největším skokanům v republice. Hlavní podíl na návštěvnosti měli turisté z Česka, kterých přicestovalo loni 776 529. Přes pětinu všech návštěvníků tvořili zahraniční hosté, jejichž počet stoupl téměř o 12 procent. Nejvíce jich přijelo ze Slovenska, Polska a Německa.

WP_20190221_09_29_06_Pro Bohatá nabídka prospektů a map, které prezentují Jeseníky.

Návštěvníky pražského veletrhu lákal Moravskoslezský kraj i Euroregion Praděd prospekty, především průvodci, vícejazyčnými mapami a drobnými propagačními předměty. Kraj loni investoval, a bude i nadále podporovat, do výstavby a revitalizace cyklistické infrastruktury. Vzniklo několik nových půjčoven kol a elektrokol, dobíjecích stanic pro elektrokola, cyklostezek. Značné byly investice do zimních aktivit. Zdokonalena byla GPS zařízení na strojích upravujících běžkařské tratě. Jejich skutečný stav se pak promítá do mapy v aplikaci. Kraj financoval samotnou úpravu běžkařských tras, jejichž délka tuto zimní sezonu dosáhla rekordních 870 kilometrů. „Každoročně vypisujeme dotační program na úpravu tratí v objemu okolo tří milionů korun, do něhož se mohou přihlásit obce i jednotlivci – majitelé horských chat, provozovatelé lyžařských areálů a další. Ve výši příspěvků na úpravu tratí je Moravskoslezský kraj na špici mezi všemi regiony v Česku,“ uvedl už dříve náměstek hejtmana MSK Jan Krkoška. To všechno se tak podílelo na zisku bronzové medaile v anketě Kraj mého srdce, kde MSK obdržel diplom za 3. místo v kategorii Zimní dovolená. Pořadatelem akce je redakce KAM po Česku ve spolupráci se společností ABF EXPO PRAHA, pod záštitou Asociace krajů České republiky a Asociace turistických informačních center. Cílem ankety je zmapovat a meziročně porovnat vývoj preferencí obyvatel ČR v oblasti trávení volného času. Celkem hlasovalo 11 123 lidí. Stánek Moravskoslezského kraje, v němž se tradičně prezentovaly i Jeseníky, patřil na veletrhu mezi největší a získal ocenění jako Nejpůsobivější expozice v kategorii nad 60 metrů čtverečních. Bronzovou medaili si odnesl za maximální využití materiálu, který pochází z lesních masivů kraje a je typický pro lidovou architekturu. Na pomyslných stupních vítězů se před ním umístily expozice Indonézie a Číny. V rámci českých vystavovatelů obsadil v této kategorii 1. místo.

stanekmsk Stánek Moravskoslezského kraje získal ocenění jako Nejpůsobivější expozice v kategorii nad 60 metrů čtverečních.

Návštěvníci stánku ochutnali regionální potraviny,  mezi nimi různé druhy sušenek od Krnovské firmy 1.Jinačí, klobásky firmy Kolomý ze Starého Města u Bruntálu a Škvarkové sušenky z Vrbna pod Pradědem. O doprovodný program se starali Aleš Kvasnička a Petr Babán z ostravské Dolní oblasti Vítkovice. Ve své science show dokázali, že plyn nesyčí jen z trouby ven, jak se zpívá v jedné písničce, ale že se s ním dá dělat spousta zábavy, ze které občas mrazilo v zádech. A to nejen proto, že použili plyny s teplotou daleko nižší než je bod mrazu. V rámci minipokusů si zájemci vyzkoušeli vyrobit jednoduchý hudební nástroj, semafor v lahvi či speciální brýle simulující opilost a užití drog. (MTA, foto: Archiv EUR Praděd)

Fotografie
Kavárna Lily
Kavárna Moses