Když jaro klepe na dveře

Když jaro klepe na dveře

05.03.2019 | Aktuality
I když jaro u nás v Jeseníkách přichází později, na horách se sníh drží někdy i do května, přece už v těchto dnech lze tušit, že paní Zima ztrácí svoji sílu. A právě v době předjaří se dá objevovat kouzlo Jeseníků i jinak než na lyžích či běžkách. Vyšlápnout

I když jaro u nás v Jeseníkách přichází později, na horách se sníh drží někdy i do května, přece už v těchto dnech lze tušit, že paní Zima ztrácí svoji sílu. A právě v době předjaří se dá objevovat kouzlo Jeseníků i jinak než na lyžích či běžkách. Vyšlápnout si je možné na Lázeňskou vyhlídku v Priessnitzových léčebných lázních v Jeseníku. Kouzelnou věžičkou s kruhovým ochozem završil před více než sto lety architekt Leopold Bauer Sanatorium Priessnitz. Na nejznámější budově Jesenicka tak vznikla mimořádná vyhlídka. Po vystoupání 57 schodů se nabízí neopakovatelný zážitek z pohledu do Pradědovy říše. Pokud jste na věžičce ještě nebyli, neváhejte a přijďte. Otevřeno je celoročně. Vyhlídku na hřebeny Hrubého Jeseníku si mohou vychutnat přes okna z vnitřního prostoru věžičky i ti, kdo trpí závratí nebo strachem z výšek. Není vůbec nutné vyjít ven na ochoz. Tato možnost přichází vhod i při studeném zimním počasí nebo když fičí vítr.

Lázeňská vyhlídka na Sanatoriu Priessnitz. Foto: Archiv PLL

A pokud vás sluneční paprsky i neposední potomci lákají na procházku, zamiřte do Háje víly Ozdravy. Najdete ho v sousedství balneoparku Vincenze Priessnitze na zalesněné stráni. Pod vedením víly Ozdravy provází kluky i holky přírodní živly a bytosti jesenických hor. Čeká je Obří výhledna, Hejkalův domeček, Labyrint, Nádrže zádrže, Skrýše a další místa. Prostor je vymezen hraničními kameny a jeho součástí je také Čarovný smrk, jeden ze dvou památných stromů v areálu lázní. Pomocníkem a správcem je hejkal Zurčala, jehož zápisník získáte v Lázeňském informačním centru. Háj je celoročně volně přístupný, ale nejvíce si v něm užijete od dubna do října.

Obří výhledna v Háji víly Ozdravy. Foto: Archiv PLL Obří výhledna v Háji víly Ozdravy. Foto: Archiv PLL

Fotografie
Kavárna Moses