Nenechte si ujít největší pohyblivý betlém v kraji

Nenechte si ujít největší pohyblivý betlém v kraji

17.12.2018 | Aktuality
V bruntálském kostele Nanebevzetí Panny Marie bude vystaven vyřezávaný pohyblivý betlém, který je největší v Moravskoslezském kraji. Poprvé se otevře na Štědrý den v pondělí 24. prosince 2018 po půlnoční mši svaté ve 23 hodin. Zájemci si ho mohou prohlédnout vždy od 10 do

V bruntálském kostele Nanebevzetí Panny Marie bude vystaven vyřezávaný pohyblivý betlém, který je největší v Moravskoslezském kraji. Poprvé se otevře na Štědrý den v pondělí 24. prosince 2018 po půlnoční mši svaté ve 23 hodin. Zájemci si ho mohou prohlédnout vždy od 10 do 12 a od 13.30 do 17.30 hodin až do úterý 1. ledna 2019 a vždy 15 minut před a po každé bohoslužbě. Sestavit betlém trvá několik týdnů. Má rozlohu 38 metrů čtverečních a zabírá tak více než polovinu rozlohy Kaple svatého kříže, v níž je umístěný. Tvoří ho dvě stovky figur ve 34 sekcích, z nichž je jednadvacet pohyblivých. Letos přibyl nově pivovar s hostincem a několika figurami v pohybu. Obdivovat můžete sládka u pivního sudu, dvě výčepní i několik hostů popíjejících pivo.

Prohlédnout si fotografie i dovědět se o historii vzniku tohoto betlému můžete na výstavě v bruntálské městské knihovně, kde až do 31. ledna 2019 jsou vystaveny fotografie Danuše Vanotové.

Autory betlému jsou Josef a František Nedomlelovi. Foto: Archiv EUR Praděd