Tajemství věže i půdy v kostele

Tajemství věže i půdy v kostele

07.11.2018 | Aktuality
Taky rádi prolézáte staré půdy s mohutným trámovím? Na mne z nich vždycky dýchne tajemno. A za takovým dobrodružstvím jsme se nedávno vypravili do Zlatých Hor. V kostele Nanebevzetí Panny Marie, impozantní trojlodní stavby v barokním slohu s třemi věžemi, totiž  v roce 2018 n

Taky rádi prolézáte staré půdy s mohutným trámovím? Na mne z nich vždycky dýchne tajemno. A za takovým dobrodružstvím jsme se nedávno vypravili do Zlatých Hor. V kostele Nanebevzetí Panny Marie, impozantní trojlodní stavby v barokním slohu s třemi věžemi, totiž  v roce 2018 nasvítili trasu půdními prostorami. Bez problému si prohlédnete unikátní věž se zvonicí i půdu hlavní lodi kostela. Takzvaná obranná věž se na první pohled liší od dvou ostatních, a to svou výškou, podobou i stářím. Přesné datum její výstavby prý nikdo nezná, ale první zmínky o farnosti i kostele jsou z roku 1339.  Historikové se domnívají, že věž byla součástí obranného systému a chránila město před lapky, cizími vojsky a dalšími nepřáteli. Možná právě z této doby pochází také kaple sv. Valentýna. Je totiž jednou z nejstarších částí kostela a najdete ji v těsné blízkosti věže. A že útokům zbojníků odolávala, se přesvědčíte snadno. Její mohutná okovaná vrátka dodnes nesou stopy po úderech beranidlem.  Zcela unikátní je schodiště na vrchol věže pro strážné. Vestavěné je přímo do zdi zvonového patra. Při naši návštěvě jsme obdivovali opravené barokní krovy i klenby,  nadchl nás pohled na zdejší zvony i výhled na město a okolí. A k rozhodně zajímavým exponátům patří historický dřevěný rumpál, staré lucerny, ukázka varhanního ventilátoru nebo hodinový stroj Franze Förstera z roku 1924. (Snímky: Archiv farnosti Zlaté Hory)

Strážní věž kostela se střílnami. Obranná věž kostela se střílnami. Úzké vstupní schodiště pro strážné na vrchol věže. Úzké vstupní schodiště pro strážné na vrchol věže. vezzh4 Trámová konstrukce pro zavěšení čtyř zvonů. Pohled shora. Hodinový stroj z roku 1924. Hodinový stroj z roku 1924.

Fotografie
Kavárna / Bar RETRO
Kavárna / Bar RETRO
Kavárna Residence
Kavárna Residence
Cafe & Bar VeMi