Euroregion Praděd buduje česko-polskou organizaci cestovního ruchu

Euroregion Praděd buduje česko-polskou organizaci cestovního ruchu

26.09.2018 | Aktuality
Euroregion Praděd sdružuje celkem 70 měst a obcí na české straně a 39 gmin a 5 powiatů/okresů na polské straně. Česká část euroregionu působí v Jeseníkách od července 2011 jako profesionální společnost destinačního managementu podporovaná Moravskoslezským krajem. Svou čin

Euroregion Praděd sdružuje celkem 70 měst a obcí na české straně a 39 gmin a 5 powiatů/okresů na polské straně. Česká část euroregionu působí v Jeseníkách od července 2011 jako profesionální společnost destinačního managementu podporovaná Moravskoslezským krajem. Svou činnost zahájil v době, kdy počet turistů v Jeseníkách byl nejnižší od roku 2000. Pod odborným vedením Euroregionu Praděd se v následujících sedmi letech na české straně vytvořila síť 150 spolupracujících partnerů z veřejného a soukromého sektoru, která se neustále rozrůstá o další partnery. Přispívají k tomu především viditelné pozitivní výsledky práce Euroregionu Praděd. Navíc je potvrzují oficiální údaje Českého statistického úřadu i vlastní výzkumná činnost. Od roku 2012 vzrostl počet příjezdů ubytovaných hostů o 47 % z 222 163 osob na 326 522 osob v roce 2017. Rovněž počet přenocování hostů rapidně vzrostl, a to o 42 % z 845 923 přenocování na 1 204 453 přenocování v roce 2017. Tato návštěvnost přinesla v roce 2017 vyšší útraty o 207 milionů korun, zaměstnanost vzrostla o přibližně 700 pracovních míst s plným pracovním úvazkem, příjmy veřejných rozpočtů se zvýšily o 136 milionů korun. Výsledky za moravskoslezskou část euroregionu jsou v procentuálním vyjádření ještě vyšší. Nárůst návštěvnosti se blíží až ke 100 %. Euroregion Praděd se tak stal „tahounem“ návštěvnosti Moravskoslezského kraje a výrazně se podílí na umístění tohoto kraje na předních příčkách v rámci České republiky. Tyto úspěchy jsou výsledkem poctivé práce několika týmů Euroregionu Praděd - od Rady pro cestovní ruch, projektového týmu a členy odborného týmu složeného z expertů na cestovní ruch, grafiků, novinářů až po webmastery. Více než 50 vzdělávacích akcí a produktových workshopů v období 2012 – 2017 dalo podnět k vytvoření konkurenceschopných euroregionálních produktů venkovské turistiky a cykloturistiky zaměřených na domácí i zahraniční cílové trhy. Tyto produkty se budou nyní rozšiřovat do polské části Euroregionu Praděd prostřednictvím projektu „Česko-polský destinační management“. Jeho příprava začala v roce 2017. Letos se již pravidelně setkávají partneři z veřejného i soukromého sektoru a pracují na vytvoření společné česko-polské nabídky pro turisty a jednodenní návštěvníky. Jedná se především o společný slevový voucher Euroregionu Praděd pro klienty partnerských cestovních kanceláří, zážitkový žeton Euroregionu Praděd nabízející exkluzivní návštěvy manufaktur, společné hry směrující návštěvníky za atraktivitami českého a polského příhraničí a trasy pro elektrokola. Že pro Euroregion Praděd je další rozvoj cestovního ruchu nejvyšší prioritou, potvrdilo jednání nejvyššího společného orgánu Parlamentu Euroregionu Praděd 13. září 2018 ve Skilandu Ostružná. (MTA, foto: Parlament Euroregionu Praděd)

Parlament_Skiland_130918 Parlament Euroregionu Praděd při jednání ve Skilandu Ostružná. Pracovní týmy se radily i v červnu v Penzionu Na Palubě. Partneři se radili v červnu v Penzionu Na Palubě v Mikulovicích. Prezentace projektů se konala v září v polském hotelu Olimp v Prudniku. Jednání o společných produktech v září v polském hotelu Olimp v Prudniku.
Fotografie
Zimní stadión Šumperk
Záznam není přeložen
Kavárna a relax Harmonie