Babička na výstavě Na ulici poznala sama sebe

Babička na výstavě Na ulici poznala sama sebe

21.08.2018 | Aktuality
Koho přitahuje historie a zejména staré fotografie i další dokumenty, ten si nenechal ujít výstavu Na ulici ve Vrbně pod Pradědem. Teda já jsem si ta alba prolistovala několikrát. A nejvíce mne bavilo, když u toho byl děda nebo babička, kteří tu poznali sebe nebo své sousedy či k

Koho přitahuje historie a zejména staré fotografie i další dokumenty, ten si nenechal ujít výstavu Na ulici ve Vrbně pod Pradědem. Teda já jsem si ta alba prolistovala několikrát. A nejvíce mne bavilo, když u toho byl děda nebo babička, kteří tu poznali sebe nebo své sousedy či kolegy z práce. Ojedinělou a originální akci připravil ke stým narozeninám vzniku Československa jako samostatného státu spolek Přátelé Vrbenska. V pěti objektech v Zlatohorské a Žižkově ulici zorganizovali výstavu, která je jedním z cílů hry Brány Jeseníků na Vrbensku.

galerie 01 Vrbno v jeho proměnách vidělo mnoho lidí. Foto: Archiv SPV

Celkem shromáždili 1 400 exponátů. Kromě toho, že čerpali z vlastních sbírek, jim pomohly i další místní spolky a organizace, které poskytly nemálo zajímavých dokumentů. „Náš záměr, seznámit s dějinami města i jeho obyvatel, se vydařil. Vyplývá to z mnoha pozitivních, mnohdy až nadšených ohlasů. Lidé obdivují množství vystavených fotografií a expozic a říkají, že vystavené dokumenty jsou příjemným poznáváním minulosti i vzpomínkou na ni. Překvapila nás poměrně vysoká denní návštěvnost. Část výstavy jsme představili na Lesní slavnosti lapků z Drakova v Lesní galerii. Tisíce lidí tak viděly město Vrbno pod Pradědem v jeho proměnách. Viditelně a důstojně jsme prezentovali firmu Lessmann. Na závěr výstavy připravujeme akci Bejvávalo,“ řekl mi iniciátor akce Karel Michalus.

galerie 03 Některé exponáty z výstavy Na ulici se představily v Lesní galerii. Foto: Archiv SPV

A tak se už těším na sobotu 1. září 2018, kdy v penzionu U Hradilů se bude vařit i ochutnávat to, co se dříve jedlo pod Pradědem. Taťka se už chystá na kulinářskou soutěž. Vařit se bude v kotlíku z brambor. Přítomni budou lidoví řezbáři, tkadlena s kolovrátkem, dojde na ukázku stloukání másla i kovářských prací.

Fotografie
Via Delicia
Via Delicia