Léto na venkově v Jeseníkách láká stále více rekreantů

Léto na venkově v Jeseníkách láká stále více rekreantů

18.07.2018 | Aktuality
Venkovská turistika a agroturistika v Jeseníkách je stále více v oblibě. Farmy, které návštěvníkům nabízejí i ubytování, mají v letním období kapacitu naplněnu do posledního lůžka.
„Obsazeno máme až do října,“ uvedla Vlaďka Křenková z Nedělní školy tradičn?

Venkovská turistika a agroturistika v Jeseníkách je stále více v oblibě. Farmy, které návštěvníkům nabízejí i ubytování, mají v letním období kapacitu naplněnu do posledního lůžka.

„Obsazeno máme až do října,“ uvedla Vlaďka Křenková z Nedělní školy tradičních řemesel ve Stránském. „Stávající kapacita osmi lůžek s přistýlkami nestačí.  Pořád budujeme a rádi bychom počet lůžek zvýšili na dvacet. Rekonstrukce nejde tak rychle, jak bychom potřebovali, jenže máme jen dvě ruce. Všechno, co na farmě vyděláme, investujeme zpět do jejího rozvoje,“ dodala Vlaďka Křenková.

Milovníkům Jeseníků, kteří jezdí k manželům Křenkovým, nevadí, že jejich dům nemá ještě novou fasádu. „Všechny nedokonalosti přehluší zážitky. Hlavně jsme neustále návštěvníkům k dispozici a jsme schopni se jejich požadavkům přizpůsobit.  Naši klienti většinou po snídani odjedou na výlet a po obědě se vrací. Odpoledne už se jim pak maximálně věnujeme v kurzech řemesel, při kterých se realizují jak malé děti, tak dospělí. Dokonce se zapojují i tatínkové a dědové, kteří se nejprve zdráhají, ale nakonec jsou různými technikami také okouzleni. Pro nás je odměnou, když můžeme pozorovat rodinu pohromadě ve smysluplně stráveném čase,“ uvedla Vlaďka Křenková.

Zpracování vlny patří k nejoblíbenějším prázdninovým kursům v Nedělní škole tradičních řemesel ve Stránském Foto: archiv manželů Křenkových ze Stránského

Rekreaci na farmách vyhledávají zejména rodiny s dětmi, které chtějí blíže poznat život na venkově. To potvrzuje i Iveta Svobodová, majitelka ekofarmy Bovine v Heřmanovicích, která hospodaří na 550 hektarech luk a pastvin. Jsou vzdáleny zhruba dvacet kilometrů od Pradědu – nejvyšší hory Jeseníků a pasou se na nich krávy, tibetští jaci, koníci a oslíci. „Mnohé děti z města, ale i z venkova vidí hospodářská zvířata na farmě poprvé. Zejména menší ratolesti si i dvě hodiny v kuse dovedou hrát se slepicemi.  Také se jim líbí krmení telátek z lahví, mohou ochutnat čerstvé mléko a ti starší někdy projeví přání vyzkoušet si dojení krávy,“ uvedla Iveta Svobodová a dodala, že zatímco o letních prázdninách kapacita jejich apartmánů praská ve švech, v ostatních měsících lidé upřednostňují pobyty o prodloužených víkendech.

Zlepšování poskytovaných služeb „Kvalitě služeb ve venkovské turistice a agroturistice se systematicky věnuje destinační společnost Euroregion Praděd, která má v současné době nejvíce certifikovaných zařízení z celé České republiky,“ uvedla Zdenka Nosková, předsedkyně Svazu venkovské turistiky a agroturistiky. S výkonným manažerem Euroregionu Praděd Michalem Blaškem úzce spolupracovala při vytváření podmínek, jež odpovídají novým standardům kvality ubytování v soukromí i služeb venkovské zážitkové turistiky a agroturistiky. Ubytovatelé, kteří tato kritéria splňují, jsou prezentováni na webu prazdninynavenkove.cz. Certifikována může být pestrá škála ubytování v soukromí, od pokojů a apartmánů přes chaty a chalupy až po malé penziony s méně než pěti pokoji či apartmány. (MTA)