Spolek Přátelé Vrbenska pořádá netradiční historickou Výstavu na ulici

Spolek Přátelé Vrbenska pořádá netradiční historickou Výstavu na ulici

20.05.2018 | Aktuality
Chystáte se do Jeseníků na dovolenou nebo jen tak na výlet a zajímáte se o sport a jeho historii? V tom případě vám doporučuji navštívit ve dnech od 26. května restauraci Andělku v areálu Ski Aréna ve Vrbně pod Pradědem.  Při občerstvení vám obsluha na požádání přinese

Chystáte se do Jeseníků na dovolenou nebo jen tak na výlet a zajímáte se o sport a jeho historii? V tom případě vám doporučuji navštívit ve dnech od 26. května restauraci Andělku v areálu Ski Aréna ve Vrbně pod Pradědem.  Při občerstvení vám obsluha na požádání přinese několik alb s fotografiemi a dalšími dokumenty k prohlédnutí. Dozvíte se z nich spoustu zajímavostí a mimo jiné zjistíte, kdo z vrbenských občanů se stal mistrem Evropy i světa.

1_koipieAndělka však není jediné místo, kde spolek Přátelé Vrbenska pořádá u příležitosti 100. výročí založení Československa netradiční a vskutku originální Výstavu na ulici. Povídala jsem si o ní s Karlem Michalusem, předsedou spolku:

Zatímco v Andělce se zaměříme na sport, v penzionu U Hradilů se věnujeme gastronomii, v bývalé prodejně autodílů u pana Remeše ve Zlatohorské ulici představíme historii průmyslu a v kavárně U Nás proměny města Vrbna pod Pradědem. Před jednotlivými objekty postavíme poutače, které na netradiční výstavu upozorní. V interiérech umístíme na stěnách zvětšené fotografie a dokumenty v obrazových rámech, ostatní archiválie představíme v prohlídkových albech. I když jsme ve Spolku přátel Vrbenska pořádali již řadu výstav, v tak velkém rozsahu ji organizujeme poprvé.

Shromáždili jste 1400 exponátů. Jak se vám to vůbec podařilo? S mým přítelem Františkem Langrem sbíráme řadu let pohlednice, staré fotografie i další dokumenty. Uvědomili jsme si, že spoustu z nich jsme zatím nikde nevystavovali. Tak proč to neudělat při tak významném výročí naší republiky? Kromě toho jsme vyzvali místní spolky, například hasiče, lyžaře, horolezce, cyklisty a další, aby se Výstavy na ulici také zúčastnili. Výzvu akceptovali a ze svých archivů nám zapůjčili spoustu zajímavých dokumentů.

Pomohla také muzea. V Bruntále jsme objevili obraz města Vrbna z roku 1792. Je malován zvláštní olejovou technikou a zaslouží si prezentaci na místě, kde je hodně světla. 

Někdy svou roli sehrála i náhoda. Dříve jsem pracoval jako vrchní mistr v Lisovnách nových hmot ve Vrbně, ke strojařině mám tedy blízko. Nedávno mi můj zeť donesl katalog společnosti Lessmann z Německa, která patří k největším výrobcům drátěných kartáčů v Evropě a má filiálky po celém světě. Z katalogu jsem se dozvěděl, že firma byla založena v roce 1926 ve Vrbně. Její majitelé byli po válce odsunuti do Německa, kde v roce 1948 vytvořili nový podnik a pokračovali v kartáčové produkci. Oslovil jsem stávající vedení Lessmannu, které nám poslalo zajímavé dokumenty o historii firmy i rodiny. 

Výstavu na ulici slavnostně zahájíte 26. května v 15 hodin ve Ski Aréně. Připravujete bohaté občerstvení i vystoupení cimbálové muziky Slanina. Na pozvánce uvádíte, že netradiční akce ke 100. výročí Československa potrvá do konce letošního srpna. A co s ní bude pak? Přestěhujeme ji do vrbenské Střechy – střediska kultury a vzdělávání, kde ji budou moci zhlédnout ještě místní občané. A také třeba ti zájemci o historii, kteří chtějí mít všechny exponáty pohromadě na jednom místě.

Přátelé Vrbenska. Foto: www.pratelevrbenska.eu