Turisty čekají letos Jeseníky v duchu první republiky a nechybí hra o ceny

Turisty čekají letos Jeseníky v duchu první republiky a nechybí hra o ceny

14.05.2018 | Aktuality
Nejvýraznějším výročím letošního roku je určitě sto let od vzniku Československa. Návštěvníci Jeseníků se mají v roce, v němž si tyto historické události připomínáme, nač těšit. Euroregion Praděd ve spolupráci se svými partnery připravil novinku, kdy se turistická s

Nejvýraznějším výročím letošního roku je určitě sto let od vzniku Československa. Návštěvníci Jeseníků se mají v roce, v němž si tyto historické události připomínáme, nač těšit. Euroregion Praděd ve spolupráci se svými partnery připravil novinku, kdy se turistická sezona 2018 ponese v duchu prvorepublikových Jeseníků.

„Do tohoto produktu jsou zapojena turistická informační centra, Státní okresní archiv v Jeseníku, Muzeum Bruntál, města a obce se svými muzei a organizacemi, ale také hotely, penziony, kavárny a prodejny, které nabízejí místní produkty. Tematicky můžeme zaměření rozdělit do několika okruhů – dobová gastronomie a ubytování, architektura, osobnosti, životní styl, kultura, průmysl a další. Konají se výstavy, jarmarky, koncerty, ochutnávky jídel i ukázky řemesel,“ uvedl Michal Blaško, výkonný manažer destinační společnosti Euroregion Praděd.

Výstavu věnovanou konci 1. světové války a vzniku republiky připravilo například Muzeum Bruntál s názvem Mezi orlem a orlicí. Doprovází ji cyklus besed. Ve Flemmichově vile v Krnově je na podobně zaměřené výstavě k vidění kompletní stejnokroj legionáře z Ruska, alba nouzových papírových platidel z poválečných let či soubor potravinových lístků přídělového systému. Ve Vrbně pod Pradědem zve Spolek přátel Vrbenska na Výstavu na ulici. Jednotlivé expozice mohou zájemci navštívit ve Zlatohorské a Žižkově ulici. Ukázky řemesel připravuje Městské muzeum Rýmařov společně s Nedělní školou řemesel ve Stránském.

Z výstavy ve Flemmichově vile. Foto: Archiv Městského muzea v Krnově

Dobové ubytování od května do října najdou návštěvníci ve Ville Regenhart a Hotelu Slunný Dvůr v Jeseníku, v Hotelu Ovčárna či Hotelu Praděd Thamm ve Zlatých Horách. Na jídelních lístcích budou rovněž jídla připravená podle kuchařky Tajemství slezské kuchyně s odbornou pomocí Martina Hrabce z Hospitality training institute. Prvorepublikovou gastronomii nabídnou i další penziony a kavárny. V Ennea caffé & shop v Jeseníku a Vidnavě i Kavárně u Jana v Javorníku nebudou chybět zákusky podle tehdejších receptů. Krnovská synagoga chystá deset speciálních VIP prohlídek. Program zaměřený na příběhy židovských rodin a podnikatelů z 1. republiky bude spojený s ochutnávkou tradičních košer jídel a izraelských vín a moštů.

Mnohé obchůdky a kavárny nabídnou originální produkty připravené podle tradičních receptur. Foto: Archiv Ennea caffé & shop

V období první republiky byly velmi populární závody automobilů, což se v regionu týkalo takzvaného Pradědského okruhu v okolí Vrbna pod Pradědem a Karlovy Studánky. Tuto tradici připomene 7. až 9. září jízda veteránů Trofeo Niké Jeseníky 2018. Na výstavu Prvorepublikový kinematograf spojenou s promítáním ukázek prvních filmů i dobových snímků se mohou milovníci pohyblivých obrázků těšit v září v Hotelu Praděd Thamm ve Zlatých Horách.

Euroregion Praděd společně se společností Turistické známky opět připravil od 1. června hru Brány Jeseníků 2018. Tentokrát na téma vzniku samostatného Československa a tehdejšího života v Jeseníkách. Turisté, kteří splní podmínky a navštíví vybrané cíle na Bruntálsku, Krnovsku, Rýmařovsku a Vrbensku, získají zdarma turistickou známku s původní rozhlednou na Pradědu Habsburgwarte a, pokud budou mít štěstí, i některou z cen. Například víkendový pobyt na farmě Nedělní škola řemesel ve Stránském nebo v některém z jesenických hotelů či penzionu, wellness s degustační pětichodovou večeří pro 2 osoby ve Ville Regenhart, jízdenky na Osoblažku nebo vstupenky na zajímavou akci či atraktivitu. (MTA, 14. 5. 2018)

Habsburgwarte Turistická známka s původní rozhlednou na Pradědu.
Fotografie
Lesní zážitkový park Dolní Morava