Ochránci přírody ve Městě Albrechticích pořádají Pomněnkovou slavnost

Ochránci přírody ve Městě Albrechticích pořádají Pomněnkovou slavnost

24.04.2018 | Aktuality
Alena Křištofová je předsedkyní základní organizace Českého svazu ochránců přírody ve Městě Albrechtice. Založila ji se svým partnerem Antonínem Šiškou před více než sedmi lety. Důvod? Zámecký park. Pečují o něj spolu se syny, rodiči, kamarády a také s Lesní správo

Alena Křištofová je předsedkyní základní organizace Českého svazu ochránců přírody ve Městě Albrechtice. Založila ji se svým partnerem Antonínem Šiškou před více než sedmi lety. Důvod? Zámecký park. Pečují o něj spolu se syny, rodiči, kamarády a také s Lesní správou Města Albrechtice.

1_koipiePaní Alenko, proč právě v zámeckém parku pořádáte v sobotu 5. května od 14 hodin Pomněnkovou slavnost? Má velmi cennou historii.  Snažíme se obnovit zašlou krásu parku a seznámit veřejnost s jeho výjimečností. Organizujeme zde různá setkání, například vycházky pro školáky, koláčobraní, dýňovou slavnost či sousedské posezení. Pomněnková slavnost je dárek všem za péči o park. Jednoho jara nás překvapil neskutečnou záplavou drobounkých květů pomněnek.  Díky této neuvěřitelné a kouzelné podívané vznikl nápad uspořádat Pomněnkovou slavnost. Tu první jsme věnovali dětem z místní mateřské školy a za vydělané peníze jsme chlapcům a děvčatům vytvořili bylinkovou zahrádku ve školním areálu. Dodnes ji využívají.

Tentokrát slavnost připravujete pro širokou veřejnost a věnujete ji stému výročí První republiky. Každou naši akci zaměřujeme na dějiny. Tentokrát chceme poukázat na krásu v meziválečném období, rozvoj turismu, kdy lidé chodili na pikniky a užívali si přírody. U nás se mohou pokochat pomněnkami a zámeckým parkem, poslechnout si hudbu jako z filmu pro pamětníky a ochutnat dobroty této doby. Víte, prožitek je podle mne tím nejlepším způsobem, jak si dané období z historie přiblížit a zapamatovat.

Na co se tedy mohou těšit účastníci letošní Pomněnkové slavnosti? Na swing v podání kapely z Frenštátu pod Radhoštěm. Pro děti připravujeme dřevěnou Káču neboli čamrdu, honění obruče, cvrnkání kuliček, hru na bábu a další zábavu. V zámeckém parku vystavíme historickou zemědělskou techniku, například secí stroj zhotovený přímo ve Městě Albrechticích - tehdejším Obersdorfu. Pavel Gašparik předvede stahování klády  pokácených stromů  tažným koněm. Zajímavý program pro děti i dospělé připravuje rovněž místní Lesní správa.  Nebude chybět ani ukázka včelařství, ochutnávka medoviny. Děti si mohou vyrobit mýdlo či svíčku ze včelích produktů. Rodinám zapůjčíme deky, aby si mohly jen tak posedět v trávě, zažít skvělý prvorepublikový piknik a třeba se i společně vyfotit v krásném rozkvetlém zákoutí v prvorepublikovém kostýmu.

Na pozvánce uvádíte, že je dobové oblečení žádoucí. Stačí si nasadit klobouk. Přivítáme i pomněnkově modré oblečení. Šaty v době vzniku naší republiky byly jednoduché, splývavé, ženy si potrpěly na eleganci.

A také slibujete prvorepublikové zákusky. Z Prahy přijede Kristina Šemberová, která společně s Evou Všetíčkovou napsala kuchařku Sladká první republika.  Je z ní zřejmé, že české sladkosti jsou světově unikátní. Kynuté, lité, plněné či tvarohové koláče, kremrole, rakvičky, nadýchané řezy a úctyhodné bábovky. Nejednu specialitu připraví rovněž členky naší ČSOP. S Lenkou Řezáčovou, Janou Murovou a dalšími obětavými ženami upečeme bábovky, strúdly, koláče a také dorty. Z masitých jídel se bude podávat klobása s křenem a guláš podle prvorepublikového receptu. Chybět nebudou ani utopenci. Pánové zaženou žízeň pivem, dámy likérem a děti přírodní bylinkovou limonádou.

Letošní Pomněnkovou slavností oficiálně zahájíte obnovu zámeckého zahradnictví. Na co konkrétně se zaměříte? Na odrůdy 19. století. Vysadíme rovněž tuřín, vodnice, vojáčkové fazole a červenou mrkev, dýně atd.  Vytváříme vzdělávací programy pro školy  a organizace  a v letošním roce se chceme zaměřit na návrat dětí do zahrady. Naučíme je sázet a také zpracovávat vypěstované plody. Postupně rovněž obnovujeme trvalkové záhony. Uvítáme tedy i odkopky trvalek z babiččiných či původních zahrádek.

Foto archív Základní organizace ČSOP Město Albrechtice Foto ze zámeckého parku. Foto: Archiv ČSOP Město Albrechtice České sladkosti jsou světově unikátní... Foto: Archiv ČSOP Město Albrechtice
Fotografie
Lesní zážitkový park Dolní Morava
Lesní zážitkový park Dolní Morava